Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Zwiedzanie Pragi: bez tłoku, ale ważne miejsce – Wyszehrad

Zwiedzanie Pragi: bez tłoku, ale ważne miejsce – Wyszehrad

Ścisłe centrum Pragi, Rynek Starego Miasta czy Most Karola przytłaczają tłumem turystów i cenami. Jest jednak równie ważne miejsce, które zwiedzimy w dużo spokojniejszej atmosferze.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 26-01-2020, 13:11 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Żeby było jasne: nie zniechęcamy do zwiedzania Rynku Starego Miasta, Hradczan czy Mostu Karola. To bardzo ważne dla Czech miejsca i jeśli chcemy poznać kraj naszych sąsiadów oraz ich stolicę to powinniśmy tam być. Jednak tłumy turystów, przytłaczająca komercja, a także poziom cen mogą zmęczyć. Żeby nieco odetchnąć, ale wciąż cieszyć się niezwykłym bogactwem historycznej Pragi, proponujemy udać się na wzgórze Wyszehrad.
Oświetlone mury twierdzy, za nimi widoczny kościół[zdjęcie: Imponujące mury wyszehradzkiej twierdzy, za nimi Bazylika świętych Piotra i Pawła]

Hradczany, Wyszehrad – o co w tym chodzi?

Prosto i krótko: historia Pragi sięga X wieku i na jej terenie były dwa główne ośrodki: Hradczany, czyli to wzgórze za Mostem Karola, gdzie jest Katedra św. św. Wita, Wacława i Wojciecha, gdzieś dziś urzęduje prezydent Czech oraz Wyszehrad (cz. Vyšehrad) – położony nad samą Wełtawą, nieco oddalony na południe od centrum Pragi, a obecnie pełniący funkcje zabytkowo-parkowe. Dlaczego? Bo Wyszehrad przez wieki tracił na znaczeniu, to Hradczany były ważniejsze.

Krótka historia Wyszehradu

Pierwsze wiarygodne informacje o obecności grodu na wzgórzu nad Wełtawą pochodzą z połowy X wieku, czyli mniej więcej wtedy kiedy nasz Mieszko I przyjmował chrzest. Okres świetności zaczyna się w XI wieku za panowania władcy Czech Wratysława II, który ze względu na konflikt ze swoim bratem, biskupem Pragi, przenosi swoją siedzibę na Wyszehrad. Dlaczego jest to takie ważne? Bo w 1085 roku otrzymuje on królewską koronę stając się pierwszym Królem Czech, a tym samym Wyszehrad staje się pierwszą czeską siedzibą królewską, a tym samym (dodatkowa ciekawostka dla Polaków) pierwszą Królową Czech zostaje jego żona, czyli Świętosława Swatawa – polska księżniczka, córka Kazimierza Odnowiciela.

W 1140 siedziba królów Czech wraca jednak na Hradczany, a Wyszehrad popada w zapomnienie. Na krótki czas odzyskuje blask w XIV wieku, w czasie świetności Pragi, gdy królem Czech był Karol IV. Zniszczony w czasie wojen husyckich w XV wieku zaczął w XVI i XVII wieku być przekształcany w twierdzę. Szczęśliwie twierdza ta nigdy nie brała udziału w działaniach wojennych. Około roku 1841 miały miejsce ostatnie prace budowlane w twierdzy, natomiast w 1911 roku Wyszehrad ostatecznie przestał pełnić funkcję militarną stając się miejscem pamięci narodowej Czechów.

Zwiedzanie Wyszehradu, czyli co tutaj właściwie jest

Dziś Wyszehrad to teren spacerowo-parkowy, na którym znajdziemy wiele zabytków oraz pozostałości twierdzy. W wielu tych obiektach są placówki muzealne, można zwiedzać także je same. Ich listę można znaleźć tutaj (w jęz. czeskim, można też tam kliknąć na angielską wersję).

Poniżej nasza propozycja spaceru ze zwiedzaniem niektórych obiektów, czyli gotowiec dla leniwych.

Spacer ten nie obejmuje całego Wyszehradu, nie jest bardzo długi, ale nic nie stoi na przeszkodzie by raz po raz zejść sobie z proponowanej trasy i zobaczyć coś więcej.

Do Wyszehradu proponujemy dojechać komunikacją miejską. W szczególności polecamy tramwaje: jeżdżą szybko i często.
Mapka dojazdu do Wyszehradu[mapka: Jak dojść do Wyszehradu jeśli przyjedziemy tramwajem]

Tramwajem możemy dojechać do przystanku Podolská vodárna (zobacz na mapie oraz linie jakie tam jeżdzą). Stamtąd przechodzimy obok zabytkowego kościoła św. Michała Archanioła, następnie ulicami Pod Vysehradem oraz U Podolskeho sanatoria i dojdziemy do malowniczego zakątka i korytarzy wśród murów twierdzy.
Wielkie mury twierdzy[zdjęcie: Przechodzimy tunelem, a potem po schodkach do twierdzy]

Schodkami wchodzimy do góry, na ulicę V Pevnosti (Pevnost to po czesku Twierdza).

