Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Opłaty na autostradach w Czechach

Opłaty na autostradach w Czechach

Jak kupić bez prowizji, ile kosztują, gdzie obowiązują - wszystkie potrzebne informacje dla samochodów osobowych.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 01-05-2024, 15:11 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

W Czechach nie obowiązują już naklejki na szybę, jak jeszcze kilka lat temu, ale za autostrady wciąż trzeba płacić. Dla samochodów osobowych obowiązuje system elektronicznego poboru opłat, po czesku "Elektronická dálniční známka", czyli po prostu uiszczamy opłatę (np. na stronie internetowej) i podajemy tam numer rejestracyjny naszego auta. To wszystko!

Gdzie kupić?

Różne polskie aplikacje oferują zakup winiet, ale pobierają za to prowizję (np. 15 zł), dlatego naszym zdaniem najlepiej kupić winietę bezpośrednio w czeskim oficjalnym państwowym sklepie internetowym. Wychodzi najtaniej, jest tam też polska wersja językowa i wyczerpujące informacje na temat działania systemu winiet: https://edalnice.cz/pl.

Winiety można kupić nie tylko w Internecie, oficjalnymi punktami sprzedaży stacjonarnej są oddziały Poczty Czeskiej oraz stacje benzynowe EuroOil.

Jaki koszt?

1 dzień - 200 CZK (ok. 35 zł)
10 dni - 270 CZK (ok. 47 zł)
30 dni - 430 CZK (ok. 74 zł)
1 rok - 2300 CZK (ok. 397 zł)

Dla pojazdów uznawanych za ekologiczne obowiązują zniżki. Dotyczy to pojazdów napędzanych na biometan, CNG, LNG, Hybrydy plug-in z maksymalną emisją CO2 50g/km oraz samochodów elektrycznych.

Pojazdy na LPG płacą normalną stawkę.

Szczegółowy cennik tutaj.

Gdzie trzeba płacić?

Opłaty obowiązują niemal na wszystkich czeskich autostradach, zwolnione są tylko niektóre fragmenty, np. odcinek autostrady D1 od granicy z Polską (A1) do Ostrawy. Mapę płatnych odcinków można zobaczyć tutaj.

Pozostałe pojazdy (pow. 3,5t)

Pojazdy o DMC powyżej 3,5 tony, autobusy itp. obowiązuje inna, specjalna opłata drogowa. Oficjalna strona systemu w języku polskim: mytocz.eu/pl.

Komentarze - forum







Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22933734