Polityka Prywatności: nie gromadzimy indywidualnych danych osobowych, korzystamy z plików cookie. Zobacz więcej | OK, ukryj komunikat
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > wiadomości > Czy w wakacje 2017 będą otwarte bramki na A1?

Czy w wakacje 2017 będą otwarte bramki na A1?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 01-07-2017, 6:43 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

W 2017 roku, podobnie jak i w 2016, można liczyć na otwarcie bramek na płatnym odcinku autostrady A1 Toruń - Gdańsk.

Zasady otwarcia bramek 2017

* Bramki będą otwierane bez zapowiedzi.

* Decyzję o otwarciu bramek podejmuje operator autostrady oceniając bieżącą sytuację. Uczyni to wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, gdy korki będą naprawdę duże.

* W przypadku otwarcia bramek kierowcy nie będą musieli uiszczać opłaty.

* Bramki będą otwarte nie dłużej niż przez 45 minut.

Dodatkowo zdecydowano, że opłata za przejechanie całego odcinka Toruń - Gdańsk będzie wynosiła 30 zł, zamiast 29,90 zł, co ma usprawnić pobieranie opłat.


Jak było w ubiegłych latach?

W wakacje 2014 i 2015 ogromne korki tworzyły się na autostradzie prowadzącej nad morze - A1 między Gdańskiem a Toruniem. Powodem są bramki do pobierania opłat - zatory tworzyły się na końcach płatnego odcinka, przy zjazdach i wjazdach w okolicach Torunia i Gdańska. Aby rozwiązać tę absurdalną sytuację, kiedy to na wybudowanych za ciężkie pieniądze autostradach stoimy w korkach tak samo jak na zwykłych drogach (to po co budować autostrady?), rząd wprowadził czasowe otwarcie bramek w wakacyjne weekendy. Było to rozwiązanie kosztowne dla budżetu, ale skuteczne.

2016 rok: nowy rząd, nowe zasady

Nowy rząd nie chciał powtarzać tego rozwiązania i zapowiedział, że w 2016 roku bramki nie będą otwierane, a opłaty będą normalnie pobierane. Ministerstwo motywowało to m.in. tym, że kierowcy i tak stali potem w korkach, bo po zwiększeniu przepustowości autostrady A1 korkowały się drogi w okolicach Trójmiasta czy nad samym morzem.

Jednak już po pierwszym wakacyjnym weekendzie ogłoszono, że bramki jednak będą otwierane, ale na innych zasadach. Szlabany zostaną podniesione i opłaty nie będą pobierane w sytuacjach wyjątkowych, "w związku z wystąpieniem nadmiernych utrudnień dla podróżnych". Będą to tylko tymczasowe otwarcia, nie będzie podanych stałych dni i godzin jak w ubiegłym roku.


Nasza opinia

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że budowanie płatnych autostrad to naszym zdaniem niezbyt logiczny pomysł (zobacz: Czy autostrady powinny być płatne?). Proponowane w tym roku rozwiązanie jest naszym zdaniem zupełnie naturalne i uczciwe, co uzasadnialiśmy już jakiś czas temu, jeszcze przed tym jak poprzedni rząd zaczął bramki otwierać (zobacz: Sposób na korki przed bramkami).

Komentarze - forumNajnowsze wiadomości

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 8731589