Polityka Prywatności: nie gromadzimy indywidualnych danych osobowych, korzystamy z plików cookie. Zobacz więcej | OK, ukryj komunikat
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Lokomotywy w Jaworzynie Śląskiej - muzeum

Lokomotywy w Jaworzynie Śląskiej - muzeum

Można tu wejść do parowozu, pojeździć drezyną, szwędać się po torach wśród lokomotyw, zobaczyć kolekcję Harleyów czy słynny komputer Odra. Jaworzyńskie muzeum oferuje ciekawe wystawy i dobre warunki zwiedzania dla rodziców z małymi dziećmi.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 11-11-2011, 10:43 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Lokomotywy w Jaworzynie Śl.Co zobaczymy w Jaworzynie?

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej powstało już w XXI wieku. Znajduje się na terenie dawnej parowozowni wraz z przyległościami. Jak opowiadał nam przewodnik, w latach rozkwitu (w drugiej połowie ubiegłego wieku) w parowozowni pracowało 350 osób, a obsługiwała ona kilkadziesiąt lokomotyw. Z czasem straciła na znaczeniu i po perypetiach teren ten jest obecnie posiadłością muzeum.

Parowozownia stanowi jedną z głównych części muzeum. Oprócz tego znajduje się tu przede wszystkim mnóstwo lokomotyw (najstarsza z XIX wieku!), wagony, sale z pamiątkami kolejowymi (np. bliety, tablice, czapki konduktorskie), makieta kolejowa (niegdyś służyła do nauki zasad ruchu pociągów), a także całkiem pokaźna kolekcja motocykli Harley-Davidson z lat 1924-78 (zadbane i starannie odnowione), wystawa zabawek - samochodów, różne urządzenia przemysłowe i w końcu gratka dla informatyków - komputer ODRA 1305. Brzmi zachęcająco. A jak wygląda w praktyce?

Czy jest ciekawie?

Parowozy stoją na torach, na świeżym powietrzu. Można się między nimi swobodnie kręcić, a także wchodzić do środka, wszystko sprawdzać, dotykać, otwierać itp. To ogromna zaleta. Dodatkowo na jednym z torów ustawiono drezynę do dyspozycji zwiedzających. Chwilę zajmuje opanowanie jej obsługi (jak sprawić by jechała cały czas w jedną stronę?), ale po tej chwili frajda jest naprawdę wielka. Zwłaszcza, że za płotem muzeum są wciąż używane tory, więc jadąc drezyną możemy się minąć z pociągiem w odległości kilku metrów.

Do środka parowozowni oczywiście można wejść, zobaczymy tam m.in. unikalną w skali światowej lokomotywę oraz będziemy mieli możliwość zajrzeć do wozu strażackiego. W dalszej części parowozowni są sale z pamiątkami przemysłowymi i kolejowymi, a także kolekcja Haryleyów, jednak do tych sal można wejść wyłącznie z przewodnikiem. To jednak nie jest żaden problem, gdyż zwiedzanie z przewodnikiem jest tutaj świetnie zorganizowane. Po pierwsze jest ono w cenie biletu, po drugie przewodnik czeka na chętnych o każdej pełnej godzinie. To bardzo wygodne.

Niestety, będąc tam w styczniu, w relatywnie ciepły dzień, nie mogliśmy zobaczyć ani makiety kolejowej, ani komputera ODRA. Okazało się, że w sezonie zimowym sala ta jest zamknięta, a eksponaty pozakrywane. Byliśmy zawiedzeni i szkoda, że ten zawód turystów nie jest łagodzony nieco niższą ceną biletów, skoro nie wszystko można zobaczyć.

Z dziećmi

W jaworzyńskim skansensie rodziców z dziećmi urzeka przede wszystkim... swoboda. Jest dużo miejsca i czasu, dzieci mogą się wybiegać, nikt nie pogania, nie ma kierunku zwiedzania, a przede wszystkim nie ma tradycyjnego problemu "nie dotykać eksponatów": wszędzie można wejść, wszystko dotknąć, zobaczyć itp. (dotyczy to oczywiście ekspozycji parowozów na torach, bo już w salach wystawowych obowiązują tradycyjne reguły). Przykładowo, gdy w jednej z lokomotyw pociągniemy mocniej za odpowiednią linkę, usłyszymy dźwięk dzwonka.

Oprócz całej frajdy z lokomotyw, torów i drezyny dodatkową atrakcją dla dzieci znających bajkę "Tomek i Przyjaciele" będzie to, że w parowozowni rozpoznają "Domkowo". I tu i tu jest to bowiem typowa parowozownia wachlarzowa z obrotnicą.

Na teren muzeum spokojnie wjedziemy wózkiem i podjedziemy do samych lokomotyw. Nie będzie też problemu w przypadku sal wystawowych - mieszczą się na parterze. Do kasy prowadzą jednak schody, a i poruszanie się z wózkiem po torach, między lokomotywami i w salach wystawowych nie jest zbyt komfortowe. Z tego powodu - jeśli mamy wybór - to wygodniejsze będzie jednak nosidełko.

Parking jest pod płotem muzeum, więc nie trzeba daleko iść z dzieciakami.

Nie polecamy tej wycieczki na deszczowy dzień, gdyż większość atrakcji jest pod gołym niebem.

Informacje praktyczne

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa znajduje się w Jaworzynie Śl. przy ul. Towarowej 4.
Godziny otwarcia:
* w okresie zimowym (październik-kwiecień): poniedziałek-piątek od godziny 10:00 do 15:00, w soboty i niedziele od godziny 10:00 do 17:00;
* w okresie letnim: codziennie od godziny 10:00 do 18:00

Bilety kosztują 10 zł dla dorosłych, 9 zł ulgowe, a dla dzieci do lat 3 wejście jest bezpłatne. Nie jest to mało, ale w cenie - oprócz zwiedzania oczywiście - jest przewodnik i możliwość jazdy drezyną. Parking znajduje się tuż przy muzeum. Warto wybrać się tam w pogodny dzień, gdyż wiele atrakcji jest pod chmurką.

Komentarze - forumWięcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 12209999