Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Pacanów bez rezerwacji

Pacanów bez rezerwacji

Do Centrum Bajki w mieście Koziołka Matołka nie wejdziemy z ulicy - potrzebna jest rezerwacja. Czy warto odwiedzić Pacanów jeśli nie udało nam się wcześniej zarezerwować wejściówek do Centrum Bajki?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 28-06-2011, 21:14 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Europejskie Centrum Bajki

Mozaika z Koziołkiem MatołkiemNajbardziej znaną atrakcją Pacanowa jest Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Składa się ono z kilku części, a główną jest wystawa "Bajkowy Świat". By ją zobaczyć trzeba uprzednio dokonać telefonicznej rezerwacji - w zależności od terminu nawet kilka dni czy tygodni wcześniej.

Pewnej czerwcowej soboty próbowaliśmy się dodzwonić, ale telefonu nikt nie odbierał. Pojechaliśmy więc do Pacanowa bez rezerwacji i okazało się, że zobaczyć wystawy nie ma żadnych szans. Cóż zatem pozostało nam w Pacanowie?

W samym Centrum Bajki znajduje się jeszcze niewielki ogród z placem zabaw. Tam dostęp jest swobodny, ale też nie ma w tym miejscu nic szczególnego, np. żadnych nawiązań do Koziołka Matołka. Po prostu piaskownica, zjeżdżalnia itp. Ostatnia propozycja w Centrum Bajki to biblioteka z księgarnią. Z biblioteki nie korzystaliśmy, natomiast księgarnia zawiera bardzo duży wybór rozmaitych wydań Koziołka Matołka i dużo - ale nie jakoś szczególnie dużo - innych książeczek dla dzieci.

Jeśli zatem nie mamy rezerwacji na zwiedzanie wystawy, to pacanowskie Centrum Bajki nie zaoferuje nam nic ponad zwykły plac zabaw i księgarnię.

Pacanów

Mur ozdobiony Koziołkiem MatołkiemZ pozoru Rynek w Pacanowie nie wyróżnia się niczym szczególnym. W czerwcowe, sobotnie popołudnie było tam sennie i doskonale dało się czuć atmosferę małego, prowincjonalnego miasteczka. Jednak jeśli już wejdziemy na Rynek zobaczymy, że z niemal każdego sklepowego szyldu patrzy na nas Koziołek Matołek, liczne sceny z bajki zdobią mury kamienic, a u wejścia do małego parku na środku Rynku wita nas rzeźba Matołka. Wokół Rynku pełno jest straganów z pamiątkami z bajki, wśród których dominują pluszowe Koziołki Matołki.

Nie ma tu oszałamiających atrakcji, ale jest sympatycznie, dzieci w wieku przedszkolnym na pewno zainteresują się napotykanymi na każdym kroku wizerunkami bajkowego bohatera.

Sanktuarium w Pacanowie

Nieopodal Rynku znajduje się zabytkowy kościół św. Marcina, pierwotnie gotycki, ale potem przebudowywany. Oprócz bogatego wyposażenia wnętrza, kościół ten ma równie bogatą tradycję wiary - to bazylika mniejsza i Sanktuarium Jezusa Konającego.

Czy warto bez rezerwacji?

Na pewno nie warto tu przyjeżdżać z drugiego końca Polski, jeśli nie mamy rezerwacji do Centrum Bajki. Natomiast jeśli mieszkamy lub przebywamy w szeroko pojętej okolicy, to odwiedzenie Pacanowa może być interesującą wycieczką. Wszystko zależy od tego czy nasze pociechy zaczytują się w bajce Kornela Makuszyńskiego.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22914115