Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Sobótka: muzeum o Ślęży

Sobótka: muzeum o Ślęży

Skromne muzeum zapoznaje zwiedzających z przyrodą masywu Ślęży, a także z przedchrześcijańskimi kultami w tych okolicach. Może być dobrym uzupełnieniem wycieczki na górę.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 23-03-2013, 21:08 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Muzeum Ślężańskie z zewnątrzTo podobno od Ślęży (bądź też rzeki Ślęzy) wywodzi się nazwa Śląsk. To pokazuje jak ważny dla tej krainy jest Masyw Ślęży. Niegdyś miał on być stolicą, a także świętym miejscem plemienia Ślężan. Dzisiaj ta wyniosła i zalesiona góra sprawdza się doskonale jako miejsce sobotnio-niedzielnych wycieczek dla mieszkańców Wrocławia i okolic.

W położonej u stóp Ślęży Sobótce, w samym centrum miejscowości, znajduje się niewielkie Muzeum Ślężańskie, w którym możemy zapoznać się z dawną kulturą oraz przyrodą najbliższych okolic Ślęży.

Wystawy

Na parterze jest miejsce na wystawy czasowe. Zimą 2013 były to przedwojenne widokówki z Mazur. Ładnie przygotowana wystawa będzie ciekawa głównie dla osób znających tamte rejony.

Na piętrze znajduje się ekspozycja stała. Dotyczy ona przede wszystkim życia religijnego mieszkańców tej ziemi przed przyjęciem chrześcijaństwa. Na wystawie przedstawiono rysunki, wykopaliska, plansze. Całość jest bardzo dobrze opisana. Z ciekawszych rzeczy można wymienić znaleziska archeologiczne, np. ludzki szkielet.

Jeden pokój zajmuje ekspozycja na temat przyrody Masywu Ślęży. Można obejrzeć z bliska wypchane zwierzęta, które nie tak łatwo spotkamy na zatłoczonym szlaku (m.in. kuna, borsuk, gronostaj, wiele ptaków - np. jastrząb). Oprócz fauny przedstawiono także florę, m.in. występujące na stokach góry drzewa.

Z dzieckiem

Główna wystawa jest na piętrze, do którego wiodą kręte schody. Poza tym w muzeum nie jest ciasno, pomieszczenia są obszerne.

Tematyka kultów przedchrześcijańskich nie jest atrakcyjna dla dzieci, a przy tym jeszcze trudna do wytłumaczenia. Natomiast ciekawe (szczególnie dla dzieci z miasta) będą z pewnością wypchane zwierzęta i dla nich warto chociaż na chwilę odwiedzić muzeum.

Muzeum jest bardzo małe, więc dzieci raczej nie zdążą się w nim nudzić.

Muzeum Ślężańskie - szyldInformacje praktyczne

Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego
Sobótka, ul. św. Jakuba 18
Tel. 71 316 26 22

Godziny otwarcia:
środa - niedziela: od 9 do 16

Ceny biletów:
* normalny - 4 zł;
* ulgowy (młodzież ucząca się) albo grupowy - 2 zł.
W soboty wstęp wolny.

Barokowy kościół - przy okazji

Ok. 100 metrów od muzeum w stronę centrum Sobótki znajduje się barokowy kościół św. Jakuba z XVIII wieku. Z zewnątrz nie prezentuje się szczególnie atrakcyjnie, ale w środku jest trochę ciekawego wyposażenia. Bardzo praktyczna jest tablica informacyjna przed wejściem do kościoła, na której wymieniono zabytkowe elementy wnętrza kościoła.

Podsumowanie

Muzem Ślężańskie nie rzuca na kolana, nie zajmie nam też wiele czasu, ale może być dobrym urozmaiceniem weekendowego wypadu na Ślężę.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22989035