Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Jastarnia poza sezonem

Jastarnia poza sezonem

Puste ulice, piękna plaża... oto nasze wrażenia z Jastarni poza sezonem (do tego zdjęcia i film).

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 09-12-2014, 21:11 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Jesienią, zimą czy wczesną wiosną nie popływamy w morzu, być może nawet nie ściągniemy butów na plaży. Za to na pewno nie będziemy mogli narzekać na tłok, brak ciszy i spokoju. Niedawno byliśmy ok. 10 dni w Jastarni i opisujemy jak tam jest poza sezonem.

Nasz artykuł może również zainteresować osoby przebywające w Jastarni w wakacje, które jednak nie natrafiły na słoneczną pogodę. Być może znajdą tu jakąś inspirację co można robić, gdy np. pada deszcz.
Plaża z napisem psur.pl na piasku

Kilka słów o Jastarni

Zapewne większość Czytelników wie, że głównym wyróżnikiem Jastarni jest niezwykłe położenie na środku Mierzei Helskiej, czyli wąskiego cyplu, usypanego z piachu przez prądy morskie (patrz: mapka po prawej stronie).

Jednak dużo mniej osób wie, że Jastarnia przez wieki rozwijała się jako dwie odrębne osady. Jedna z nich, położona po zachodniej stronie, zwana Jastarnią lub Jastarnią Pucką, była kaszubska, polska i katolicka. Najstarsza wzmianka o niej pochodzi z 1385 roku, a w tym okresie Mierzeja Helska była jeszcze ponoć ciągiem wysp, a nie jednym lądem. Drugą osadą był założony przez gdańszczan w XVI wieku Bór (zwany też Jastarnią Gdańską), który pełnił rolę osady rybackiej. Tu ludność była niemieckojęzyczna i protestancka.

Podział utrzymywał się przez wiele wieków, ale z czasem ludność Boru przeszła na katolicyzm i uległa kaszubizacji.

Jeszcze ok. 100 lat temu Jastarnia była przede wszystkim miejscowością rybacką. Dynamiczny jej rozwój, jako miejscowości wypoczynkowej, nastąpił w czasach II Rzeczpospolitej, po wybudowaniu linii kolejowej na Mierzei Helskiej w 1922 roku.Poza sezonem

Poza miesiącami wakacyjnymi (byliśmy tam w listopadzie) w Jastarni jest przede wszystkim... pusto! Na ulicach nie ma tłoku ani hałasu, mija się tylko pojedyńcze osoby. Również na plaży jest niemal zupełnie bezludnie, z rzadka się kogoś spotka. Wakacyjne punkty handlowe, stoiska z pamiątkami, gastronomie itp. są pozamykane. Jeśli zatem ktoś ceni sobie ciszę i spokój, to będzie zachwycony. Ma to jednak swoje wady, bo pozamykana jest również zdecydowana większość obiektów muzealnych w Jastarni i okolicach.
Pusta ulica z pozamykanymi sklepami
Dobre wrażenie bliskości i czystości przyrody psuje jedynie smród, jaki czasem wydobywa się z kominów niektórych jastarnianych domów.

Atrakcje w Jastarni

Jesienią, zimą czy wiosną w Bałtyku nie popływamy, na plaży też nie poleżymy. Jakie więc atrakcje nam pozostają?

Przede wszystkim spacery po pięknej, pustej plaży. W zasięgu przeciętnego piechura jest Jurata na wschodzie (ok. 3 km) oraz zespół bunkrów na zachodzie (również ok. 3 km; piszemy o nich więcej kilka akapitów niżej). Zauważyliśmy, że plaża w Jastarni jest całkiem dobrze osłonięta od wiatru. Bierze się to prawdopodobnie stąd, że w Polsce dominują wiatry zachodnie, a kształt Mierzei Helskiej jest taki, że od zachodu plaże są osłonięte przez lasy na wydmach. To bardzo podnosi komfort spacerów i przebywania na plaży, gdyż w chłodniejsze dni wiatr nad morzem potrafi naprawdę mocno dokuczyć.
Pusta plaża w promieniach Słońca
Spacerować można również po nadmorskim lesie, a także nad zatoką, gdzie utworzono nawet ścieżkę przyrodniczą "Torfowe Kłyle" z wieżą widokową (my jednak nie zdążyliśmy przejść się tą ścieżką, więc nic więcej o niej nie napiszemy).

