Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Wicie - Rusinowo - Jarosławiec: jaka plaża?

Wicie - Rusinowo - Jarosławiec: jaka plaża?

Bałtyk słynie z szerokich, piaszczystych plaż, ale czasem bywały z tym kłopoty.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 03-07-2017, 7:54 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

W sierpniu 2013 dwukrotnie przeszliśmy piechotą cały odcinek plaży między Wiciem a Jarosławcem, potem odwiedzaliśmy jeszcze Wicie w kolejnych latach. Przedstawiamy opisy poszczególnych odcinków oraz zdjęcia i opinie.

Wicie

Do 2016 roku z plażą w Wiciu był kłopot, bo jej duża część była kamienista. Obecnie - w 2017 roku - została ona poddana refulacji, czyli nasypaniu piasku w ramach naprawy szkód po zimowych sztormach. W 2017 roku plaża była już całkowicie piaszczysta, choć na styku wody i lądu wciąż w niektórych miejscach były kamienie.
Plaża w Wiciu[zdjęcie: Tak wygląda w 2017 roku kamienista niegdyś część plaży]

Plaża w Wiciu[zdjęcia: Ładna piaszczysta plaża - na wschód od ul. Morskiej]

A czy warto pojechać do Wicia na urlop? Spędziliśmy tam kilka dni, a potem opisaliśmy szczegółowo tę miejscowość w artykule Gdzie nad morze? Wicie.

Rusinowo (między Wiciem a Jarosławcem)

W okolicach Rusinowa, między Wiciem a Jarosławcem - plaża jest szeroka, piaszczysta i bardzo ładna.
Widok na plażę w okolicach Rusinowa
Ma ona także opinię zupełnie pustej i dzikiej, chociaż w rzeczywistości tak nie jest (powyższe zdjęcie było zrobione wieczorem i dlatego jest tak pusto). Kiedy przeszliśmy cały ten odcinek w sierpniowe południe, ledwie kilka razy zdarzyło się, że odległość między plażowiczami była większa niż kilkanaście metrów. Za to były też miejsca zatłoczone, np. fragment plaży strzeżonej. Jednak wciąż nie jest to wielki tłok, jeśli porównamy go z najbardziej zatłoczonymi bałtyckimi kurortami.

Co więcej, plaża ta ma chyba dobrą reputację wśród właścicieli psów, bo można było na niej spotkać sporo czworonogów. Niestety, wiele osób nie umie przypilnować swojego psa i np. nie prowadzi go na smyczy, co dla pozostałych osób bywa kłopotliwe.

Do plaży w okolicach Rusinowa jest dobry dojazd, gdyż na wydmach wzdłuż niej jest dawne lotnisko (a dokładnie Drogowy Odcinek Lotniskowy, czyli droga, która w razie potrzeby mogła służyć za lotnisko). Można tam zaparkować auto.

Jarosławiec

Największy zawód może spotkać wczasowiczów właśnie w Jarosławcu. W tej miejscowości na odcinku ok. 1,2 km dostęp do morza jest całkowicie zablokowany przez betonową opaskę (falochron), która została zbudowana na granicy wody i piasku. Nie ma tam zatem plaży w ogóle.

***
Uwaga - Aktualizacja 2017
Wszystko wskazuje na to, że betonowa opaska jest likwidowana i zamiast niej będzie zwykła, piaszczysta plaża. Więcej informacji oraz świetne zdjęcie z lotu ptaka na stronie jaroslawiec24.pl.

Dodatkowo między falochronami została usypana większa plaża: info na jaroslawiec24.pl.

Niestety, nie byliśmy jeszcze od tego czasu w Jarosławcu, więc nie możemy tego sprawdzić osobiście.

Poniższe informacje mogą być zatem nieaktualne.
***

Plaża w Jarosławcu - betonowa opaska
Falochron ten zaczyna się przy zejściu na plażę obok latarni morskiej (ul. Nadmorska) i ciągnie się na zachód (czyli w stronę Rusinowa i Wicia). Kończy się ok. 200 metrów za ostatnimi zabudowaniami Jarosławca w zachodniej części. Wtedy zaczyna się tam piękna i szeroka plaża.
Plaża na zachód od Jarosławca

Natomiast na wschód od zejścia na plażę przy latarni morskiej (ul. Nadmorska) nie ma już betonowej opaski, jednak początkowo plaża również nie wygląda najlepiej - przede wszystkim jest wąska.
Plaża na wschód od latarni morskiej w Jarosławcu
Nie szliśmy jednak dalej w tę stronę i nie wiemy jak tam jest.

Trzeba się zatem poważnie zastanowić, jeśli zamawiamy nocleg w zachodniej części Jarosławca, bo mogą nas czekać długie spacery bądź przejażdżki samochodem na plażę. Sam Jarosławiec jest natomiast bardzo ładną i zadbaną miejscowością.

Komentarze - forum

Pawka (29-12-2015, 15:39)

W "Jarku" byliśmy 3 razy ,ostatnio w 2012.Spokojna uliczka w okolicach latarni,nie podam dokładnego adresu bo sie tam wszyscy zjedziecie....na szeroką i ładną plażę trzeba przejść kawałek(spacer to samo zdrowie) w kierunku wschodnim, tak... "trochę dalej" .... za ostatnim zdjęciem.Zapewniam że nie będziecie żałować!

Patrycja (29-05-2016, 10:41)

Bylismy w Wiciu na Majówke 2016 (ul. Wczasowa). Na zachodzie Wicia jest piekna plaża, szeroka i całkowicie bez kamieni.

?????? (31-07-2016, 15:01)

Jestem tu w Jarosławcu i siedzę na plaży jakieś 50m od zejścia w porcie. Niestety choć plaża nie jest za wąska i można znaleźć na niej parę kamieni to przy samym wejściu do wody natknąć się można na spory pas kamieni. Jak ktoś lubi taki masaż dla stóp to polecam. Jutro zaś żądamy z żoną plaże bardziej na wschód od portu i postaram się zdać relację.

BLuM (25-08-2016, 9:39)

Jesteśmy z rodzinką w Wiciu.. dwa lata temu w Jarosławcu.. najlepsz plaża jest właśnie na odcinku drogowego pasa lotniczego. Mamy trójkę maluchów, więc swobodne zaparkowanie praktycznie pod wejściem na plaże to niesamowita wygoda.

Jot (26-11-2020, 11:11)

Teraz w zachodniej częsci Jarosławca jest plaża zwana...Dubaj. Rewelacja

kutka (09-03-2021, 16:13)

Najwspanialsza plaża jest zaraz blisko- w Rusinowie. Szeroka, piękna. Nie ma tam tłumów nawet w okresie najgorętszego sezonu (mam porównanie z innymi miejscami nad morzem). Można nawet podjechać pod plażę (oczywiscie jest kawalądek lasu może ze 20 metrów) - jest tak długa ulica- stary pas lotniskowy i można parkować do woli. Super!

Agnieszka (04-08-2022, 7:28)

Od tego roku większość pasa lotniskowego przerobiona została na płatny parkingZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22933665