Jeśli jednak chcemy do Wyszehradu dojechać metrem to wybieramy linię czerwoną i oczywiście przystanek Vysehrad (zobacz na mapie). Stamtąd dochodzimy do Taborskiej Bramy i ulicy "V pevnosti" (np. ulicą Na Pankraci).

Wchodzimy na teren Wyszehradu. Idąc brukowaną uliczką miniemy po prawej stronie pozostałości Bramy Špička z XIV wieku, obecnie mieści się w niej Infocentrum. Idziemy prosto cały czas tą samą uliczką V Pevnosti.
Plan Wyszehradu[mapka: Plan Wyszehradu - grafika jest w dużej rozdzielczości, więc można powiększyć ekran, żeby zobaczyć szczegóły]

Przejdziemy przez jeszcze jedną bramę - barokową Leopoldovą Branę - i po prawej stronie zobaczymy najstarszą wyszehradzką budowlę: romańską rotundę św. Marcina z XI wieku. Rotunda, czyli taki niewielki, okrągły kościół - właśnie tak często wyglądały świątynie w początkach chrześcijaństwa w Czechach czy Polsce.
Mały okrągły kościółek[zdjęcie: Romańska Rotunda św. Marcina]

Kontynuujemy nasz spacer ulicą V Pevnosti aż do momentu, gdy po prawej stronie ujrzymy stromo pnący się deptak na mury twierdzy. Z nich roztacza się piękny widok na Pragę, widać m.in. Hradczany - polecamy.

Idąc dalej ulicą V Pevnosti dojdziemy do Bramy Ceglanej (Cihelna Brana), przy którym to obiekcie polecamy się na chwilę zatrzymać. Przede wszystkim można tam kupić bilety na "Kasematy a Gorlice", czyli podziemne korytarze twierdzy, którymi dojdziemy do wielkiej sali - obecnie znajdują się tam m.in. oryginalne figury z Mostu Karola (na moście są repliki).
Podziemna sala z wielkimi figurami[zdjęcie: Tutaj przechowywane są oryginalne figury z Mostu Karola. To miejsce ma swój nastrój.]

Na cokołach figur można zauważyć ciekawe sceny z historii, np. zabójstwo św. Wacława. Wycieczka po kazamatach jest ciekawa, niedługa, odbywa się o pełnych godzinach z przewodnikiem. Pani, która nas oprowadzała mówiła płynnie po angielsku, choć z szacunku dla naszej wspólnej kultury staraliśmy się jak najwięcej mówić po czesku (przed wyjazdem trochę się douczyliśmy).
Podziemny korytarz[zdjęcie: Korytarze kazamatów]

Tuż obok wejścia do kazamatów, po prawej stronie, jest wejście do sali, w której można obejrzeć prezentację rozwoju Pragi. Na makiecie podświetlają się obszary, które są komentowane oraz objaśniane za pomocą zdjęć wyświetlanych przez rzutnik.
Podświetlana makieta i multimedialny pokaz[zdjęcie: Na tej multimedialnej prezentacji zobaczymy jak rozwijała się Praga]

Ciekawe, choć dla przeciętnego człowieka może być zbyt szczegółowe. My jednak polecamy, szczególnie że jest to atrakcja darmowa. Oficjalnie obiekt ten nazywa się Cihelna Brana.

W ten sposób liznęliśmy trochę historii i muzeów praskiego Wyszehradu, zapraszamy więc na dalszy spacer.

Idziemy schodkami do góry, w stronę Bazyliki św. Piotra i Pawła. To właśnie ten kościół widać z wielu miejsc Pragi i po nim łatwo poznać Wyszehrad. Pierwszy kościół w tym miejscu miał być już w XI wieku, ten jest kilka wieków młodszy, ale później był wielokrotnie przebudowywany.
Wąska, brukowana uliczka prowadzi do Bazyliki[zdjęcie: Wąska uliczka prowadzi do bazyliki; za murem po prawej cmentarz]

Niestety, nie udało nam się wejść do wnętrza, akurat Telewizja Czeska coś tam nagrywała i wstęp był zabroniony. Podobno jest bardzo ciekawe, są tam też relikwie św. Walentego, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło - dzięki temu przyjrzeliśmy się dobrze portalom i jest na co popatrzeć. Dużo ciekawych szczegółów, warto chwilę im poświęcić.
Bogato zdobiony portal[zdjęcie: Portal z interesującymi detalami]

Przy bazylice znajduje się cmentarz, na którym pochowano wielu zasłużonych Czechów.