Zmęczeni możemy chwilę odpocząć i pomodlić się w ładnym, rybackim kościele z okresu międzywojennego. Mnóstwo w nim symboliki i nawiązań do morza.

Kolejne ciekawe miejsce to port, zbudowany od strony Zatoki Puckiej. On także powstał w czasach II Rzeczpospolitej i we wrześniu 1939 roku był bazą dla trzech trałowców (okrętów, które stawiają miny). Dzisiaj jest to miejsce, w którym możemy łatwo spotkać rybaków przy pracy. W wakacje pływają tu także m.in. tramwaje wodne do Gdyni.

Nad Zatoką Pucką, nieco na zachód od portu, znajduje się sympatyczne molo spacerowe, z którego widać m.in. ustawione na wodach zatoki wieże obserwacyjne poligonu torpedowego (dobrze mieć ze sobą lornetkę). To pozostałość po Niemcach z okresu wojennej okupacji. O szczegółach można przeczytać na planszy informacyjnej na samym końcu molo.
Molo przy zachodzącym Słońcu
W Jastarni znajdują się również trzy niewielkie muzea: Chata Rybacka, Muzeum pod Strzechą oraz Wystawa w bosmanacie portu. Chata Rybacka w listopadzie była zamknięta, przy pozostałych nie byliśmy, ale trudno się spodziewać by wobec braku turystów były otwarte. Jeśli ktoś jest zdeterminowany, to pewnie da się z gospodarzami umówić telefonicznie na zwiedzanie.

Ostatnią atrakcją na naszej liście jest latarnia morska z 1950 roku. Niestety nie jest ona udostępniona do zwiedzania.

Atrakcje w okolicy Jastarni

Jak już wspominaliśmy, przez Jastarnię przebiega linia kolejowa. Zapewnia ona bardzo wygodny transport do innych miejscowości na Mierzei Helskiej, a także do tych w głębi lądu - przez Puck aż do Gdyni. Również samochodem da się poza sezonem sprawnie poruszać.

Wyjątkowym miejscem jest oczywiście położony na samym końcu mierzei Hel. To miasteczko polecamy szczególnie! (więcej o Helu)

Mnóstwo ciekawych miejsc czeka na turystów w Trójmieście. W naszych artykułach opisujemy przykładowe wycieczki do Gdyni i do Gdańska.

Godne odwiedzenia są również pozostałe miejscowości na Cyplu Helskim (np. Jurata, Kuźnica), a także leżące u jego nasady Władysławowo.

Bunkry

Bunkier na plażyWspominaliśmy o bunkrach położonych ok. 3 km od centrum Jastarni. Jest to zespół polskich umocnień, które miały chronić Hel od strony lądu. Przecinają one wszerz półwysep, a jeden z bunkrów znajduje się na plaży, co stanowi nader osobliwy widok. Więcej zdjęć oraz informacji zamieściliśmy w artykule Bunkry koło Jastarni.

Z dziećmi

Dla dzieci wielką atrakcją jest oczywiście zabawa na plaży, ale czy można się na niej bawić kiedy jest zimno? Można! Pod warunkiem jednak, że dzieci odpowiednio ubierzemy. My mamy takie świetne, nieprzemakalne spodnie na szelkach, które nakłada się na już ubrane dziecko (na kurtkę i zwykłe spodnie). Świetnej jakości, niemal jak nowe i kupione za dosłownie kilka złotych w sklepach z odzieżą używaną. Ciepło ubrane dzieci w takich strojach mogą się spokojnie bawić na plaży nawet dwie godziny przy kilkustopniowej temperaturze. Zysk dla zdrowia i frajda dla dzieci są naprawdę ogromne! Oczywiście dotyczy to zabawy wyłącznie w piasku, a nie przy wodzie.

