Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Od Wiednia 1683 po Smoleńsk 2010 - Skarby Jasnej Góry

Od Wiednia 1683 po Smoleńsk 2010 - Skarby Jasnej Góry

Fragment husarskiego skrzydła króla Jana III Sobieskiego czy mundur z katastrofy smoleńskiej - oto niektóre z pamiątek w jasnogórskim Bastionie św. Rocha.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 09-02-2013, 22:25 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Skarbiec Pamięci Narodu znajduje się wewnątrz Bastionu św. Rocha - jednego z czterech bastionów jasnogórskiej twierdzy (bastiony znajdują się w narożnikach murów). Jest to swego rodzaju muzeum, które gromadzi liczne i unikatowe pamiątki związane z historią Polski.
Armaty na szczycie Bastionu[zdjęcie: Te armaty na szczycie Bastionu nie są częścią wystawy, która znajduje się w jego wnętrzu]

Eksponaty

Zgromadzone eksponaty wiążą się z historią Polski od XVII wieku aż do ostatnich lat i trzeba przyznać, że robią wrażenie swoją unikalnością.

Bardzo obszerny jest dział z militariami i innymi przedmiotami z XVII i XVIII wieku. Najciekawsze z nich to kule armatnie z oblężenia Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego, zbroja husarska, hetmańskie buławy, karabela (miecz) prawdopodobnie darowana klasztorowi przez Stefana Batorego, płótna ze zdobycznych namiotów tureckich czy w końcu fragment skrzydła husarskiego króla Jana III Sobieskiego, który miał je na sobie w czasie Odsieczy Wiedeńskiej.

Z okresu II wojny światowej najbardziej interesujące są chyba pamiątki po marszałku Edwardzie Śmigłym-Rydzu, m.in. jego mundury i inne przedmioty z nim związane.

Powojenne losy Polski ilustrują przede wszystkim zdjęcia i przedmioty związane z "Solidarnością" i księdzem Jerzym Popiełuszką. Najsłynniejszym eksponatem jest duży, charakterystyczny długopis z wizerunkiem papieża Jana Pawła II, którym Lech Wałęsa podpisywał Porozumienia Sierpniowe w 1980 roku.

Duże wrażenie robią zniszczone ubrania ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku: mundur generała Andrzeja Błasika oraz sutanna, buty i przedmioty osobiste księdza pułkownika Jana Osińskiego.

Na wystawie przedstawiono jeszcze dużą makietę oblężenia Jasnej Góry, z drobnymi elementami światła i dźwięku. Przy wejściu do bastionu są jeszcze inne makiety Jasnej Góry oraz armaty (ponoć zabytkowe z czasu oblężenia, ale tego nie jesteśmy pewni).

Czy warto? Nasza opinia

Jeśli spojrzymy na powyższą listę niepowtarzalnych eksponatów to odpowiedź na pytanie "czy warto?" może być tylko twierdząca. Dodatkowo zachęca oprawa: wystawa zorganizowana jest we wnętrzu historycznego bastionu, pięknie zaprezentowana i podświetlona. Zastrzeżenia można mieć jedynie opisów - nie zawsze wystarczających i wygodnie umieszczonych.

Naszym zdaniem wystawa w Bastionie św. Rocha to świetne uzupełnienie wizyty na Jasnej Górze, a jednocześnie poglądowa lekcja polskiej historii i kultury, zaprezentowana w bardzo ładnej formie.

Duże wyrazy uznania należą się gospodarzom tego miejsca - ojcom paulinom, którzy z taką pieczołowitością opiekują się historycznymi skarbami naszego narodu i w sposób przystępny je udostępniają.

Z dziećmi

Bastion jest dostępny dla wózków dziecięcych - niedawno wyremontowany ma podjazdy obok schodów. Dla dzieci do 3 lat nie ma tu jednak wielu atrakcji, trzeba za to uważać na gabloty i cenne eksponaty. Na szczęście jest wystarczająco dużo miejsca by zachować bezpieczny dystans.

Najciekawsze dla dzieci będą z pewnością makiety Jasnej Góry, a szczególnie ta największa, prezentująca oblężenie i wzbogacona o efekty świetlne i dźwiękowe. Kilkuletnich chłopców mogą też zaciekawić zgromadzone militaria.

Wystawa jest niewielka, a krótki czas zwiedzania może być zaletą przy wizycie z dziećmi.

Informacje praktyczne

Warto wiedzieć, że do Bastionu św. Rocha nie wejdziemy z poziomu wałów. Dostaniemy się tam przez salę o. Kordeckiego, do której wejście znajduje się tuż obok Muzeum 600-lecia Jasnej Góry (po wyjściu z Kaplicy Cudownego Obrazu trzeba iść cały czas prosto).

Nie ma ustalonych cen biletów, na końcu wystawy znajduje się skarbonka, do której można wrzucać dobrowolne ofiary.

Godziny udostępniania:
* od 1 marca do 31 października: 9 - 17
* od 1 listopada do 29 lutego: 9 - 16
W czasie świąt czy uroczystości godziny te mogą ulec zmianie.

Możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem.

Zobacz też:
* Jasna Góra w pigułce - podstawowe informacje dla pielgrzymów

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22914036