Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Jura Krakowsko-Częstochowska: propozycja wycieczki

Jura Krakowsko-Częstochowska: propozycja wycieczki

Całodniowy wypad lub weekend na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej? Oto konkretna propozycja: Olsztyn k. Częstochowy.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 08-04-2024, 11:40 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Olsztyn kojarzy nam się z dużym miastem - stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, ale tę samą nazwę nosi też niewielkie miasteczko niedaleko Częstochowy. Mamy tu na miejscu malowniczo położony zamek, skałki, trasy spacerowe, ludowego artystę, punkty widokowe i ledwie 15 km w linii prostej do Jasnej Góry, a zatem najbardziej znane typy atrakcji, z których słynie Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.

Przejdźmy zatem do szczegółów.

Zamek

Ruiny średniowiecznego zamku malowniczo wznoszą się nad miasteczkiem. Wszystkie szczegóły na jego temat znajdują się w osobnym artykule.
Zamek z zachodzącym Słońcem w tle[zdjęcie: Zamek w Olsztynie widziany z oddali]

Skałki - trasy spacerowe i punkty widokowe

W najbliższej okolicy Olsztyna, np. tuż za zamkiem znajduje się kilka kompleksów skał wapiennych, z których słynie Jura. To świetne i ciekawe miejsca na różnorodne spacery. Różnorodne? Tak, bo można spokojnie przejść obok tych skałek po prostu na nie patrząc, ale można też spocić się podczas wdrapywania na kolejne szczyty, aby stanąć u progu przepaści (skałki są dość strome) i rozkoszować się widokami na okolice.

Spaceru takiego nie trzeba szczególnie planować, przejmować się szlakami, gdyż na miejscu najlepiej prowadzą wydeptane ścieżki i wzrok wypatrujący ciekawych skałek. Najważniejsze kompleksy zasadniczo znajdują się na wschód i południowy-wschód od Olsztyna, w zasięgu spaceru z rynku.
Skałki - widok z góry[zdjęcie: Grupa skałek widziana z sąsiednich, jeszcze wyższych]

My szczególnie polecamy skałki w okolicy Góry Biakło (zobacz na mapie). Ta góra to "Jurajski Giewont" i trzeba ją koniecznie zobaczyć z dołu, żeby się przekonać, że to określenie nie jest na wyrost - podobieństwo uderzające. Specjalnie nie publikujemy zdjęć, aby dać na miejscu frajdę odkrywania.

Lasy

Niektóre skałki znajdują się tuż przy lesie albo nawet otoczone lasami, ale również między Olsztynem a Częstochową rozciąga się duży kompleks leśny. Prawdę mówiąc my po olsztyńskich lasach nie chodziliśmy, bo często gościmy w lasach w naszych okolicach i woleliśmy zwiedzać inne atrakcje, ale w sobotni, słoneczny poranek widać było na leśnych parkingach sporo aut. Są to zatem z pewnością dobre tereny spacerowe.

Ciekawostki małego miasteczka

Sympatyczny rynek z makietą zamku, tablica pamiątkowa upamiętniająca bohaterskich mieszkańców Olsztyna, położona niedaleko piekarnia... małe miasteczka mają swój urok i jeśli ktoś go ceni, to w Olsztynie może ten nastrój odnaleźć.
Ulica w miasteczku, w oddali zamek[zdjęcie: Ulica w Olsztynie, w tle zamek]

Świetnym pomysłem są tabliczki przybliżające patronów ulic - zasłużonych dla regionu.
Tabliczka wyjaśniająca kim był patron ulicy - tuż pod tabliczką z nazwą ulicy [zdjęcie: Czy wiedzą Państwo kim był Kazimierz Kuhn? My nie mieliśmy pojęcia, ale dzięki takim tabliczkom jak ta już wiemy]

Inną ciekawostką są tzw. rzeźby balansujące. To umieszczone w górze figury postaci, które balansując na linie wydają się gardzić prawami fizyki. Takie rzeźby zobaczymy np. w rynku, a na północ od zamku - między nim a ul. Kazimierza Wielkiego - znajduje się park z właśnie takimi rzeźbami.

