Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Muzeum o Bitwie nad Bzurą w Sochaczewie

Muzeum o Bitwie nad Bzurą w Sochaczewie

Ciekawe eksponaty, dobrze przygotowane wystawy i życzliwy, dobrze poinformowany przewodnik. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą pozostawiło w naszej pamięci wyłącznie dobre wrażenia.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 06-06-2012, 22:23 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Armaty przy muzeumPołożone w centrum Sochaczewa muzeum opowiada głównie o wydarzeniach II wojny światowej w okolicy Sochaczewa, ale także o innych epokach w tym regionie m.in. o pierwszych śladach człowieka, o średniowieczu i I wojnie światowej.

Bitwa nad Bzurą, zajmujące poczesne miejsce w nazwie muzeum oraz na jego wystawach, miała miejsce we wrześniu 1939 roku podczas hitlerowskiej agresji na Polskę. Polskie wojsko zaatakowało wówczas Niemców idących na Warszawę. Była to największa bitwa wojny w 1939 roku, a w szczytowym jej momencie w walkach brało udział ponad pół miliona żołnierzy.

Zwiedzanie

Po zakupie biletów podszedł do nas pracownik muzeum i wprowadzał do poszczególnych sal. Był dobrze poinformowany, sam nawiązywał rozmowę, chętnie odpowiadał na pytania. Okazuje się, że wiele z przedstawianych eksponatów ma swoją historię, która jest w muzeum dobrze znana, opowiadana i często zazębia się z innymi pamiątkami i wydarzeniami. Przewodnik umiejętnie potrafił pokazać losy tych eksponatów, a właściwie ludzi związanych z nimi, a często były to bardzo frapujące historie.

Taka obsługa turystów kolosalnie podnosi komfort i wartość edukacyjną zwiedzania.

W muzeum nie ma tłoku.

Co w muzeum?Budynek muzeum

Pierwsza wystawa poświęcona jest I wojnie światowej, ponieważ front rosyjsko-niemiecki przez pewien czas przechodził właśnie w okolicach Sochaczewa. Dużo miejsca poświęcono niemieckiemu atakowi na Rosjan za pomocą gazu bojowego, jest tu m.in. budzący trwogę opis skutków tego ataku. Ponadto na tej wystawie zgromadzono zachowane przedmioty (np. ówczesne pieniądze) oraz bogaty materiał zdjęciowy.

Kolejna sala na trasie zwiedzania jest ucztą dla osób zainteresowanych Kampanią Wrześniową, a w szczególności Bitwą nad Bzurą. Bardzo ładnie przygotowana, bogata w eksponaty wystawa szczyci się m.in. posiadaniem słynnego karabinu przeciwpancernego (rusznicy) zwanej "Urugwaj", działka przeciwpancernego 37 mm Bofors oraz wielu innych eksponatów: moździerza, karabinów, ekwipunku żołnierzy, mundurów, zdjęć czy też roweru używanego przez wojsko. Ponadto wystawa zawiera informacje i pamiątki dotyczące tak szegółowych i pasjonujących epizodów jak szarża Ułanów Jazłowieckich pod Wólką Węglową czy niesamowite zwycięstwo artylerii kapitana Ludwika Głowackiego odniesione nad atakującym pułkiem czołgów (więcej na ten temat).

Następne ekspozycje dotyczą już lat okupacji. Przedstawiono w nich ciekawe wydarzenia, które miały miejsce w Sochaczewie, np. wykonany przez Stanisława Janickiego brawurowy zamach na okrutnego niemieckiego urzędnika okupacyjnego. Wśród wielu eksponatów są tu m.in. pamiątki po "cichociemnych", partyzancka broń oraz instrukcja wykolejania pociągów.

Oryginalne polskie mundury m.in. spod Tobruku i z 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka można z kolei zobaczyć w ostatniej sali poświęconej II wojnie światowej. Gromadzi ona pamiątki przekazane przez mieszkańców Ziemi Sochaczewskiej, a jednocześnie weteranów walk na różnych frontach II wojny światowej.

Druga część muzeum pokazuje historię Sochaczewa od czasów pierwszej obecności człowieka w tym rejonie. Są tu zatem m.in. liczące kilka tysięcy lat wykopaliska, szkielet ludzki ze średniowiecza, a także eksponaty związane z sochaczewskim zamkiem. Trochę miejsca poświęcono też historii oraz planom zagospodarowania zniszczonej przez Niemców dzielnicy Sochaczewa, które kiedyś zamieszkana była głównie przez Żydów.

Na zewnątrz muzeum ustawiono stary sprzęt wojskowy, pochodzący głównie z czasów PRL: armaty, działka przeciwpancerne i przeciwlotnicze, czołg T-34, samolot MIG-21 oraz przedwojenny ponton do budowy mostów.

Przy kasie można kupić wiele tematycznych broszur i książek.

Z dzieckiemCzołg T-34

Ze szczególnych atrakcji dla dzieci można wymienić jedynie wojskowy sprzęt na zewnątrz budynku. Dzieci mogą tam swobodnie biegać między armatami, czołgiem i innym sprzętem, dotykać go i bawić się przy nim. To zainteresuje nawet najmłodszych.

Poza tym nie ma tu nic ponad zwykłą muzealną rzeczywistość: nic do dotykania, nic do zabawy. Trzeba samemu zaciekawić dzieci opowiadaniem o poszczególnych eksponatach. A że część z nich jest naprawdę ciekawa, to być może dzieci powyżej 3-4 lat nie będą się cały czas nudzić.

Większość wystaw jest na piętrze, więc wózek byłby kłopotem. Nie wiemy czy w muzeum jest winda, nie widzieliśmy takowej, ale też nie szukaliśmy, bo byliśmy bez wózka. Sale wystawowe i przejścia są szerokie, więc po ewentualnym wniesieniu wózka nie będzie problemów, tak jak i ze zwiedzaniem z dzieckiem w nosidełku turystycznym.

Podsumowanie

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wystawy są ciekawe, bardzo starannie przygotowane i bogate w oryginalne eksponaty. Poszczególne elementy często łączą się ze sobą opowiadając barwne, lokalne historie. By nie przeoczyć tego wszystkiego warto słuchać i pytać pracownika muzeum, który oprowadza po poszczególnych salach.

Muzeum jest prawdziwą gratką dla osób zainteresowanych II wojną światową, ale także przeciętny turysta powinien wyjść z niego zadowolony.

Informacje praktyczne

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą
pl. Kościuszki 2

Godziny otwarcia (aktualizacja 2021):
wtorek - piątek: 10 - 14
sobota - niedziela: 10 - 16
poniedziałek: nieczynne

Ceny biletów (aktualizacja 2021): 10 zł normalny, 5 zł ulgowy

Muzeum nie ma parkingu dla turystów, więc trzeba poszukać miejsca w okolicy (jest to centrum Sochaczewa).

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22964905