Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Małe muzeum i zabytkowy kościół w Legnickim Polu

Małe muzeum i zabytkowy kościół w Legnickim Polu

Niewielkie Muzeum Bitwy pod Legnicą oraz barokowy kościół z pięknym wnętrzem położone są tuż przy autostradzie A4, mogą być zatem interesującą przerwą w podróży.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 21-04-2019, 7:25 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Krótko o Bitwie pod Legnicą

Budynek muzeum[zdjęcie: Dawny kościół, obecnie Muzeum Bitwy pod Legnicą]

Bitwa pod Legnicą rozegrała się 1241 roku w czasie najazdu Mongołów (Tatarów) na Polskę. Nie było jeszcze wtedy autostrady A4, ale najeźdźcy szli mniej więcej jej obecnym przebiegiem (Kraków - Opole - Wrocław - Legnica). Być może właśnie podczas tej wojny rozegrała się w Krakowie legendarna scena z przerwanym Hejnałem Mariackim, zaś we Wrocławiu dzięki gorliwej modlitwie bł. Czesława miał pojawić się słup ognia, który przeraził napastników i skłonił ich do ucieczki. Koniec końców Mongołowie doszli w okolice Legnicy gdzie zastawiła im drogę armia wrocławskiego księcia Henryka Pobożnego.

Rozegrała się bitwa, która obfitowała w emocjonujące momenty i zwroty akcji (m.in. użycie gazów bojowych). Ostatecznie Polacy przegrali, a Henryk Pobożny poległ. Była to wielka strata, gdyż książe ten - syn Henryka Brodatego i św. Jadwigi - dobrze kontynuował dzieło ojca, czyli jednoczenie Polski w okresie rozbicia dzielnicowego. Kto wie czy gdyby historia nie potoczyła się inaczej dziś stolicą Polski byłby Wrocław albo Legnica?

Zwiedzanie muzeum

W miejscu, w którym znaleziono ciało Henryka Pobożnego, zbudowany został niewielki kościół. Obecnie nie pełni on już funkcji sakralnych i mieści się w nim Muzeum Bitwy pod Legnicą.

Wystawa w muzeum została zupełnie odnowiona w ostatnich latach. Eksponatów nie jest wiele, głównie to uzbrojenie z czasów bitwy (np. miecz, szabla, kusza, zbroja - głównie repliki, ale też nietypowy łuk), dokumenty, fragmenty kronik. Jest za to dużo plansz, rysunków, objaśnień, multimedialnych tabletów, które prezentują bardzo różne aspekty bitwy. Przebieg samej bitwy jest przedstawiony w krótkim filmie prezentowanym zwiedzającym w dość niezwykły sposób.

Największą "atrakcją" jest jednak... pani opiekująca się muzeum. Byliśmy tam dwukrotnie, w 2013 i w 2019 roku, i za każdym razem spotkało nas to samo: nie tylko ciepłe przyjęcie, ale i barwne opowiadanie o bitwie, jej okolicznościach, różne anegdoty... Słucha się znakomicie, bo nie są to frazy wyuczone z kartki, ale słowa kogoś kto dobrze wie o czym mówi i jest tym sam zainteresowany.

Zwiedzający mają też możliwość wejścia na kościelną wieżę, z której rozciąga się widok na okolice.

Zwiedzanie kościoła klasztornego św. Jadwigi

Kościół w Legnickim Polu[zdjęcie: Front kościoła; postać podpierająca portal w zamierzeniu miała być Mongołem, wygląda jednak bardziej na Kozaka]

Tuż obok muzeum znajduje się duży kompleks klasztorny benedyktynów z XVIII wieku. Prawdziwą perłą jest będący jego częścią barokowy kościół św. Jadwigi. Nawet osoba niezbyt lubująca się w sztuce może łatwo zachwycić się kunsztem tej świątyni. Piękne freski o żywych kolorach (z niezwykłym złudzeniem optycznym), brak nawet kawałka prostej ściany (same łuki) i niezwykła jasność wnętrza w dzień to główne ciekawostki, które naprawdę warto zobaczyć.

Kościół do zwiedzania udostępnia ta sama pani, która udostępnia muzeum. To gwarantuje, że i o kościele usłyszymy mnóstwo ciekawostek.

Na zewnątrz kościoła można zobaczyć jeszcze jeden interesujący szczegół: łuk nad bramą podpierają dwie postacie, które miały być Mongołami. Ponieważ jednak w czasach budowy kościoła nie wiedziano dokładnie jak wyglądali Mongołowie to powstałe rzeźby przypominają raczej kresowych Kozaków (na zdj. obok).

Z dzieckiem

Dla najmłodszych zaletą będzie z pewnością krótki czas zwiedzania muzeum i kościoła. Dziecko spokojnie wytrzyma ten czas np. w nosidełku. Jednocześnie w muzeum nie jest ciasno, dziecko ma swobodę ruchów.
Wnętrze muzeum[zdjęcie: Starsze dzieci wraz z dorosłymi słuchają, bo pani przewodnik również i do nich potrafi interesująco się zwrócić; nieco młodsze woli tablet na ścianie, a maluch ceni sobie przestrzeń - ogólnie wycieczka z dużą gromadką dzieci w rozmaitymi wieku była bardzo udana!]

Jeśli chodzi o wózek to główna część muzeum znajduje się na parterze, jest tam szeroko, więc z wózkiem nie powinno być problemu. Film lepiej ogląda się z piętra, do którego prowadzą jedynie schody. Wejście nie wieżę jest raczej łatwe. Do kościoła wchodzi się przez dosłownie trzy schodki.

Informacje praktyczne

Muzeum Bitwy w Legnickim Polu - Oddział Muzeum Miedzi w Legnicy
pl. Henryka Pobożnego 3
Godziny otwarcia:
środa - niedziela od 11 do 17
Ceny biletów:
normalny - 6 zł; ulgowy - 4 zł (w soboty wstęp bezpłatny)

Przy zwiedzaniu kościoła składa się zwyczajową cegiełkę dowolnej wysokości na utrzymanie tej zabytkowej budowli.

Gdyby zimą muzeum było zamknięte należy zadzwonić na podany na kartce numer telefonu - w ciągu kilku minut placówka zostanie udostępniona.

Noclegi
Oferty noclegów w Legnickim Polu i okolicy: zobacz.

Mapy
Dobra mapa turystyczna okolic (Legnickie Pole jest na jej wschodnim krańcu): wersja papierowa, wersja cyfrowa (np. na komórkę).

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22981317