Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Lubiąż: klasztor i rezerwat

Lubiąż: klasztor i rezerwat

Lubiąż słynie z ogromnego klasztoru cystersów. Zwiedzimy nie tylko ten interesujący obiekt, ale także rezerwat "Odrzyska" obejmujący starorzecze Odry.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 04-05-2013, 9:14 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Klasztor w LubiążuCystersi pojawili się w Lubiążu już w XII wieku. Klasztor bardzo się rozwijał i w XVIII wieku postawiono nowy, ogromny budynek, który przetrwał do dziś. Niestety, nie przetrwało w nim życie monastyczne. W 1810 roku klasztor zlikwidowały władze pruskie. Wraz z upadkiem życia duchowego świetność traciły też piękne wnętrza, które do naszych czasów dotrwały całkowicie zruinowane. Dopiero od kilkunastu lat dzięki "Fundacji Lubiąż" klasztor jest powoli zabezpieczany i odnawiany.

Mimo trudnej przeszłości do dziś ten ogromny budynek imponuje rozmachem, wielkością i pięknem. Warto go zwiedzić. A zatem...

Zwiedzanie klasztoru w Lubiążu

Od kwietnia do końca września obiekt można zwiedzać od 9 do 18 (poza sezonem między 10 a 15), ale właściwie najpóźniej w Lubiążu trzeba być już o 17:00. Zwiedzanie bowiem jest zawsze z przewodnikiem i rozpoczyna się o pełnej godzinie.

Zwiedzanie obejmuje kilka wystaw (m.in. stare mapy regionu, wystawa poświęcona Odrze i żegludze na niej), pięknie odrestaurowane sale, klasztorny kościół, a także spacer po klasztorze, bo zwiedzane sale są na dwóch jego końcach.

Całość jest niewątpliwie bardzo ciekawa. Przewodnik barwnie opowiada, dużo wie, jest otwarty na pytania.

Możliwy jest także spacer wokół klasztornego budynku - teren wokół to trawiasta łąka.

Rezerwat "Odrzyska"Widok na starorzecze w Rezerwacie Odrzyska

Lubiąż to nie tylko historia, ale i nadodrzańska przyroda. Na północ od miejscowości utworzono rezerwat "Odrzyska", w którym wytyczono ścieżkę dydaktyczną. Teren rezerwatu obejmuje starorzecze Odry, a także lasy łęgowe przy rzece.

Aby dojechać do rezerwatu trzeba w Lubiążu udać się na północ, w stronę miejscowości Gliniany. Jeszcze przed końcem zabudowań zobaczymy drogowskaz kierujący nas w lewo na polną drogę, którą po dłuższej chwili dojedziemy do miejsca odpoczynku z tablicą informacyjną.

Początkowo ścieżka dydaktyczna (oznakowana) prowadzi polną drogą wzdłuż granicy rezerwatu: idziemy po wysokiej, zalesionej skarpie nad starorzeczem Odry, po prawej ręce mając pola. Dalej ścieżka prowadzi nad Odrę i lasem wokół starorzecza - tam już nie szliśmy, więc nie wiemy jak tam jest z oznakowaniem, możliwością przejścia itp. Cała ścieżka to pętla o długości 3 kilometrów.

Turystów w tym miejscu nie widzieliśmy, więc jeśli ktoś lubi niezmącony kontakt z przyrodą to Rezerwat "Odrzyska" jest świetną propozycją.

Z dziećmi

Zwiedzanie klasztoru w Lubiążu z wózkiem uniemożliwiają liczne schody. Jest za to szeroko, więc nie ma problemów z nosidełkiem.

Dla małych dzieci podczas zwiedzania nie ma zbyt wielu atrakcji, podobać się mogą głównie makiety statków oraz klasztoru. Natomiast niezbyt długi czas oprowadzania (ok. godziny) oraz dość dużo chodzenia powoduje, że dzieciaki powinny to jakoś przetrzymać.

Otoczenie klasztoru - rozległe trawniki - daje dużo miejsca na swobodne pobieganie czy nawet pokopanie piłki.

Ścieżka dydaktyczna wokół Rezerwatu "Odrzyska" początkowo (niecały kilometr) jest zwykłą polną drogą, czyli wózek da radę, choć trzeba się liczyć z dziurami, błotem i kałużami. Dalej nie szliśmy, więc nie wiemy.

Pozostałe informacje praktyczne

Ceny biletów: 12 zł normalny, 8 zł ulgowy
Zwiedzanie o pełnych godzinach:
pierwsze wejście - 9:00, ostatnie - 17:00.

Poza sezonem (październik - marzec): od 10 do 14.

Przed główną bramą klasztoru znajduje się mały parking, można też wjechać na pl. Klasztorny (ale nie przez główną bramę, tylko drogą obok). Przy klasztorze znajduje się restauracja.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22887041