Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Mapa dla wózków (inwalidzkich i dziecięcych)

Mapa dla wózków (inwalidzkich i dziecięcych)

Powstaje znakomita internetowa mapa dla rodziców z wózkiem dziecięcym oraz osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 10-01-2013, 19:41 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Inwalidzi poruszający się na wózkach mają kłopoty z poruszaniem się w wielu miejscach i budynkach. Pojedyńczy stopień, niezauważalny dla zdrowego człowieka, może być dla inwalidy przeszkodą nie do przebycia. Z podobnymi problemami spotykają się również rodzice małych dzieci, którzy swoje pociechy wożą w wózkach dziecięcych. Jest im oczywiście nieco łatwiej, ale problemy są podobne: schody, wąskie przejścia itp.

Fragment wheelmap.org - mapy dla wózkówNaprzeciw tym problemom wychodzi projekt wheelmap.org. Jest to mapa, na której zaznaczone są rozmaite miejsca (tzw. POI, większość z nich to budynki). Każde takie miejsce ma przypisaną informację na temat dostępności dla osób na wózkach inwalidzkich:

* dostępne (kolor zielony): wejście bez schodów, pomieszczenia bez schodów, ewentualna toaleta dostępna dla inwalidów;

* dostęp ograniczony (kolor żółty): wejście może mieć schodek (max. 7 cm), większość pomieszczeń jest bez schodów, brak toalety dla inwalidów;

* niedostępne (kolor czerwony): strome lub liczne schody, niedostępne pomieszczenia.

Dodatkowo miejsca zostały podzielone na kategorie (np. turystyka, urzędy, zakwaterowanie), dzięki czemu można łatwo wyświetlać interesujące punkty.

Miejsca są opisywane przez użytkowników na zasadzie dobrowolności (jak np. w Wikipedii). Bardzo łatwo jest to zrobić, wystarczą trzy kliknięcia myszką, nie trzeba się logować, nie trzeba nic pisać.

Niestety, wiele miejsc nie jest jeszcze opisanych i to jest największa wada tej mapy. Nie jest ona projektem gotowym, tylko wciąż rozwijającym się.

Wheelmap.org nie jest ograniczona do jednego kraju czy regionu, lecz obejmuje cały świat. Utworzono ją w oparciu o dane z OpenStreetMap, dzięki czemu jest ona dosyć dokładna.

Zobacz
* http://wheelmap.org/pl/map - mapa dla wózków

Uzupełnienie - jeszcze jedna mapa

Fragment osmapa.pl/gdziedojadeOd czasu publikacji artykułu znaleźliśmy jeszcze jedną mapę dla wózków: osmapa.pl/gdziedojade. Jest ona bardzo dobrym uzupełnieniem tej pierwszej, gdyż prezentuje dostępność nie obiektów, ale dróg, ulic i chodników.

Jest to bardzo podobny projekt do wheelmap.org: ma te same mapy (OpenStreetMap), a informacje o dostępności są tworzone przez użytkowników (wystarczy kliknąć na drogę i w okienkach po prawej stronie przy napisie "Informacje o dostępności dla wózków" wybrać "Modyfikuj").

Pokrycie informacjami - tak jak w wheelmap.org - jest na razie również niewielkie. Dodatkowo w osmapa.pl/gdziedojade ogranicza się ono głównie do Polski.

Zobacz
* http://osmapa.pl/gdziedojade/

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22927704