Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Sośnica k. Wrocławia - Sanktuarium Świętych Schodów

Sośnica k. Wrocławia - Sanktuarium Świętych Schodów

Niezwykłe "schodowe" sanktuarium z relikwiami leży zapomniane tuż przy granicach Wrocławia.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 30-03-2018, 8:53 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

W Sośnicy znajduje się stary gotycki kościół, miał tu być już w XIII wieku. W XVIII wieku miejscowa hrabina zdecydowała o dobudowaniu do niego kaplicy z repliką Świętych Schodów (Scala Sancta). Były one wzorowane na znajdujących się obecnie w Rzymie schodach, po których Chrystus miał iść na przesłuchanie do Piłata. Dodatkowo do Sośnicy sprowadzono wiele relikwii (m.in. fragment gwoździa z Krzyża Chrystusowego), a kaplicę pięknie wymalowali scenami z Męki Chrystusa wiodący ówcześni artyści. Dzięki temu sanktuarium w Sośnicy szybko zdobyło popularność wśród śląskiego ludu, jednak rok 1945 wraz z przemieszczeniami ludności i zniszczeniami wojennymi położył kres szerokiej popularności tego ośrodka pielgrzymkowego. Od niedawna jednak ta mała miejscowość znów zdobywa sobie miejsce na religijno-turystycznej mapie okolic Wrocławia.
Gotycki kościół na tle błękitnego nieba[zdjęcie: W tym kościele znajdują się Święte Schody]

W przeciwieństwie do dobrze udokumentowanych relikwii, których prawdziwości trudno zaprzeczyć (np. Całun Turyński), akurat autentyczność znajdujących się w Rzymie Świętych Schodów nie jest poparta mocnymi dowodami.

Święte Schody w Sośnicy

Święte Schody są wyraźnie wyeksponowane w osobnej kaplicy. Tradycyjnie wchodzi się po nich na kolanach, jest to swego rodzaju modlitwa ciałem. W stopniach zauważymy małe szklane kapsułki, w których są relikwie. Różne przekazy mówią o wielu bardzo cennych relikwiach, np. kawałku gwoździa Jezusa czy relikwiach św. Piotra i Pawła, ale nie jesteśmy pewni czy ktokolwiek dzisiaj wie gdzie która relikwia się znajduje, a przynajmniej nie jest to opisane. Pewnie trzeba by je wyciągnąć i robić badania naukowe, co oczywiście byłoby ogromnym przedsięwzięciem naukowo-finansowym.
Schody w bogate zdobionej kaplicy[zdjęcie: Święte Schody w Sośnicy]

W którąkolwiek stronę obrócimy głowę wchodząc po schodach - czy to na sufit, czy też obejrzymy się do tyłu - to zobaczymy malowidła przedstawiające sceny z Męki Chrystusa, np. przybijanie do krzyża.

Zejście odbywa się już normalnie, po bocznych schodach. Widać, że od początku to miejsce było zaprojektowane z myślą o przyjęciu dużego ruchu pielgrzymkowego. Dzisiaj niestety tu takiego nie ma. Kościół jest zwykle zamknięty, więc jeśli chcemy zobaczyć schody to najlepiej przyjechać tu kiedyś na mszę (godziny nabożeństw) i po niej podejść do Schodów.

Z dzieckiem

Nie jest to oczywiście miejsce gdzie spędzimy z dzieckiem długie godziny, ale schody jak i sposób wchodzenia po nich (na kolanach) stanowią dla dzieci (3+ lat) interesującą ciekawostkę. Warto też pokazać liczne freski i obrazy. To miejsce na krótki, edukacyjno-religijny wypad (jeśli mieszkamy blisko, np. we Wrocławiu) bądź też sposób na niedzielę - szczególnie w zimne dni, kiedy i tak siedzi się głównie w domu, możemy tu przyjechać na mszę i przy okazji pokazać dziecku takie niezwykłe "schodowe sanktuarium".
Freski ze scenami Męki Chrystusa[zdjęcie: Freski w kaplicy Świętych Schodów]

Informacje praktyczne

Sośnica znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 347, tuż przy Kątach Wrocławskich i węźle na autostradzie A4 (mapa).

Podsumowanie

Ze względu na to, że kościół w Sośnicy nie jest cały czas otwarty, a także ze względu na niewielką przestrzeń do zwiedzania, jest to raczej miejsce do którego można przyjechać przy okazji lub po prostu przyjechać tu wyłącznie w celach religijnych - na mszę, którą połączymy z nawiedzeniem Świętych Schodów.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22988534