Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Pólko - sanktuarium w Bralinie

Pólko - sanktuarium w Bralinie

Położone w szczerym polu sanktuarium Matki Bożej stanowi bardzo osobliwy widok.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 09-04-2012, 18:11 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

HistoriaKościół na Pólku

Nietypowe położenie kościoła wiąże się z jego historią. Otóż właśnie na ten pagórek miał się cudownie przenosić obraz Matki Bożej z parafialnego kościoła. Było to na przełomie XIII i XIV w. Dla uczczenia tego faktu zbudowano tutaj kapliczkę.

Przełom nastąpił w 1630 roku, gdy w okolicy szalała epidemia cholery. Wówczas to 10 osób, które zostało uzdrowionych z choroby, obiecało w podzięce zbudować większą kaplicę. Śluby spełniły się jednak dopiero w 1711 roku, kiedy to zakończono budowę istniejącego do dzisiaj kościoła.

Kościół

Tak jak już pisaliśmy, kościół położony jest samotnie, wśród pól, na niewielkim pagórku. Zbudowano go z drewna, na planie krzyża greckiego (to taki z równymi ramionami).

Wnętrze jest ładnie odnowione i bardzo zadbane. Znajduje się tam kilka zabytków: ołtarz boczny z początku XVII wieku z ok. 100 lat młodszą figurką św. Stanisława, drugi ołtarz boczny (barokowy - z XVIII w.) zdobiony rzeźbami, obrazy - stacje drogi krzyżowej z XVIII i XIX wieku, bardzo ładna ambona z XIX w. oraz oczywiście obraz Matki Bożej Pólkowskiej z Dzieciątkiem (XVII w.).

Nam najbardziej spodobało się jednak bardzo ciekawe położenie prezbiterium (to tam gdzie ołtarz): otóż znajduje się ono dokładnie na środku kościoła, a ławki otaczają je z czterech stron. Uroku temu widokowi dodają jeszcze czterej aniołowie w rogach balustrady otaczającej prezbiterium.

Zwiedzanie i pielgrzymowanie

Pólko wciąż tętni modlitwą okolicznych mieszkańców, jednak nie jest tak każdego dnia. Msze są tu odprawiane regularnie tylko w niedziele o 15:00. Z tego co się orientujemy, to w pozostałych dniach kościół jest zamknięty, więc jego zwiedzenie nie będzie możliwe. My byliśmy tam w sobotę w lutym 2012 i udało nam się wejść tylko dlatego, że akurat pewne małżeństwo sprzątało kościół.

Dojazd i parkingPrzedwiośnie na otaczających kościół polach

Najprościej dojechać do Pólka skręcając w centrum Bralina (na światłach) na południe, w ul. Namysłowską (jest tam drogowskaz). Po chwili zauważymy skręt w lewo do sanktuarium - nie sposób go przeoczyć.

Miejsc parkingowych z prawdziwego zdarzenia nie ma. Oprócz naszego auta było tam jeszcze tylko jedne, więc nie mieliśmy problemu z zostawieniem auta na drodze dojazdowej do kościoła. Nie wiemy jak to wygląda, gdy aut jest więcej.

Podsumowanie

Sanktuarium na Pólku koło Bralina jest niewątpliwie miejscem bardzo ładnym i interesującym. Z drugiej strony nie jest to zbyt dobry cel na indywidualną wycieczkę, bo trafimy prawdopodobnie na zamknięty kościół. Dodatkowo jest to niewielka świątynia, więc przeciętny turysta nie spędzi tu wiele czasu, a wokół jest szczere pole.

Naszym zdaniem najlepiej się tutaj wybrać na niedzielną Eucharystię (godz. 15:00) lub któreś ze świąt (np. w 2011 roku odbywały się tu diecezjalne dożynki). Pólko może być też ciekawą przerwą w podróży, gdyż znajduje się blisko drogi krajowej nr 8 (Wrocław - Piotrków Tryb. - Warszawa).

Sens ma też oczywiście wycieczka z pobudek religijnych - pielgrzymka, kiedy to zależy nam, aby pomodlić się dokładnie w tym miejscu.

Zobacz też:
* Parafia w Bralinie

Komentarze - forum

Parafianin z Bralina. (15-07-2020, 5:50)

Ta 'niewielka' świątynia może pomieścić ok. 3500 osób.

wiedźma (10-07-2022, 21:57)

Panie Piotrze proszę odpowiedzieć mi dlaczego Pan zabrania kopiowania tekstu. Przecież o tym cudownym i świętym miejscu nie wielu słyszało. Ja mieszkałam w Bralinie od 1949 roku do 1960 r., kiedy to opuściłam te strony udając się do miasta Łodzi na studia, po skończeniu których zamieszkałam w Warszawie, ale duchem jestem w tym kościółku codziennie. Niestety przyjechać nie mogę, gdyż jestem niezmotoryzowana i stara. Pamięć jednak mam dobrą. Nie wiem czy Pan wie kto zwrócił uwagę na ołtarz główny ks. Proboszczowi (wówczas śp. ks. Maksymilian Dłużewski). Serdecznie pozdrawiam. AnnaZobacz też

Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22887009