Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Muzeum przyrody w Międzyzdrojach

Muzeum przyrody w Międzyzdrojach

Jak zajrzeć do środka lasu, do królestwa zwierząt, które ukrywają się przed człowiekiem? Można to zrobić właśnie w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego i to nawet z wózkiem dziecięcym.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 01-07-2015, 8:04 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach prezentuje przede wszystkim ogromną kolekcję zwierząt, głównie z Wolińskiego Parku Narodowego, ale nie tylko. Nie jest to jednak nudna wystawa, bo zwierzęta są bardzo ciekawie przedstawione: mamy tu np. bielika ze zdobyczą w szponach, rodzinę ogromnych żubrów, zaskakująco dużego puchacza z rozpostartymi skrzydłami, przekrój kopca kreta, dzięki któremu możemy podejrzeć go po ziemią, czy też scenę polowania na dzika. Zdecydowana większość zwierząt jest przedstawiona na makietach prezentujących ich naturalne środowisko życia.
Wydra europejska
Przedstawionych zwierząt jest mnóstwo, m.in.: sowy, borsuki, łasice, kuny, wiewiórki, niedźwiedzie brunatne, dziki, żubry, łoś, wilk, trochę ryb, pingwiny, foki, dziesiątki ptaków (np. bieliki, myszołowy, bocian czarny) i wiele innych. Bogactwo eksponatów jest zatem wielkim atutem Muzeum Przyrodniczego. Kolejną zaletą jest to, że zwierzęta są podpisane, czasem z dłuższym opisem, dzięki czemu wystawy dobrze się ogląda i można się czegoś dowiedzieć.
Przykładowy opis w muzeum
Oprócz zwierząt w muzeum znajdziemy jeszcze kolekcję pięknych fotografii przyrodniczych (głównie ptaki), wystawę geologiczną, liczne dodatkowe informacje do poczytania (m.in. o Zalewie Szczecińskim, o klifach, o osadnictwie wyspie Wolin), a także makietę z nastrojowym ogniskiem pokazującą życie ludzi na wyspie Wolin sprzed ponad tysiąca lat.

Do dyspozycji zwiedzających są jeszcze audioprzewodniki, ale myśmy z nich nie korzystali - naszym zdaniem nie jest to raczej opcja dla rodzin z dziećmi.

Z dziećmi i z wózkiem

Wszędzie w muzeum są podjazdy, więc z wózkiem zwiedza się je bardzo wygodnie (my właśnie byliśmy z wózkiem). Schody z ulicy do głównego wejścia można pokonać przechodząc przez bramę z podjazdem ok. 20 metrów na lewo od schodów, jest zresztą przy nich stosowna karteczka.

Dla zupełnie najmłodszych dzieci (1-2 lata) zaletą jest to, że w muzeum nie jest ciasno, jest wystarczająca przestrzeń. Ponadto ogromne żubry czy np. wielkie ptaki z rozpostartymi skrzydłami mogą na chwilę przykuć uwagę nawet tych najmłodszych dzieci. Oczywiście problemem jest niemożność dotykania czegokolwiek, ale znowu zaletą niewielki rozmiar muzeum i możliwość szybkiego wyjścia z niego w każdej chwili.
Jedna z sal wystawowych
W ekipie zwiedzającej mieliśmy jeszcze 5- i 7-latka i takie dzieci są już w pełni dojrzałe do odbioru wystaw międzyzdrojskiego muzeum. Nasze bardzo zaciekawiły się pięknie przedstawionym światem zwierząt i trochę trudno sobie wyobrazić by dzieci od ok. 3 lat wzwyż przeszły obok takich eksponatów obojętnie. Z pewnością duże znaczenie ma tu udział rodziców w zwiedzaniu, trzeba być takim trochę przewodnikiem dla dzieci (np. rodzicom łatwiej zorientować się w opisach zwierząt, które można potem przedstawić dzieciom w odpowiedni dla nich sposób).
Wystawa nocnych drapieżców
Dodatkową atrakcją jest to, że świat przyrody prezentowany w muzeum to właśnie ten świat, w którym przebywamy na wakacjach nad morzem, np. dzieci znajdą w muzeum podpisane muszle małż, które zbierają na bałtyckich plażach.

Informacje praktyczne

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego
al. Niepodległości 3a, Międzyzdroje

Godziny zwiedzania:
* maj - wrzesień: od 9 do 18 codziennie z wyjątkiem poniedziałków;
* październik - kwiecień: od 9 do 15 codziennie z wyjątkiem niedziel i poniedziałków.

Ceny biletów:
* ulgowy: 4,00 zł
* normalny: 6,00 zł
Muzeum honoruje Kartę Dużej Rodziny (duża zniżka na bilet), natomiast nie honoruje dużych rodzin bez tej karty.

Parking: brak specjalnego parkingu. Z parkowaniem - jak to w Międzyzdrojach - jest kłopot. Lepiej chyba z góry założyć, że zostawi się auto na płatnym parkingu strzeżonym.

Podsumowanie i nasza opinia

Z wizyty w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego byliśmy bardzo zadowoleni. Mogliśmy wejść wgłąb świata zwierząt, normalnie niedostępnego w tak wielkim stopniu dla zwykłego człowieka, a szczególnie dla rodziny z małymi dziećmi. Można było zobaczyć szczegółowo i z bliska zwierzęta, które żyją niedaleko nas, bo oprócz pingwinów chyba wszystkie przedstawione zwierzaki zamieszkują nasz kraj. Dla kilkuletnich dzieci to ciekawa i wartościowa rozrywka, a te młodsze mogą sobie spokojnie spać w wózku.

Naszym zdaniem to punkt obowiązkowy, jeśli jesteśmy w tej okolicy, a zarazem bardzo dobra atrakcja dla dzieci na deszcz i niepogodę w czasie urlopu nad morzem.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22989033