I tu kończy się nasza wycieczka. Uliczką Ku Rotundzie możemy wrócić skąd przyszliśmy, można też przez Bramę Ceglaną opuścić Wyszehrad z drugiej strony, ale jeśli ktoś ma czas, to warto od Bazyliki przejść do Ogrodów Wyszehradzkich (Sady), znajdują się tam kolejne punkty widokowe m.in. na Wełtawę. My ze względu na późną porę już nie mogliśmy sobie na to pozwolić.

Z dzieckiem

Nie ma tu specjalnych atrakcji dla dzieci, natomiast umiarkowany tłok (w porównaniu z centrum) i duża przestrzeń dają dzieciom swobodę ruchów. Różne atrakcje (punkty widokowe, podziemne korytarze) będą dla dzieci rozrywką podczas spaceru.

Można zabrać ze sobą wózek, choć zwiedzanie z nim kazamatów może być niemożliwe, być może trzeba będzie go zostawić przy kasie. Wspomniane przez nas schodki można ominąć i inną drogą dojść do Bazyliki.

Generalnie wycieczka z punktu widzenia rodziców z dziećmi przypomina spacer po parku z dodatkowymi atrakcjami.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia
Oba obiekty, które proponujemy zwiedzić (Kasematy a Gorlice oraz Cihelna Brana) są otwarte od 9:30 do 17 (od kwietnia do października do 18).

Ceny biletów
Wstęp na teren Wyszehradu jest wolny, podobnie jak na prezentację w Ceglanej Bramie.
Bilet do Kazamatów kosztuje 60 koron (ok. 10 zł) dla dorosłego, 30 koron dla dzieci/studentów/seniorów, przy czym dzieci do lat 6 mają wstęp bezpłatny, a bilet rodzinny (2+2) kosztuje 120 koron.

Język czeski
Nauka czeskiego jest bardzo wdzięczna, bo język ten jest podobny do polskiego, więc robi się szybkie postępy. Trzeba jednak uważać na mylące podobieństwa, np. jeden z obiektów muzealnych na Wyszehradzie to "Goticky sklep", a czeski sklep to oczywiście... piwnica. Sklep taki gdzie się kupuje to po czesku obchod.
My do nauki korzystaliśmy z książki "Czeski nie gryzie". Ćwiczenia, dialogi, a także bardzo dobra płyta CD - nawet nie otwierając książki można z samej płyty wiele się nauczyć. Polecamy. Koszt ok. 20 zł, zobacz w sklepach.

Mapy
Korzystaliśmy z kieszonkowego atlasu z przewodnikiem "Multiprzewodnik Praga" wydawnictwa Plan. Zawiera mnóstwo różnorodnych informacji o Pradze, oprócz oczywiście szczegółowego planu i omówienia zabytków centrum także np. informacje kulinarne czy przydatny słowniczek polsko-czeski z wyjaśnionymi zasadami wymowy. Jest też opis i plan Wyszehradu. Biorąc pod uwagę koszt ok. 12 zł nie ma się co zastanawiać, na pewno się przyda - zobacz w sklepach.

Noclegi w Pradze
Oferta jest przebogata, trzeba po prostu coś dla siebie znaleźć. Jeśli przyjeżdżamy samochodem, to warto wziąć pod uwagę dostępność parkingu, bo różnie z tym bywa. Natomiast po samej Pradze najwygodniej poruszać się komunikacją miejską - my korzystaliśmy zarówno z metra, jak i tramwajów - oba te środki komunikacji były bardzo wygodne i często kursowały. Dlatego warto sprawdzić czy są dostępne w pobliżu potencjalnego noclegu. Oferta noclegów w Pradze.

Podsumowanie

Piękne widoki na Pragę, tereny spacerowe, różne obiekty muzealne do wyboru, brak komercyjnych "atrakcji", którymi ocieka centrum Pragi, a jednocześnie styczność z głębokim rdzeniem czeskiej historii i kultury - to spowodowało, że rodzinny spacer po Wyszehradzie bardzo przypadł nam do gustu.

Komentarze - forum

Tomson (31-05-2021, 9:59)

Dzień dobry, witajcie :-) Właśnie wybieram się do Pragi i zastanawiam się, którędy dotrzeć na Wyszehrad. Czy ze stacji metra wychodzi się na estakadzie? Którą drogę polecacie dla 6 letniego dziecka? Z góry dzięki za odpowiedź - Pozdrawiam

psur.pl (31-05-2021, 19:31)

@Tomson Akurat metrem tam nie jechaliśmy, więc nie mamy doświadczeń, ale żadnych problemów z dojściem być nie powinno. Dokładną lokalizację stacji i drogę dojścia podaliśmy w tekście, na początku - z linkiem do mapy.Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22933823