Ruchoma szopka i artysta ludowy

Tuż przy rynku, przy ul. Kuhna 1, znajduje się zdobiony aniołami dom, w którym znajdziemy nie tylko ruchomą szopkę, ale i inne atrakcje wytworzone przez miejscowego ludowego artystę. Szczerze polecamy, więcej w osobnym artykule.
Drewniany dom ozdobiony rzeźbami[zdjęcie: W tym domu mieści się ruchoma szopka]

Jasna Góra

Ze szczytów skałek bądź też z zamku widać w oddali wieżę klasztoru na Jasnej Górze. Wizyta tam wymaga już oczywiście dojazdu, ale jest z pewnością godna polecenia. Więcej informacji o Jasnej Górze w osobnym artykule.

Z dziećmi

Olsztyn to dobre miejsce na wypoczynek z dziećmi. Wielkie atrakcje to oczywiście ruchoma szopka oraz malownicze ruiny zamku, do których trzeba się wspinać.

Szczególnie interesujące są skałki i spacery wśród nich. Dlaczego? Bo dają one możliwość doświadczenia wysokich gór (wdrapywania się po stromych skałach, stania nad przepaścią itp.) w skali mikro. Dwa przykłady dla wyjaśnienia.
(1) Trudno wziąć ze sobą 7-latka na jakiś długi, bardzo wymagający szlak w wysokich górach, a tutaj możemy się razem wdrapać na trudną, stromę skałkę. Też jest adrenalina i przygoda, a jest to dużo prostsze.
(2) Gdy mamy różnice wieku (np. malucha w wózku i jakiegoś starszaka) to łatwo się na chwilę rozdzielić, np. mama zostaje z maluszkiem na dole, a tata ze starszymi wdrapuje się na skałkę. Albo np. rodzice z jednym małym dzieckiem mogą na zmianę pilnować maleństwa i wyprawiać się na szczyt po widoki. Takie wejście to zwykle kilka minut, może 10-15, więc czekanie nie jest jakieś bardzo uciążliwe.
Trzy osoby na szczycie skałki[zdjęcie: Ze szczytów skałek są piękne widoki]

Z ciekawostek dla dzieci można jeszcze wymienić plac zabaw przy zamku, rzeźby balansujące czy makietę zamku na rynku.

Informacje praktyczne

W Olsztynie bez problemu zrobimy zakupy w miejscowych sklepikach (jest tu np. piekarnia), są też większe sklepy: Dino i Biedronka.

Dużą zaletą jest możliwość dojazdu do Częstochowy komunikacją miejską.

Noclegi

W Olsztynie, jak na tak niewielką miejscowość, jest dość bogata baza noclegowa. Część ofert z cenami, opiniami i wolnymi terminami można zobaczyć tutaj.

My skorzystaliśmy z obiektu Noclegi Skałka. Są tam pokoje oraz osobny domek - my właśnie w nim nocowaliśmy. Kuchnia z niewielką jadalnią oraz trzy sypialnie (każda z łazienką) dobrze nam służyły - to dobra oferta dla rodzin wielodzietnych lub np. dwóch mniejszych. Na zewnątrz bardzo fajne były piłkarzyki. Cena rozsądna. Zdjęcia oraz opinie innych turystów można zobaczyć tutaj.

Mapy

Z map papierowych polecamy dokładną mapę „Jura Krakowsko-Częstochowska” wydawnictwa Compass z Krakowa. Oznaczono na niej potrzebne szlaki, skałki itp. w okolicach Olsztyna. Zasięg tej mapy jest naprawdę duży: od Częstochowy do Krakowa. Koszt ok. 12 zł, zobacz

W Internecie z kolei bardzo polecamy dostępne na stronie gminy szczegółowe plany Olsztyna i najbliższych okolic: zobacz.

Podsumowanie

Olsztyn to bardzo ciekawa propozycja na spędzenie kilku dni na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wielość typowych dla Jury atrakcji oraz bliskość Częstochowy powoduje, że jest tutaj co robić.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22964330