Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz z nich zrezygnować poprzez odpowiednie ustawienia swojej przeglądarki (więcej). Zamknij
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Wolsztyn - tu wciąż jeżdżą lokomotywy

Wolsztyn - tu wciąż jeżdżą lokomotywy

Jest w Polsce miejsce, w którym stare lokomotywy parowe to nie tylko zabytek czy okazjonalny przejazd, ale zwykłe, codzienne pociągi.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 31-03-2017, 6:38 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

"Mowa o Wolsztynie, powiatowym miasteczku w zachodniej Wielkopolsce. Jest tam jedyna w Polsce czynna parowozownia, z której lokomotywy wyruszają codziennie w trasę, ciągnąc wagony pasażerskie." - takie słowa napisaliśmy we wstępie do tego artykuły kilka lat temu. Tak też było do wiosny roku 2014, w którym ta niezwykła atrakcja przestała istnieć - zwykłe, kursowe pociągi przestały być ciągnięte przez lokomotywy parowe.

Na szczęście w marcu 2015 roku pojawił się projekt WOLTUR - czyli regularne kursy pociągów ciągniętych przez parowozy. Są to co prawda pociągi turystyczne, ale mają rozkład rozpisany na cały rok, można więc śmiało planować odwiedziny Wolsztyna w podanych terminach, aby zobaczyć lokomotywę parową w akcji, a nawet przejechać się napędzanym przez nią składem.

Szczegółowy rozkład kursów w 2017 roku oraz wszelkie informacje znajdują się na stronie www.woltur.pl.

Dodatkowo co roku w weekend majowy odbywa się w Wolsztynie efektowna Parada Parowozów (zdj. poniżej), kiedy to zjeżdżają do Wolsztyna zabytkowe lokomotywy i biorą udział w pokazowych przejazdach. Na żywo robi to całkiem spore wrażenie. (zobacz informacje o Paradzie Parowozów 2017)

Parada Parowozów 2013

Co jeszcze w Wolsztynie?

Wolsztyn to zadbane i ładne miasteczko. Za najcenniejszy zabytek uznaje się późnobarokowy kościół z XVIII wieku położony blisko Rynku. Co warto podkreślić, wczesnym popołudniem powszedniego dnia kościół był otwarty. Wolsztyński Rynek to ładne miejsce na spacer, mieści się w nim atrakcyjna dla dzieci fontanna. Z Rynku blisko już do brzegu Jeziora Wolsztyńskiego. Tam jest molo z ławeczkami, a dalej przy brzegu rozciąga się rozległy park poprzecinamy alejkami spacerowymi.

Ponadto w Wolsztynie znajduje się kilka innych ciekawych miejsc, w których nie mieliśmy okazji być, więc tylko sygnalizujemy taką mozliwość.
* Muzeum w Parowozowni.
* Izba pamięci noblisty Roberta Kocha, który przez kilka lat był powiatowym lekarzem w Wolsztynie.
* Muzeum Marcina Rożka, polskiego rzeźbiarza i malarza, twórcy m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Przez wiele lat mieszkał w Wolsztynie. Został zabity przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Muzeum prezentuje jego życie i twórczość, a także okazjonalne wystawy czasowe - ostatnio np. o Powstaniu Wielkopolskim.
* Zorganizowany na otwartym powietrzu Skansen Budownictwa Ludowego.

Z dziećmi

Z parkowaniem w pobliżu dworca raczej nie ma problemu. Na dworzec da się wejść z wózkiem. Lokomotywy to oczywiście atrakcja sama w sobie. Bardzo dobra dla dzieci jest również fontanna w Rynku - dzieci mogą się w niej pochlapać.

Komentarze - forum

Piotr Bojdoł (02-05-2017, 12:27)

Witam mam pytanie czy jest mozliwośc zobaczenia parowozów poza wikendem majowym np w czerwcu lub lipcu?Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 8127913