Jak już wspominaliśmy plaża jest trochę osłonięta od wiatru, dzięki czemu można na niej dłużej przebywać.

Pozostałe atrakcje dla dzieci w Jastarni to port, pociąg oraz molo.

Poza sezonem zamknięte są wszelkie stoiska z bibelotami, które latem kuszą najłmodszych. Dla jednych będzie to zaleta, dla innych wada.

W dalszej okolicy ze szczególnych atrakcji dla dzieci można wymienić: bunkry (to głównie dla starszych kilkulatków), fokarium w Helu oraz - ale to już dużo dalej - Akwarium Gdyńskie, czyli oceanarium.

Informacje praktyczne

Sklepy - markety
W 2014 roku otwarto w Jastarni Biedronkę (ul. Mickiewicza 125).
Poza nią najbliższe duże sklepy są w Helu (Polo Market) oraz we Władysławowie (Biedronka, Lidl, Polo).

Noclegi
Nie wszyscy właściciele noclegów są chętni do przyjmowania gości poza sezonem, ale mimo tego - ze względu na brak tłoku - nietrudno znaleźć kwatery w przystępnej cenie.

Internet
Zasięg darmowego Internetu Aero2 był w Jastarni (w centrum - w okolicach kościoła) znakomity.

Podsumowanie

Jastarnia dobrze nadaje się na wypoczynek poza sezonem czy nawet na niepogodę w sezonie. Niezwykłe położenie i bliskość morza jest oczywiście największą atrakcją, ale zarówno sama Jastarnia jak i jej szeroko pojęte okolice oferują dużo ciekawych miejsc do odwiedzenia.
Zachód Słońca nad morzem

Komentarze - forum

tomasz (20-08-2014, 15:35)

W okolicy portu i pobliskiej plaży miałem zasięg full wypas . Ogółem Aero2 w całej Jastarni bez zarzutu. 20.08.2014

bbb (06-12-2014, 12:57)

Pozwolę sobie zacytować: "Bardzo przyjemnie się czytało. Konkretne informacje, podane w przejrzystej formie. Jastarnię wprawdzie znam (chyba) całkiem dobrze, ale zawsze ciekawie poznać ją z opisu innej osoby" .. Dokładnie tak! Podpisuję się pod tymi słowami, też bym tak to ujęła. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Sławek (02-02-2016, 8:27)

Jastarnia jest po za sezonem dla koneserów ciszy i oazą spokoju.

ABC (17-05-2016, 4:29)

Jest LTE Z Plusa prędkość 110 Mb/s SUPERRRRR ;-)

Paweł (06-09-2017, 11:57)

Bardzo ciekawy i pomocny wpis :) Dziękuje! Mam jednak pytanie - jak z ofertą gastronomiczną poza sezonem? Czy są otwarte jakiekolwiek bary/restauracje, żeby móc najzwyczajniej w świecie zjeść z rodziną obiad? :) Pozdrawiam!

Ewelina (17-09-2018, 19:54)

Czy sa otwarte zima jakieś restauracje? Czy tylko i wyłącznie na własną rękę

psur.pl (02-02-2019, 9:11)

Kilka lat temu niewiele gastronomii było otwartych poza sezonem. Raczej trzeba było się nastawić na żywienie na własną rękę.

Ivona (17-06-2019, 23:27)

Ciekawie i rzeczowo opisane miejsce, gdzie spędzam wakacje od kilku lat. Pozwolę sobie dodać od siebie, że co roku idziemy plażą w stronę Juraty, tam obowiązkowo rybka smażona przy molo - koniecznie z sosem czosnkowym i spacer od strony zatoki (widoki) a wracamy lasem, gdzie przyroda jest jak z bajki mchu i paproci. Polecam też bezę w kawiarni przy końcu Jastarnii po prawej stronie. Genialna pozeja smaku. Jastarnia ta wschodnia ma klimat i tylko tu czuję że jestem nad morzem. Polecam pobyty w czerwcu, kiedy dzień jest najdłuższy a słońce zachodzi ok 23....Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22964543