Polityka Prywatności: nie gromadzimy indywidualnych danych osobowych, korzystamy z plików cookie. Zobacz więcej | OK, ukryj komunikat
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > wiadomości > Przy smogu nie zapłacimy opłaty klimatycznej

Przy smogu nie zapłacimy opłaty klimatycznej

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 23-12-2015, 6:51 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

25 października 2015 sąd w Gliwicach orzekł, że jeśli w powietrzu przekroczone są dopuszczalne normy zanieczyszczeń, to wówczas gmina nie może pobierać opłaty klimatycznej. Ten konkretny wyrok dotyczy Wisły, znanej miejscowości turystycznej w Beskidach.

To pierwszy taki wyrok, chociaż okazuje się, że od 2007 roku obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów, w którym jest mowa właśnie o czystym powietrzu, jako o warunku pobierania opłaty klimatycznej.

Sąd unieważnił uchwałę Rady Miejskiej na podstawie której pobierana jest opłata miejscowa w Wiśle, zatem gdy wyrok się uprawomocni opłata przestanie być pobierana. Wyrok zaś się uprawomocni dwa tygodnie po opublikowaniu pisemnego uzasadnienia przez sąd, pod warunkiem, że władze Wisły nie będą się odwoływać do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z zapowiedzi medialnych wynika jednak, że nie mają zamiaru tego robić, będą natomiast szukać innego sposobu na wprowadzenie opłaty od turystów. Czyli wynika z tego, że przybywający na Boże Narodzenie i Nowy Rok turyści prawdopodobnie opłaty klimatycznej nie będą musieli płacić, bo trudno się spodziewać by nowa opłata została wprowadzona tak szybko.

W całej tej sprawie kłopotliwy jest fakt, że w Wiśle nie ma stacji, która mierzyłaby jakość powietrza. Sąd w takim przypadku wziął pod uwagę dane dla całej strefy Śląskiej, co władze Wisły uważają za niesprawiedliwe, gdyż według danych z położonych blisko Wisły stacji, powietrze jest tu czystsze niż w całym województwie.

Wyrok może spowodować kłopoty w innych miejscowościach górskich pobierających opłatę klimatyczną lub też np. w Krakowie, gdyż jak wiemy zmagają się one z problemem czystości powietrza.

Komunikat władz Wisły w tej sprawie

Aktualizacja (23 XII 2015)

Opłata miejscowa wciąż jest w Wiśle pobierana. Rada Miejska zmieniła podstawę prawną na jakiej się to odbywa i na 2016 rok opłata jest uchwalona (stawki pozostają takie jak w 2015 roku).

Komentarze - forumNajnowsze wiadomości

Zobacz też

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 9843960