Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Muzeum dla dzieci w Gdańsku

Muzeum dla dzieci w Gdańsku

W historycznym centrum Gdańska, w pięknych szklanych budynkach sąsiadujących ze słynnym Żurawiem, utworzono nowoczesną placówkę, w której dzieci uczą się o morzu przez zabawę.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 08-08-2013, 17:43 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Żuraw i Ośrodek Kultury MorskiejOśrodek Kultury Morskiej jest częścią Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Składa się z trzech wystaw: interaktywnej dla dzieci "Ludzie, statki, porty", którą opisujemy w tym artykule, oraz z wystawy o łodziach świata i wystawy czasowej (np. o bałtyckich wrakach - latem 2013).

Interaktywna wystawa dla dzieci niewiele ma wspólnego z muzeum, gdyż nie ma tam żadnych cennych eksponatów, starych, oryginalnych przedmiotów sprzed wieków. Jest to miejsce, w którym starano się połączyć zabawę z edukacją morską. W tym celu utworzono ok. 30 stanowisk (tak na oko, nie liczyliśmy dokładnie), przy których dziecko za pomocą jakichś działań zapoznaje się z konkretnym tematem. Oto przykładowe stanowiska: wywoływanie fal tsunami, zdalne sterowanie statkami (m.in. żaglówkami na wietrze), wywoływanie wiru, sterowanie kolejnością napełniania zbiornikowca, sterowanie zanurzaniem okrętu podwodnego, operowanie na mostku kapitańskim, gra w komputerowe symulacje (motorówka, batyskaf), zabawa klockami (m.in. Lego).

Stanowiska są ciekawe i pomysłowe, a do tego dobrze opisane, z wyraźnie zaznaczoną grupą wiekową.

Uroku wystawie dodaje szklana ściana od strony Motławy, przez którą widać Sołdka i przepływające statki.

Nasza opinia

Wystawa interaktywnaPiękna, kolorowa wystawa w nowym, eleganckim budynku od razu robi wrażenie, a interaktywne i nowoczesne stanowiska natychmiast wciągają dzieci. I trudno nie polecać tego miejsca, gdyż dobrze łączy ono gry i zabawy z nauką o morzu.

Z drugiej jednak strony stawianie tej wystawy na równi z muzeum lub nawet krytykowanie tradycyjnych muzeów poprzez porównywanie ich z nią jest totalnym nieporozumieniem. Naszym zdaniem muzeum to zupełnie inne miejsce, którego takie pełne fajerwerków sale zabaw nie są w stanie zastąpić. Bo czy w dzisiejszym świecie, pełnym multimedialnych dzieci, które jeszcze dobrze nie umieją mówić, a już wymawiają "plejstejsyn", nie lepiej wejść z dzieckiem na prawdziwy mostek kapitański Sołdka (jest akurat po drugiej stronie Motławy), niż sadzać je przed kolejnym komputerowym symulatorem statku na interaktywnej wystawie w Ośrodku Kultury Morskiej? Klasyczne muzea niemal zawsze odnoszą się do historii, przez którą możemy odkrywać naszą tożsamość, kształtowaną przez poprzednie pokolenia. Tu tego nie ma. Nie ma także tchnienia historii ze starych, prawdziwych przedmiotów, których dotykały spracowane ręce marynarzy sprzed wielu lat.

Podsumowując: wystawę interaktywną oceniamy bardzo pozytywnie, ale jako pomysłowy plac zabaw z dużą dawką nauki, a nie jako muzeum.

W jakim wieku dzieci? A co z dorosłymi?

Wystawa interaktywnaNa wystawie odnajdą się głównie starsze dzieci, takie z wczesnej podstawówki.

Byliśmy tam z całkiem rozgarniętymi dzieciakami w wieku przedszkolnym i wiele stanowisk było dla nich zbyt trudnych, a przez to niezbyt interesujących. Mimo tego przez cały czas zwiedzania wystawy zupełnie się nie nudziły.

Z wózkiem na wystawę można wjechać - jest sporo przestrzeni, a na piętro dostaniemy się windą.

Chociaż wystawa jest adresowana do dzieci, to dorośli również mogą się nią zainteresować, np. zagrać w jakąś grę bądź czegoś się dowiedzieć, bo o wielu prezentowanych zagadnieniach przeciętny człowiek raczej nie wie.

Pozostałe wystawy

Oprócz wystawy interaktywnej w Ośrodku Kultury Morskiej są jeszcze dwie inne.

Jedna z łodzi na wystawiePierwsza to "Łodzie ludów świata". Zgromadzono tutaj 41 oryginalnych łodzi z zupełnie różnych regionów kuli ziemskiej. Każdą z nich pięknie przedstawiono razem ze szczegółowym opisem i bogatym materiałem zdjęciowym z kraju pochodzenia. Tę bardzo dobrze przygotowaną wystawę oceniamy pozytywnie, choć pewnie oglądanie łódek nie każdego rzuci na kolana.

Druga to wystawa czasowa. Latem 2013 była to wystawa o bałtyckich wrakach. Niezbyt bogata, bo zdaje się, że większość eksponatów na ten temat znajduje się w innych odziałach Centralnego Muzeum Morskiego.

Na wszystkie wystawy da się swobodnie wjechać wózkiem dziecięcym, dostępna jest winda. Budynek jest także przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Informacje praktyczne

Adres:
Ośrodek Kultury Morskiej
ul. Tokarska 21-25, Gdańsk

Wystawa znajduje się w budynku sąsiadującym z Żurawiem (zaznaczyliśmy na mapce w prawym górnym rogu). Wejście od ul. Tokarskiej lub od Motławy.

Zwiedzanie wystawy interaktywnej rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie i trwa 60 minut. Liczba osób jest ograniczona do 55 osób na godzinę.

Godziny otwarcia:
1 VII - 1 IX 2013
codziennie: 10:00 - 19:00

2 IX - 31 XII 2013
wtorek - piątek: 10:00 - 16:00
sobota - niedziela: 10:00 - 18:00

Ceny biletów:
normalny - 12 zł
ulgowy - 8 zł
dzieci do lat 7 - bezpłatnie
bilet rodzinny (2 os. dorosłe + max. 3 dzieci): 25 zł

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22903687