Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Żmigród: park, zabytki, rzeka i wieże widokowe

Żmigród: park, zabytki, rzeka i wieże widokowe

Dobre miejsce na spacer (np. z wózkiem) znaleźliśmy w Żmigrodzie, około 40 min. od Wrocławia.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 03-12-2023, 16:56 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Żmigród znajduje się przy drodze ekspresowej S5 Wrocław - Poznań, ok. 40 minut jazdy od granicy Wrocławia.

Na północnym krańcu Żmigrodu był niegdyś zamek, potem przebudowany na pałac, a od 1945 roku zamieniony w ruinę - w wyniku wojny rozpętanej przez Niemców.

W ostatnich kilkunastu latach miejscowi Polacy - jako gmina Żmigród - sporo zainwestowali, żeby przywrócić urok temu miejscu. Czy się udało? Naszym zdaniem tak.

Zespół Pałacowo - Parkowy na mapie

Zespół Pałacowo – Parkowy: atrakcje

* Rozległy park nad stawami z zadbaną infrastrukturą turystyczną: alejki, ławki, mostki na wyspę, miejsce na ognisko (zgodnie z regulaminem na rozpalenie ogniska trzeba mieć zgodę), ławy i stoły, plac zabaw, siłownia na powietrzu...
Staw w parku[zdjęcie: W dobrze zagospodarowanym rozległym parku jest sporo tzw. małej architektury]

* Ruiny pałacu: są zabezpieczone, ale jest do nich swobodny dostęp, można poruszać się po ich wnętrzu.
Fragment ruin[zdjęcie: Fragment ruin, przez okno widać odnowioną część fasady]

* Baszta z XVI wieku - ta nie jest w ruinie. Znajduje się w niej informacja turystyczna, można ją także zwiedzać: jest tu niewielka izba muzealna oraz taras widokowy na samym szczycie. Wstęp jest biletowany (3 zł ulgowy, 5 zł normalny), godziny otwarcia najlepiej sprawdzić tutaj.
Drzwi w zabytkowej, ceglanej baszcie[zdjęcie: Wejście do baszty - tu musimy się udać, jeśli chcemy ją zwiedzić]

* Deptak/ścieżka rowerowa nad samą rzeką Barycz. Około kilometr od parku, przy tej ścieżce, znajduje się wieża widokowa. Jest otwarta, bezpłatna.
Ścieżka rowerowa nad rzeką[zdjęcie: Idąc przy samej rzece dojdziemy do wieży widokowej]

* W wakacyjne weekendy przy jednym z parkowych stawów można wypożyczyć sprzęt pływający.

Nasza opinia i wrażenia

Byliśmy tam w listopadowy piątek. Bardzo sympatyczne miejsce, a w tym terminie praktycznie puste. Można odetchnąć trochę bliskością natury, ale też - ze względu na pałac i basztę - jest kontakt z historią i zabytkami. Park jest czysty, zadbany, a spacer przy Baryczy do wieży widokowej to odrobina ruchu i ciekawy widok na koniec.

Basztę naszym zdaniem warto zwiedzić - zawsze to jakaś ciekawostka, a nie kosztuje ani wiele czasu, ani pieniędzy. Trzeba jednak zaznaczyć, że widok z tarasu mocno ograniczają drzewa.

Z dzieckiem

Jest to bardzo dobre miejsce na spacer z wózkiem.

Park w Żmigrodzie wybraliśmy głównie ze względu na małe dziecko, które niedawno nauczyło się chodzić. W górach jest krzywo i są kamienie, więc dla malucha niezbyt wygodnie, a że pogoda była wtenczas deszczowa to w lasach czy na jakichś bezdrożach spodziewaliśmy się błota. W parku zaś alejki są utwardzone, jest plac zabaw i inne elementy infrastruktury turystycznej, którymi maluszek może się chwilę zająć. Na miejscu jest parking, ok. 200 metrów od niego stacja Orlen, więc można zjeść coś ciepłego czy też skorzystać z WC.

Ogólnie rzecz biorąc park pałacowy w Żmigrodzie to dość dobre miejsce na spacer z dziećmi: dystanse nie są duże, mamy garść różnorodnych atrakcji (baszta, ruiny, plac zabaw, możliwość spaceru do wieży widokowej…), a zatem w sam raz na niedzielny, jesienno-zimowy spacer.

Podsumowanie

Okolice pałacu w Żmigrodzie zostawiły w nas tylko dobre wrażenia: zobaczyliśmy coś nowego, była bliskość przyrody, trochę kontaktu z zabytkami, wieża widokowa - a w tak miłych okolicznościach spacer to czysta przyjemność.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22927033