Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Polskie Wybrzeże Bałtyku - atlas (wyd. BiK)

Polskie Wybrzeże Bałtyku - atlas (wyd. BiK)

Jeden wygodny atlas wybrzeża zamiast wielu różnych map? Sprawdziliśmy czy to dobre rozwiązanie.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 07-10-2013, 17:12 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Okładka atlasuPolskie Wybrzeże Bałtyku to atlas turystyczno-samochodowy wydany przez pilskie wydawnictwo BiK około roku 2010 (na rynku są też wcześniejsze wydania). Składa się z trzech głównych części.

1. Mapy całego wybrzeża w skali 1:150 000

Mapy umieszczone są na rozkładanych arkuszach (rozwijają się tylko w jednym wymiarze - zob. zdjęcie na dole artykułu), co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Są bardzo szczegółowe, dobrze opisane i czytelne. Zaznaczono na nich m.in. parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty, zabytki, muzea, kościoły (z podziałem na zwykłe i zabytkowe) czy punkty widokowe. Na mapach nie ma niestety szlaków pieszych ani ścieżek - być może przy tej skali nie jest to możliwe.

2. Plany miejscowości

Lista planów miejscowości jest imponująca; zawiera nie tylko niemal wszystkie miejscowości nadmorskie, ale także np. Szczecin, Trzebiatów, Koszalin, czy miasteczka nad Zalewem Wiślanym (np. Frombork). Podobnie jak mapy, plany są szczegółowe, dokładne i czytelne - nie ma się czego przyczepić. Skala planów jest różna - od 1:10 000 do 1:17 000.

Miejscowości posiadające plany: Braniewo, Chałupy, Darłowo, Darłówko, Dąbki, Dziwnów, Dziwnówek, Dźwirzyno, Elbląg, Frombork, Gąski, Gdańsk, Gdynia, Hel, Jantar, Jarosławiec, Jastarnia, Jastrzębia Góra, Jurata, Kamień Pomorski, Karwia, Kąty Rybackie, Kołobrzeg, Koszalin, Krynica Morska, Kuźnica, Łazy, Łeba, Łukęcin, Mielno, Międzywodzie, Międzyzdroje, Mrzeżyno, Niechorze, Pobierowo, Pogorzelica, Puck, Pustkowo, Rewal, Rowy, Sarbinowo, Sianożęty, Słupsk, Sopot, Stegna, Szczecin, Sztutowo, Świnoujście, Tolkmicko, Trzabiatów, Trzęsacz, Unieście, Ustka, Ustronie Morskie, Władysławowo.

3. Opisy miejscowości, czyli przewodnik turystyczny

Przewodnik turystyczny przedstawia poszczególne miejscowości, ich historię, zabytki i atrakcje turystyczne (także w okolicy). Zawiera dużo informacji, treść jest wyczerpująca, choć może niezbyt oryginalna (np. obok opisów umieszczono materiały promocyjne lokalnych samorządów czy muzeów), ale my oceniamy ją zdecydowanie pozytywnie.

Pozostałe informacje

W atlasie znalazło się jeszcze miejsce dla indeksu wszystkich miejscowości oraz poglądowej mapy Pomorza, która jest jednocześnie skorowidzem map.

Podsumowanie - nasza opinia

Atlas z rozłożonymi arkuszamiAtlas Polskie Wybrzeże Bałtyku oceniamy bardzo dobrze. W wygodnej, kompaktowej formie mieści się dużo szczegółowych map i planów oraz sporo wartościowej treści. Atrakcyjna również jest cena: przez Internet kupimy atlas za ok. 30 zł z przesyłką.

Czy jednak taki atlas może zastąpić szczegółowe mapy poszczególnych części wybrzeża? Dla większości wczasowiczów - tak. Bardziej wymagający turyści będą jednak narzekać na brak ścieżek i szlaków pieszych na mapie oraz za małą skalę 1:150 000 (trzeba przy tym zaznaczyć, że całkiem spory kawałek wybrzeża jest pokryty planami miejscowości, które tych niedogodności nie mają).

Aktualizacja 2021: obecnie atlas ten nie jest już dostępny, możemy polecić podobne wydawnictwo w dobrej cenie. Czym się różni od opisywanego powyżej? Na plus ma dużo większy zasięg (nie tylko samo wybrzeże, ale i obszar wgłąb lądu), bardziej szczegółowy przewodnik, zdjęcia, propozycje wycieczek, natomiast na minus to główna mapa jest w mniejszej skali (1:300 000), jest też mniej planów miast. Tak czy siak to dobry atlas w niskiej cenie, możemy polecić.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22927967