Polityka Prywatności: nie gromadzimy indywidualnych danych osobowych, korzystamy z plików cookie. Zobacz więcej | OK, ukryj komunikat
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > wiadomości > Automatyczne płatności bez zatrzymywania się na A1

Automatyczne płatności bez zatrzymywania się na A1

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 30-07-2018, 7:04 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Od 2018 roku testowany jest nowy system płatności za przejazd autostradą A1 Toruń - Gdańsk. Można pobrać bezpłatną aplikację, przypisać do swojego auta kartę kredytową i kamery przy bramkach automatycznie przeczytają nasz numer rejestracyjny, zapalą zielone światło i pobiorą opłatę z karty. To wszystko odbywa się bez zatrzymywania samochodu. Nazwa systemu to AmberGO.

Proste, szybkie, genialne? W teorii tak. Kłopot w tym, że do tego systemu nie ma specjalnych bramek (jak np. do viaTOLL na państwowych autostradach), więc w korkach stoimy jak wszyscy. Co gorsza, nie każda bramka obsługuje AmberGO, więc nie możemy sobie wybrać której chcemy, tylko musimy ustawić się posłusznie do tej, która nas obsłuży, a o ile wiemy, to na razie jest tylko jedna taka bramka.

Z powodu tego, że to na razie pilotażowy program obowiązują też inne ograniczenia: system działa tylko jeśli chcemy przejechać przez cały odcinek płatnej autostrady (Rusocin - Nowa Wieś lub odwrotnie), tylko dla samochodów z kategorii 1 (dwie osie bez przyczepy) i tylko dla polskich rejestracji.

Nasz komentarz

Należy pochwalić każdą próbę wyeliminowania absurdalnego systemu poboru opłat jakim są bramki, dlatego z całego serca kibicujemy systemowi AmberGO. Natomiast obecnie, realnie patrząc, indywidualny użytkownik praktycznie nic na nim nie zyskuje, ale za to dotykają go ograniczenia: konieczność podjechania do bramki obsługującej system jak również przejechania całego odcinka autostrady. Póki co nie wygląda to zatem jak konkretna alternatywa, ale raczej jak ciekawostka.

Informacje o AmberGO: a1.com.pl/nowy-system-platnosci-ambergo

Komentarze - forumZobacz też

Najnowsze wiadomości

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 10486242