Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie

Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie

Zabytkowy, drewniany dworek szlachecki w Ożarowie koło Wielunia mieści niewielkie muzeum. Nie rzuca ono na kolana, ale jest ciekawym miejscem do odwiedzenia.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 15-04-2012, 22:18 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Krótki opis i historiaDwór w Ożarowie k. Wielunia

Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie mieści się w zabytkowym, drewnianym dworze. Został on zbudowany w XVIII wieku przez Władysława Bartochowskiego. Jest dość typowym przykładem polskiego dworku szlacheckiego. Z zewnątrz wyróżnia się alkierzami, czyli wystającymi pokojami w narożnikach. W latach 70-tych ubiegłego wieku został gruntownie odnowiony, a od 1981 roku mieści się w nim Muzeum Wnętrz Dworskich. W środku odtworzono poszczególne pomieszczenia oraz zgromadzono zabytkowe sprzęty.

Dwór jest otoczony parkiem, a przed wejściem odtworzono reprezentacyjny podjazd z owalnym gazonem (gazon to zadbany trawnik nadający kształt drodze - podjazdowi).

Zwiedzanie

Dwór nie jest oblegany przez tłumy indywidualnych turystów. W pewne sobotnie popołudnie pan z obsługi był wyraźnie zaskoczony naszym przybyciem.

Do zwiedzania udostępnione są poszczególne pokoje, przez które kolejno się przechodzi. Jeśli nie opłacimy osobno przewodnika, to nie usłyszymy od personelu żadnego komentarza. Można się jednak pytać i wtedy trochę się dowiemy. Przy eksponatach nie ma niestety żadnych opisów, ale za to jest możliwość skorzystania z przewodnika audio (spacer po muzeum ze słuchawkami). Jest on bezpłatny, ale nie wszystkie sale są jeszcze opracowane.

Jak już pisaliśmy, zwiedzanie to przejście przez kolejne sale dworu. Nam najbardziej do gustu przypadła sala myśliwska - znajdują się w niej m.in. poroża, sprzęt myśliwski, ciekawy żyrandol, wypchany łeb dzika, skóra wilka. Wśród pozostałych pomieszczeń są jeszcze m.in. sypialnie (osobno męska i żeńska, bo właścicielom podobno małżeństwo niezbyt się układało) i sala jadalna z wyposażeniem.

Dwór jest mały, więc zwiedzanie w skrajnym przypadku może zająć zaledwie kilka minut.

Z dziećmiDwór z oddali

Z wózkiem nie powinno być problemu (my nie wjeżdżaliśmy): dwór jest parterowy, a drzwi wyglądały na szerokie (szczególnie jeśli otworzy się dwa skrzydła). Nosidełko turystyczne również nie powinno być przeszkodą w zwiedzaniu.

Specjalnych atrakcji dla dzieci nie ma, ale za to zwiedzanie jest dość krótkie. Jest kilka miejsc, którymi - jeśli rodzice odpowiednio je dzieciom przedstawią - kilkuletnie dzieci mogłyby się zainteresować, np. wspomniane trofea myśliwskie (dzik, wilk), szable na ścianie.

Dużo miejsca jest w otaczającym dwór parku, dzieci mogą się tam wybiegać.

Informacje praktyczne

W Muzeum organizowane są różne wydarzenia kulturalne, np. wieczory muzyczne. Aspiracje są takie, by dwór - jak niegdyś - stał się kulturalnym centrum okolicy.

Tuż przed płotem posiadłości można zaparkować samochód.

Godziny otwarcia
wtorek - piątek: 9:00 - 15:30
sobota - niedziela: 12:00 - 16:30

Ceny biletów
normalny - 3,50 zł
ulgowy - 2,50 zł
opłata za przewodnika - 20 zł

Podsumowanie

Jeśli przejeżdżamy niedaleko Ożarowa (np. po bliskiej drodze krajowej nr 45) można tu wpaść, spędzić kilka chwil w dawnej szlacheckiej siedzibie i mieć ciekawą przerwę w podróży. Jeśli zaś mielibyśmy przyjechać tu specjalnie, to warto wówczas opłacić przewodnika bądź przynajmniej skorzystać z przewodnika audio - bez nich bowiem niewiele się dowiemy.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22894606