Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Muzeum Parowozów - Jaworzyna Śląska

Muzeum Parowozów - Jaworzyna Śląska

W tym muzeum zobaczymy mnóstwo lokomotyw, czasem nawet jeżdżący pod parą parowóz, a także inne zabytki związane z kolejnictwem. Jest też kącik dla dzieci w barwach bajki "Tomek i Przyjaciele".

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 11-04-2020, 9:05 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej powstało już w XXI wieku. Znajduje się na terenie dawnej parowozowni wraz z przyległościami. Jak opowiadał nam przewodnik, w latach rozkwitu (w drugiej połowie ubiegłego wieku) w parowozowni pracowało 350 osób, a obsługiwała ona kilkadziesiąt lokomotyw. Z czasem straciła na znaczeniu i po perypetiach teren ten jest obecnie własnością muzeum.
Wejście do Muzeum Techniki w Jaworzynie Śląskiej[zdjęcie: Wejście do muzeum: parowozy czekają, ale uwaga na tory!]

Co w muzeum?

Główny budynek to oczywiście parowozownia, przed nią znajduje się działająca obrotnica oraz mnóstwo torów, bocznic itp.
Parowozownia oraz obrotnica[zdjęcie: Na pierwszym planie obrotnica (wciąż sprawna), w tle budynek parowozowni]

W tych wszystkich miejscach zobaczymy rozmaite parowozy, wagony, lokomotywy spalinowe itp. Dodatkowo w muzeum znajdziemy jeszcze m.in. odtworzone pomieszczenia parowozowni z czasów PRL (np. gabinet kierownika, medycyna pracy), różne sprzęty kolejarskie, dużą makietę (kiedyś służyła uczniom miejscowej szkoły do nauki zasad ruchu pociągów), kolekcje modeli pociągów.
Modele pociągów w gablocie[zdjęcie: Oto niektóre z modeli pociągów, które zobaczymy w muzeum]

W budynku kasowym jest kolorowy kącik zabaw dla dzieci.

Za płotem muzeum znajduje się czynna linia kolejowa, więc co jakiś czas można zobaczyć przejeżdżające zwykłe pociągi.

Zwiedzanie, czyli gdzie i kiedy zobaczyć jeżdżącą lokomotywę

I. Samodzielnie
Teren przed parowozownią umożliwia swobodne spacerowanie, wchodzenie do niektórych lokomotyw, obejrzenie wystaw w niektórych budynkach itp.

II. Z przewodnikiem
Jeśli jednak chcemy zobaczyć muzeum w pełnej krasie, to najlepiej skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem, które jest wliczone w cenę biletu. Co ok. godzinę chętni do wycieczki zbierają się w jednym miejscu i wraz z przewodnikiem zwiedzają muzeum. Polecamy taką formę zwiedzania. Przekazywane informacje nie są bardzo szczegółowe, ale i tak wiele można się dowiedzieć.

III. Lokomotywy pod parą
Stojący parowóz a jeżdżący parowóz pod parą to ogromna różnica. Syk pary, gwizd, ruch ciężkich tłoków - nawet na dorosłych ogrom tej maszyny robi wrażenie. W Muzeum w Jaworzynie mają jeden parowóz na chodzie, więc od czasu do czasu można go zobaczyć w akcji. Dodatkowo działa też wtedy obrotnica, co również jest niecodziennym widokiem. Trzeba wypatrywać na stronie muzeum informacji o imprezach, np. "weekend pod parą". Bardzo polecamy wizytę w muzeum właśnie w taki dzień.

Z dziećmi

W budynku kasowym zorganizowano bardzo sympatyczny kącik dla maluchów w barwach bajki "Tomek i Przyjaciele". To daje większym rodzinom duże możliwości dostosowania zwiedzania do starszych i młodszych dzieci (np. maluchy zostają z mamą, a starszaki idą z tatą na zwiedzanie z przewodnikiem), umożliwia też ogrzanie się w chłodniejsze dni.
Kolorowy kącik dla dzieci[zdjęcie: Pociągi, basenik z kulkami, kredki - naszym maluchom kącik ten bardzo się podobał]

Są tu jeszcze inne akcenty ze wspomnianej bajki: jedna z lokomotyw jest stylizowana na Tomka, a widok parowozowni i obrotnicy przed nią przypomni najmłodszym "Domkowo".

Warto uświadomić mniej doświadczonych rodziców, że dla dzieci poniżej 2-3 lat lokomotywa pod parą jest raczej źródłem stresu niż atrakcją. Jej hałas i ogrom często przyprawia dzieci o płacz. Oczywiście nie ma tego problemu, gdy parowóz stoi z wygaszonym kotłem.

Teren muzeum umożliwia swobodne poruszanie się, również z wózkiem. Może być z nim jedynie kłopot w trakcie zwiedzania z przewodnikiem, bo choć nie ma tam dużych ciągów schodów, to jednak bywają węższe przejścia itp. Lepiej zostawić wózek w budynku kasowym bądź też nastawić się na pewne niedogodności.
Dziecko z misiem w ręce przed płotem muzeum[zdjęcie: Cierpliwe oczekiwanie na wejście do muzeum wraz z towarzyszem podróży...]

Podsumowanie - nasze wrażenia

W jaworzyńskim muzeum parowozów byliśmy dwukrotnie: w 2011 i 2020 roku. Wiele zmieniło się na lepsze, choć bardzo brakowało nam drezyny, którą w czasie pierwszej wizyty mogliśmy swobodnie sobie jeździć po bocznicy. Za to w 2020 roku był "weekend pod parą" i było naprawdę ciekawie: parowóz jeździł, obrotnica go przestawiała, do tego jeszcze jakieś niewielkie lokomotywy spalinowe przestawiały wagony. Słowem - był ruch i to się nam podobało. A same pociągi ciekawe, eksponaty i zwiedzanie z przewodnikiem też, choć wolelibyśmy usłyszeć nieco więcej szczegółów.
Kamień z wizerunkiem św. Katarzyny[zdjęcie: Znalazło się też miejsce dla św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy]

Informacje praktyczne

Cennik
* dorośli: 32 zł
* seniorzy: 26 zł
* dzieci do lat 3: bezpłatnie
* pozostałe dzieci i młodzież ucząca się do 18 lat: 24 zł
* bilet rodzinny (2 dorosłych, 2 dzieci 3-18 lat): 105 zł

Godziny otwarcia
* maj - wrzesień: codziennie od 10:00 do 18:00
* październik - kwiecień: codziennie od 10:00 do 16:00

Adres
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku
Jaworzyna Śląska, ul. Towarowa 4
telefon: 74 63 74 330
https://muzeumkolejnictwa.pl/

Noclegi
Co ciekawe muzeum oferuje noclegi... w wagonie. Są tam oczywiście dostępne normalne toalety itp. Gdyby ktoś jednak wolał bardziej klasyczne formy noclegów w Jaworzynie i okolicy, to można je znaleźć tutaj.

Komentarze - forum

Paweł (18-03-2022, 12:39)

Cena biletu dla seniora z orzeczeniem niepełnosprawnąZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22927460