Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Lipnica Murowana - w ciszy historii

Lipnica Murowana - w ciszy historii

Niezwykłe zagęszczenie zabytków, piękne krajobrazy, ciekawa okolica i spokój, cisza. To właśnie Lipnica Murowana.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 05-04-2015, 15:06 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Widok na Lipnicę MurowanąLipnica Murowana, niegdyś miasto, a obecnie wieś gminna, położona jest w południowej małopolsce w powiecie bocheńskim. Przez miejscowość przepływa rzeka Uszwica, a nieopodal wznoszą się pierwsze wierzchołki Beskidu Wyspowego. Wiemy, że już w 1144 roku została tu utworzona parafia, a w pierwszej połowie XIV wieku Lipnica otrzymała prawa miejskie. W nowszych czasach miasto znalazło się jednak na uboczu ważniejszych szlaków komunikacyjnych, przestało się rozwijać i w roku 1934 Lipnica Murowana utraciła prawa miejskie.

Dziś jest to spokojna miejscowość o zwartej, miejskiej zabudowie z rynkiem w centrum, znana głównie z konkursu palm wielkanocnych (najwyższe mają ponad 30 m!). Lipniczanie dbają o swoje dziedzictwo historyczne i kulturowe, czego wyrazem - oprócz troski o zabytki - może być strona internetowa ich gminy. Mnóstwo tam legend, opowiadań i wierszy o Ziemii Lipnickiej, poczytamy o wielkich postaciach wywodzących się z Lipnicy, znajdziemy także szczegółowy opis wszystkich atrakcji turystycznych.

Pozostałości wieków minionych

Kościół św. Leonarda zimąNajwiększym zabytkiem Lipnicy jest gotycki, drewniany kościół św. Leonarda z XV wieku, wpisany na listę UNESCO. Warto wybrać się tam w sezonie letnim, gdy kościół jest otwarty i można go zwiedzić w towarzystwie przewodnika, a także kupić pamiątki, np. nagraną tam płytę z nastrojową muzyką (szczegóły poniżej: "Informacje praktyczne").

Kolejne dwa interesujące zabytki to również kościoły. Pierwszy to parafialna świątynia p.w. św. Andrzeja z XIV wieku, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. Mimo niespokojnych dziejów i pożarów zachowała gotycką bryłę, a ciasny, kamienny przedsionek pozwala mieć nadzieję, że tak samo wyglądał przed wiekami. Tuż obok położony jest trzeci lipnicki kościół - św. Szymona, zbudowany w XVII wieku. Kościół ten powstał w miejscu, w którym znajdował się dom rodzinny św. Szymona z Lipnicy. Bo święci to kolejny wyróżnik Lipnicy Murowanej: aż trzy osoby wyniesione na ołtarze mają silne związki z Lipnicą. Jest to oczywiście św. Szymon z Lipnicy, który tutaj się urodził i wychowywał, a także św. Urszula Ledóchowska i jej siostra bł. Maria Teresa.

Jest tu jeszcze kilka innych interesujących miejsc czy pomników, zachęcamy do ich samodzielnego odkrycia.

Między pogórzem a górami

Droga koło Lipnicy MurowanejLipnica Murowana jest malowniczo otoczona spokojnymi wzgórzami Pogórza Wiśnickiego (od północy) oraz Beskidu Wyspowego (od południa). Przez wzgórza te przechodzi całkiem sporo wąskich, asfaltowych dróg, po których rzadko jeżdżą samochody (na zdj. obok). Jest to zatem idealne miejsce na rowerowe wycieczki, szczególnie, że w okolicy jest sporo ciekawych zabytków (głównie drewniane kościoły). Tak samo dobrze można po tych drogach spacerować np. z wózkiem dziecięcym, a zimą w niektórych miejscach są rewelacyjne warunki do zjeżdżania na sankach (śnieg ubity, ale auta rzadko jeżdżą). Latem dużo tu zieleni, wraz z mniejszymi dopływami łagodnie szumi Uszwica, a wszystko przepełnia spokój i cisza.

Wytrawni piechurzy mają do dyspozycji kilka mało uczęszczanych szlaków turystycznych przebiegających nieco na południe od Lipnicy.

Interesujące okolice

Ok. 8 km od Lipnicy położony jest Nowy Wiśnicz z malowniczym zamkiem. Nieco dalej jest Bochnia z zabytkowymi kopalniami soli. Kilkadziesiąt kilometrów dzieli nas od Dunajca i Jeziora Rożnowskiego oraz od Krakowa. W zasięgu jednodniowej wycieczki są też Tatry i Pieniny. Również amatorzy narciarstwa znajdą coś dla siebie: kilkanaście kilometrów dzieli Lipnicę od dobrze ocenianej stacji narciarskiej Laskowa-Kamionna.

To tylko przykładowe i najbardziej znane miejsca i kierunki, ale generalnie można stwierdzić, że jeśli ktoś ma do dyspozycji samochód, to Lipnica Murowana jest świetną bazą wypadową do dalszych wycieczek.

Informacje praktyczne

Kościół św. Leonarda w 2010 roku jest udostępniony zwiedzającym od 1 maja do 30 września w ramach Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej w godzinach:
* Czwartek, Piątek 12 - 16
* Sobota 10 - 14
Na miejscu jest przewodnik, który może przedstawić historię kościoła czy odpowiedzieć na ewentualne pytania. W 2009 roku zwiedzaliśmy kościół św. Leonarda właśnie w towarzystwie przewodnika i bardzo do tego zachęcamy.

Lipnicę Murowaną od Krakowa dzieli ok. 50 km, więc połączenia drogowe z resztą kraju są dość dobre (A-4, DK 1, DK 7...). Pociągi zatrzymują się w odległej o kilkanaście kilometrów Bochni. Dla zmotoryzowanych są w centrum Lipnicy trzy parkingi: na Rynku, przy kościele św. Andrzeja oraz nieopodal kościoła św. Leonarda (trzeba przejechać przez Rynek drogą obok kościoła św. Szymona do końca, a potem skręcić w prawo). Zimą ten ostatni może być nieodśnieżony.

Konkurs Palm Wielkanocnych i Rękodzieła Artystycznego odbywa się w Niedzielę Palmową, czyli tydzień przed Świętami Wielkanocnymi.

Mapa
Mapy tego obszaru (oferty do kupienia)

Noclegi
Noclegi w Lipnicy i okolicach

Komentarze - forum

lipniczanin (15-06-2011, 12:21)

zapraszam na www.lipniczanin.plZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22965096