Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Wąwóz Myśliborski - przedsmak gór

Wąwóz Myśliborski - przedsmak gór

Uroczy zakątek na Pogórzu Kaczawskim pozwoli mniej wprawnym turystom (np. rodzinom z dziećmi) doświadczyć nieco gór.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 01-11-2020, 18:54 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Zbliżając się do Myśliborza od strony Jawora widzimy malownicze wzgórza, jesienią pięknie okraszone kolorami. Wśród nich, w leśnej dolinie, płynie potok Jawornik. Ta leśna dolina to właśnie Wąwóz Myśliborski - bardzo dobre miejsce na spacer dla rodziców z dziećmi, osób starszych czy turystów, którzy po prostu nie chcą się mocno zmęczyć.

Wąwóz Myśliborski położony jest w pobliżu Jawora, ok. 20 km na południe od Legnicy i autostrady A4. Z tego względu stanowi dobre miejsce do wypadu za miasto dla mieszkańców Wrocławia i całego Dolnego Śląska.

Proponujemy spacer z różnorodnymi wrażeniami: przejście przez wąwóz z potokiem, fragment bardziej stromego podejścia oraz łagodne zejście przez las i polanę z pięknym widokiem na okolice. Czas przejścia spokojnym krokiem to ok. godzina i kwadrans. Jeśli dla kogoś to mało to podamy jeszcze opcję wydłużenia trasy - z ciekawostką na końcu.

Plan wycieczki

Wjeżdżając do Myśliborza samochodem zauważymy tabliczki, które zaprowadzą nas do parkingu przy wąwozie (tu na mapie). Gdy byliśmy tam w weekend to za parkowanie pobierano opłatę 5 zł.

Z parkingu idziemy wprost do Wąwozu Myśliborskiego. Łatwo tam trafić, większość turystów udaje się w tym kierunku - to jakby dalszy ciąg drogi, którą przyjechaliśmy. Prowadzi tam szlak żółty oraz oznaczenie ścieżki dydaktycznej - na zdjęciu poniżej.
Leśna ścieżka, na drzewie oznakowanie[zdjęcie: Takimi znakami oznakowana jest ścieżka dydaktyczna, którą proponujemy pójść]

Z początku potok szumi kilka(naście?) metrów poniżej drogi, potem się oddala, a następnie już co chwila krzyżuje z drogą, dzięki czemu przechodzimy przez kolejne malownicze kładki.
Ścieżka w wąwozie obok potoku[zdjęcie: Ścieżka w wąwozie]

Po pewnym czasie szlak żółty wskazuje nam kierunek w prawo, pod górę. To fragment wspinaczki, nietrudnej, ale nadającej wycieczce trochę górskiego smaku. Gdy już znajdziemy się wyżej zostawiamy szlak żółty i idziemy w prawo, za znakami ścieżki z powyższego zdjęcia.

Czeka nas łagodny spacer przez las, a potem rozległy widok i zejście przez malowniczą polanę.
Zielona polana wśród wzgórz[zdjęcie: Na zakończenie spaceru nagrodą są piękne widoki]

Z dzieckiem

Proponowana ścieżka w zupełności nadaje się dla małych dzieci czy słabszych turystów: wraz z nami przeszło ją dziecko 2,5-letnie, tylko momentami niesione na rękach. Atrakcyjności dodają mostki nad potokiem oraz możliwość zbiegnięcia w dół na polanę, na końcu wycieczki.

Do przejechania wózkiem dziecięcym nadaje się jedynie pierwszy etap z wcześniej wymienionych trzech, czyli przejście Wąwozem Myśliborskim - jest to szeroka droga, miejscami kamienista, można też napotkać na niej błoto, ale wózek z dużymi kołami nie będzie miał większych problemów. Wrócimy tą samą drogą.

Nosidełko turystyczne sprawdzi się na tej wycieczce idealnie.

Mało? Oto coś więcej

Komu ten spacer jest za krótki proponujemy dojście do Małych Organów Myśliborskich - efektownych skał w dawnym kamieniołomie (ok. 30 minut w jedną stronę spokojnym krokiem). Dojdziemy tam od parkingu żółtym szlakiem, ale kierując w przeciwnym kierunku niż Wąwóz Myśliborski. Po chwili do żółtego dołączy także czerwony szlak i oba zaprowadzą nas na miejsce.

Małe Organy Myśliborskie w pełni zobaczymy od dołu, ale można też pójść ścieżką na punkt widokowy i stanąć na ich szczycie.

Mapa

Polecamy bardzo dobrą mapę turystyczną tego obszaru i okolic - aż po Złotoryję, Lwówek Śląski i Jelenią Górę. Dokładna skala, zaznaczone szlaki oraz przewodnik turystyczny ze zdjęciami bardzo przydadzą się w planowaniu wycieczek. Koszt poniżej 10 zł. Zobacz

Podsumowanie: góry w pigułce

Kiedy odwiedziliśmy Wąwóz Myśliborski w jesienne popołudnie urzekło nas piękno przyrody oraz cisza. Miejsce jest co prawda dość popularne, ale godzinę przed zachodem słońca było tam już bardzo pusto i na szlaku spotykało się tylko pojedyncze osoby. Ponadto patrząc na dolinę potoku, wspinając się po zboczu wąwozu czy podziwiając rozległe widoki czuliśmy się jak w górach, a byliśmy dużo bliżej i w miejscu bardzo dogodnym dla małych dzieci.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22887288