Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Z dziećmi w Pieniny: Rezerwat Biała Woda

Z dziećmi w Pieniny: Rezerwat Biała Woda

Ta wycieczka pozwoli nam zobaczyć Pieniny, nawet z dzieckiem w wózku.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 09-09-2010, 20:47 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Rezerwat Krajobrazowy Biała Woda położony jest w Małych Pieninach, które stanowią wschodnią część Pienin. Paradoksalnie to właśnie w Małych Pieninach znajduje się najwyższy szczyt całego pasma (Wysoka, 1052 m n.p.m.).

Rezerwat położony jest tuż przy miejscowości Jaworki, kilka kilometrów od Szczawnicy. Nie jest to najbardziej znana część Pienin z pięknym przełomem Dunajca, ale tu też możemy doświadczyć malowniczych widoków, a przede wszystkim jest to miejsce dostępne dla rodziców z wózkiem.

Rezerwat Biała Woda

Polecamy dojechać do samego końca drogi, aż do zakazu wjazdu, tam znajduje się parking. Płatny, ale ceny są akceptowalne, a do rezerwatu będziemy mieli bardzo blisko.

Z parkingu trzeba podejść kilkaset metrów drogą (wzdłuż żółtego szlaku) i przywita nas tablica informująca o rezerwacie. Podobno w sezonie wstęp jest płatny, ale my byliśmy tam w lipcu 2010 i nikt opłat nie pobierał. I właściwie już jesteśmy na miejscu: przed nami ubita droga, wygodna dla dzieci, a wokół charakterystyczne dla Pienin wapienne skały i pięknie płynący potok. Niektórym widok może wydać się znajomy, gdyż tutaj kręcono część scen popularnego serialu "Janosik".

W góry z wózkiem

Szeroka, ubita droga dobrze służy wózkom dziecięcym. Są tylko dwa problemy. Pierwszym może być błoto w deszczowe dni. Natomiast drugi stanowi jednocześnie ciekawostkę: w lipcu 2010 potok, wzdłuż którego wiedzie szlak, zmienił bieg i kilkaset metrów od wejścia do rezerwatu przepływał w poprzek drogi. Dla pieszego turysty to nie problem - bez większego wysiłku można było przejść po kamieniach na drugi brzeg suchą nogą, a dodatkowo zabawnie wyglądały ławki i stół, które nagle znalazły się na środku potoku. Na drugą stronę przechodziły też osoby z wózkami, korzystając z brodu (dostosowany dla koni i samochodów). Warto w tej sytuacji mieć ze sobą kalosze. Można się też spodziewać, że w momencie, w którym Drogi Czytelniku czytasz te słowa, ta przeszkoda jest już usunięta (gdyby ktoś coś o tym wiedział, to prosimy o komentarz).

Poznaj Pieniny

Wycieczka do Rezerwatu Biała Woda to dobry sposób na zobaczenie Pienin z małymi dziećmi. Wadą jest tylko brak wyraźnego celu, szczytu który się zdobywa. Owszem, szlakiem można dojść daleko, ale z małymi pociechami nie będzie to raczej możliwe. Natomiast zalet jest dużo: szeroka, wygodna droga, blisko położony parking (nie tracimy czasu na dojście) czy możliwość spotkanie dużych stad pasących się owiec. No i piękne widoki Pienin.

Komentarze - forum

Aga (01-07-2017, 22:36)

Potwierdzam, spokojnie z wózkiem się da. I jest pięknie! Bajkowy klimat. W gorące dni potok jest kąpalny

Anna (30-08-2017, 18:30)

Dlaczego przy wjeździe nie ma informacji, że na końcu asfaltowej drogi jest parking dla osób niepełnosprawnychZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22927927