Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Zimowa rodzinna wycieczka: do Kalisza

Zimowa rodzinna wycieczka: do Kalisza

W mroźną zimę najprzyjemniej wpakować się całą rodziną do ciepłego auta i z niego nie wychodzić. Proponujemy przejażdżkę wraz ze zwiedzaniem i spacerem.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 10-01-2010, 16:32 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Zachęcamy do wizyty w mieście tradycyjnie uznawanym za najstarsze w Polsce. Kalisz leży w centralnej Polsce dlatego z większości polskich miast jest w zasięgu jednodniowej, choć czasem nieco dłuższej podróży. Zimową porą dłuższa podróż może być jednak zaletą, a oprócz niej proponujemy do zwiedzenia barokową bazylikę i zabytki w jej okolicy, a potem spacer.

Zwiedzanie

Bazylika Wniebowzięcia NMP jest powszechnie znana jako Sanktuarium św. Józefa. Władze miasta chwalą się, że jest to najstarszy ośrodek kultu tego świętego na świecie. Najstarszy czy nie, ale na pewno tętniący życiem. Do sanktuarium przyjeżdża coraz więcej pielgrzymów, a jesienią 2009 roku odbył się tam Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. W 1997 w kaliskim sanktuarium gościł papież Jan Paweł II (przeczytaj homilię JP2 z tego miejsca).

Warto samemu zobaczyć jak wygląda kult św. Józefa, a także powierzyć swoją rodzinę opiece tego świętego. Dlatego proponujemy tak zaplanować wycieczkę, aby wziąć udział we mszy świętej (w dni powszednie w godz. 6.30, 9.00, 12.00, 18.00, więcej informacji: www.swietyjozef.kalisz.pl).

Po zwiedzeniu i wyjściu z bazyliki warto jeszcze zerknąć na inne zabytki w najbliższej okolicy. Przy samej bazylice możemy zobaczyć pozostałości średniowiecznych murów wraz z basztą "Dorotką". W najbliższej okolicy znajdziemy także m.in. dawny Pałac Gubernatorski (XIX w.), Kościół Garnizonowy (XVI w.), Cerkiew Prawosławną (lata 20-te XX w.)...

Spacer

Przy samej bazylice rozciąga się rozległy park miejski. Znajduje się on przy samej rzece Prosnej, więc dla zupełnie małych dzieci atrakcją będą pływające tam kaczki i możliwość ich karmienia. Te nieco starsze być może zainteresują się biegającymi po parku wiewiórkami, a także placem zabaw. Natomiast niektórych dorosłych może zainteresować kolejny zabytek: zbudowany w okresie międzywojennym neoklasycystyczny gmach teatru. I - jak to w Kaliszu - park również jest najstarszy, a konkretnie jest to podobno najstarszy park miejski w Polsce.

Dojazd i parkowanie

Położony w centralnej Polsce, w województwie wielkopolskim, Kalisz jest w zasięgu jednodniowej podróży z wielu polskich miast; oto orientacyjne długości tras między Kaliszem a niektórymi miastami: Łódź 112 km, Wrocław 120 km, Poznań 120 km, Opole 147 km, Katowice 207 km.

Cel naszej wycieczki, czyli okolice Sanktuarium św. Józefa, są położone w strefie płatnego parkowania. Ceny nie są duże, ale niestety nie ma ani parkingowych, ani parkomatów. Specjalne karty można kupić w kioskach, trzeba więc tracić czas na ich szukanie i zapoznanie się z całym systemem. Pewnym rozwiązaniem jest parking przy samej bazylice, również płatny (ceny takie same), ale jest tam parkingowy, więc wystarczy wrzucić monetę do puszki i szybko załatwimy sprawę. Problemem jest tylko to, że ten parking jest bardzo mały i ciężko znaleźć tam wolne miejsce.

Inne atrakcje

Kalisz i okolice oferują jeszcze mnóstwo innych atrakcji, choćby Gród Piastowski na Zawodziu. Ale o tym postaramy się napisać za kilka miesięcy relacjonując specjalny piknik, który odbywa się tam latem...

Ruszaj w drogę!

Zapraszamy zatem do rodzinnej przejażdżki, zwiedzania i modlitwy oraz wspólnego spaceru! Więcej informacji o atrakcjach Kalisza można znaleźć m.in. na stronie http://www.cit.kalisz.pl.

Komentarze - forum

podróżnik (05-02-2011, 17:23)

Będąc w kaliszu obowiazkowo należy odwiedzić Gołuchów (ok. 15 km z Kalisza trasą na Poznań), http://zamek.w.goluchowie.pl/ zamek, zagroda żubrów i danieli, jezioro z plażą, muzeum leśnictwa, polecam.Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22914021