Polityka Prywatności: nie gromadzimy indywidualnych danych osobowych, korzystamy z plików cookie. Zobacz więcej | OK, ukryj komunikat
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Wąwóz Myśliborski - przedsmak gór

Wąwóz Myśliborski - przedsmak gór

Uroczy zakątek na Pogórzu Kaczawskim pozwoli mniej wprawnym turystom doświadczyć nieco gór.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 05-10-2010, 19:14 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Zbliżając się do Myśliborza od strony Jawora widzimy malownicze wzgórza, obecnie okraszone barwami jesieni. Wśród nich, w leśnej dolinie, płynie potok Jawornik. Ta leśna dolina to właśnie Wąwóz Myśliborski - bardzo dobre miejsce na spacer dla rodziców z dziećmi czy turystów, którzy po prostu nie chcą się mocno zmęczyć. Oprócz wąwozu z potokiem czeka tu na nas fragment stromej wspinaczki, a także polana z pięknym widokiem na okolice.

Wąwóz Myśliborski położony jest w pobliżu Jawora, ok. 20 km na południe od Legnicy i autostrady A4. Z tego względu stanowi dobre miejsce do wypadu za miasto dla mieszkańców Dolnego Śląska.

Ścieżka przez wąwóz

Wjeżdżając do Myśliborza samochodem zauważymy tabliczki, które zaprowadzą nas do parkingu przy wąwozie. Podobno jest on płatny 2 zł od samochodu, ale podczas naszej wizyty (niedziela, październik 2010) nikt opłat nie zbierał, podobnie jak i śmieci, które wysypywały się z przepełnionych kubłów.

Od parkingu zaczyna się oznakowana ścieżka dydaktyczna wzdłuż której proponujemy pójść. Można podzielić ją na trzy etapy. Najpierw idziemy wąwozem: z początku potok szumi kilka(naście?) metrów poniżej drogi, potem się oddala, a następnie już co chwila krzyżuje z drogą, dzięki czemu przechodzimy przez kolejne malownicze kładki. Drugi etap zaczyna się, gdy idąc przez wąwóz dojdziemy do granicy rezerwatu ścisłego "Wąwóz Myśliborski". Tam wstęp jest wzbroniony, więc wytyczony szlak prowadzi nas w górę, stromą ścieżką po zboczu doliny. Gdy wdrapiemy się na górę czeka na nas ostatni etap: to już droga powrotna w stronę parkingu, najpierw przez las, a później szeroką polaną z pięknym widokiem na okolice.

Proponowana ścieżka w zupełności nadaje się dla małych dzieci czy słabszych turystów: wraz z nami przeszło ją dziecko 2,5-letnie, tylko momentami niesione na rękach (ale nie ze względu na trudność danego momentu, tylko żeby chwilę odpoczęło).

Z wózkiemWąwóz Myśliborski - ścieżka

Do przejechania wózkiem dziecięcym nadaje się jedynie pierwszy etap z wcześniej wymienionych trzech. Jest to szeroka droga (na zdjęciu obok), miejscami kamienista, można też napotkać na niej błoto, ale wózek z dużymi kołami nie będzie miał większych problemów. Gdy jednak dojdziemy do granicy rezerwatu, szlak wiedzie dalej stromą i wąską ścieżką pod górę, nie do przebycia dla wózków. Mimo to spacer przez wąwóz jest bardzo atrakcyjny, więc warto przyjechać z wózkiem, dojść do tabliczki "wstęp wzbroniony" i wrócić tą samą drogą.

Góry w pigułce

Kiedy odwiedziliśmy Wąwóz Myśliborski w jesienne popołudnie urzekło nas piękno przyrody oraz cisza. Miejsce jest co prawda dość popularne, ale godzinę przed zachodem słońca było tam już bardzo pusto i na szlaku spotykało się tylko pojedyncze osoby. Ponadto patrząc na dolinę potoku, wspinając się po zboczu wąwozu czy podziwiając rozległe widoki czuliśmy się jak w górach, a byliśmy dużo bliżej i w miejscu bardzo dogodnym dla małych dzieci.

Komentarze - forumWięcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 13252799