Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Las na łagodnych wzgórzach k. Wrocławia

Las na łagodnych wzgórzach k. Wrocławia

Góra Holteia w Obornikach Śląskich - trochę park, trochę las wśród wzgórz. Na łagodny spacer, nawet z wózkiem.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 28-05-2023, 17:42 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Proponujemy wystartować przy ul. Licealnej w Obornikach Śląskich (mapa). Jest tam niewielki staw, przy którym znajduje się kilka miejsc parkingowych.

Staw, ławeczki, fontanna oraz drobna ciekawostka hydrologiczna - druga niecka na staw w biegu tego samego strumyka, ale bez wody. Tak zaczynamy naszą wycieczkę. Ulicą Licealną szybciutko dochodzimy do lasu na wzgórzach. I właściwie to już wystarczy za opis: jest tu mnóstwo alejek, przecinających się ścieżek, więc tylko od naszej inwencji zależy gdzie i jak długo będziemy spacerować.
Ścieżka w lesie[zdjęcie: Przyjemne alejki dają wiele możliwości odnośnie trasy spaceru]

Z pewnością warto dojść do wspomnianej na samym początku Góry Holteia. Od ul. Licealnej prowadzi tam najkrótszą trasą szlak czerwony Szlak czerwony, ale można oczywiście różnymi ścieżkami i alejkami pójść sobie trochę dłużej, bardziej na okrągło.

Sama Góra Holteia to wzgórze o wysokości 215 m n.p.m. Na szczycie jest polana, ławy, stoły, leżaki oraz widok na okolice aż po Wrocław i Ślężę, a zatem jest to bardzo przyjemne miejsce na odpoczynek.

Słówko na temat nazwy: została ona nadana na cześć Karola von Holteia, niemieckiego poety epoki romantyzmu, przyjaciela Polaków. Dorastał on w tych okolicach, w kościele w Obornikach brał ślub.

Z dziećmi

Niewielki dystans i łagodne podejścia powodują, że proponowany spacer jest w zasięgu możliwości nawet najmniejszych dzieci. Można tu także bez problemów poruszać się z dzieckiem w wózku, choć niektóre podejścia spowodują, że trzeba będzie włożyć w to trochę wysiłku.

Dodatkowa ciekawostka znajduje się przy końcu ul. Licealnej: drewniane rzeźby postaci znanych z bajek, np. Koziołka Matołka czy Misia Yogi.
Polna droga na wzgórzu[zdjęcie: Jedna z dróg tuż przy Górze Holteia]

Podsumowanie

Łagodny spacer w okolicach Wrocławia, dobry jeśli nie chcemy się zbytnio wysilać lub nie mamy na to czasu, np. dla seniorów czy rodziców z małymi dziećmi. Atrakcje to pagórkowaty teren (zejścia i podejścia) las oraz ładne widoki.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22892406