Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Zamek Myśliwski Odyniec na Wzgórzu Joanny

Zamek Myśliwski Odyniec na Wzgórzu Joanny

Propozycja przyjemnego spaceru po ładnym lesie między Trzebnicą a Miliczem. Cel: Wzgórze Joanny i Wieża "Odyniec". Nadaje się również dla rodziców z wózkiem dziecięcym.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 05-05-2015, 6:21 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Las jest chyba niedocenianym celem rodzinnej wycieczki, a przecież jest to miejsce wyjątkowe: zdrowe, edukacyjne i w jakiś sposób naturalne dla człowieka. To niezwykła przestrzeń przyrody, jej ciszy i hałasu zarazem. Dorośli mogą odsapnąć, a dzieci wybiegać się, spotkać z naturą i zdrowo pozdzierać kolana. Zaskakująco atrakcyjne - przynajmniej dla naszych pociech - jest szukanie i zbieranie różnych płodów ziemi, np. poziomek, jagód, czarnego bzu czy nawet pokrzyw na zdrowy sok (szybki przepis: sokowirówka + jabłka + pokrzywy = pyszny sok!).

W tym artykule proponujemy ok. 3 km (1,5 km w jedną stronę) spaceru przez las w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy - od parkingu w małej osadzie Lasowice do Wzgórza Joanny, na którym znajduje się zameczek myśliwski z wieżą widokową.

Szczegóły trasy

Wędrówkę zaczynamy od parkingu w miejscowości Lasowice przy drodze krajowej nr 15 Trzebnica - Milicz. Właściwie miejsce to nie jest oznaczone jako parking, ale jest to duży plac u wylotu leśnej drogi. Znajduje się po lewej stronie drogi (jadąc od Wrocławia), zaraz za skrzyżowaniem z drogą podporządkowaną po prawej stronie - zaznaczyliśmy go na mapce obok. Wjazd jest tuż przy przystanku PKS.

Trasa jest bardzo prosta: z parkingu wyruszamy szlakiem czerwonym Szlak czerwony, który po ok. 1,5 km marszu zaprowadzi nas prosto na Wzgórze Joanny. Szlak jest dobrze oznakowany w terenie i przez dłuższy czas biegnie razem ze szlakiem zielonym (na mapce obok są błędnie - bo osobno - zaznaczone).
Droga przez las sosnowy, na drzewie oznaczenia szlaku
Droga jest na ogół szeroka, idzie się wygodnie. Na początku jest piękny las sosnowy, później zaczyna się przewaga drzew liściastych. Na szlaku jest niemal zupełnie pusto, w ciepłą, wiosenną sobotę tylko dwa razy się z kimś mijaliśmy.

Na ostatnim odcinku trasy, przy podejściu na Wzgórze Joanny, szlak czerwony łączy się ze ścieżką dydaktyczną, którą wytyczono w tych okolicach. Dzięku temu można się co nieco dowiedzieć z towarzyszących ścieżce tablic informacyjnych (na zdjęciu poniżej).
Tablica informacyjna przy ścieżce edukacyjnej

Wzgórze Joanny i Zamek Myśliwski "Odyniec"

Wzgórze Joanny, nazywane też czasem Wieżycą, to jedno z najwyższych wzniesień w okolicy (230 m n.p.m.). Porasta je bukowy las, dla którego ochrony utworzono rezerwat przyrody "Wzgórze Joanny".
Zamek Myśliwski - Wieża Odyniec
Na wzgórzu w 1850 roku powstał myśliwski zameczek, dzisiaj zwany Wieżą Odyniec. To niewielka, ale ładna budowla z wieżą widokową; obecnie nie jest jednak w najlepszym stanie. Wieża jest zamknięta, kluczami dysponuje Nadleśnictwo Milicz, ale nam udało się wejść do środka (pozdrawiamy harcerzy z ZHR, którzy akurat tam biwakowali i mieli klucze!) i dzięki temu możemy zaprezentować unikalne zdjęcia z jej wnętrza.
Zamek Myśliwski - Wieża Odyniec: piętro zachowane w nienajlepszym stanieZamek Myśliwski - Wieża Odyniec: schody
Nie byliśmy niestety na samym szczycie wieży, schody są tam chybotliwe, więc nie zdecydowaliśmy się iść po nich z dziećmi, chociaż widok podobno robi wrażenie. Weszliśmy za to na taras widokowy: przyjemnie, ale drzewa niemal całkowicie ograniczają widoczność.

Zamek wybudował właściciel leżącego nieopodal Postolina Rudolf von Salisch. Jakkolwiek nie był on podobno najlepszym gospodarzem okolicznych lasów, to wśród myśliwych miał dobrą opinię właśnie dzięki organizowanym tu polowaniom (źródło). Joanna z nazwy wzgórza to imię jego matki. Po wojnie zamek był użytkowany jako punkt obserwacyjny w celach przeciwpożarowych. Przestał pełnić tę funkcję w latach 70-tych.
Zamek Myśliwski - Wieża Odyniec: widok od tyłu
Obecnie przy zamku jest miejsce odpoczynku: niewielka polana oraz ławki.

Z dzieckiem i z wózkiem

Całą trasę przejechaliśmy wózkiem dziecięcym (zwykły wózek z nadmuchiwanymi kołami - na tylnej osi duże, z przodu nieco mniejsze) i nie było to nic trudnego, przez większość trasy było wręcz łatwo. Być może nawet dałoby radę przejechać tę trasę wózkiem z małymi, plastikowymi kółkami.

Długość trasy - jak na małe dziecko w wózku - to chyba maksymalny zasięg niezbyt wymagającego spaceru, bez ekstremalnej wyprawy (2 x 1,5 km).

Jeśli chodzi o starsze, kilkuletnie dzieci, to na trasie nie ma oczywiście żadnych dodatkowych atrakcji, natomiast las jest taką samą w sobie. Jeśli dzieci mają rodzeństwo czy rówieśników w podobnym wieku, to zabawa z różnymi patykami i innymi leśnymi atrakcjami mocno je zajmuje - tak jest przynajmniej z naszymi chłopakami. Warto tylko pamiętać o nałożeniu dzieciom długich spodni.
Droga przez las bukowy
Jak już wspominaliśmy na początku, dużą atrakcją dla dzieci jest zbieractwo, np. jagód czy poziomek (potwierdzają to także znajomi rodzice innych kilkulatków). Na proponowanej trasie byliśmy wczesną wiosną, więc jeszcze nie było zbyt wiele do zbierania, ale jakieś krzaczki jagód po drodze mijaliśmy, więc w cieplejszej porze może to być dodatkowa atrakcja.

Podsumowanie

Przejście od Lasowic do Wzgórza Joanny to przyjemny spacer przez ładny las, z interesującym celem na końcu wędrówki. Odnajdą się tu miłośnicy wypoczynku na łonie natury: brak jest tłoku i hałasu, jest za to spokój i bliskość przyrody. W okolicy wytyczono dwa szlaki i ścieżkę edukacyjną, można więc wybrać się nimi na dłuższą wędrówkę, można też skorzystać z parkingu położonego bliżej zamku myśliwskiego niż ten proponowany przez nas (znajduje się bardziej na północ).

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22975089