Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > W góry z dzieckiem: wózek czy nosidełko?

W góry z dzieckiem: wózek czy nosidełko?

Z małym dzieckiem w góry możemy się wybrać z wózkiem, nosidełkiem turystycznym lub chustą. Co jest lepsze?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 24-06-2024, 12:08 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

* W górach często są strome podejścia, kamienie na drodze, stopnie, wąskie ścieżki itp. Z wózkiem praktycznie nie da się iść na zwykły szlak, trzeba wcześniej sprawdzić czy nadaje się on do przejścia, żeby później w połowie wycieczki nie trzeba było zawracać. Tymczasem z nosidełkiem czy chustą możemy wybrać dowolnym szlak - oczywiście o sensownym poziomie trudności.

* Nosidełko jest mniej wygodne dla dziecka i rodzica. Dziecko nie ma takiej swobody ruchów jak w wózku, nie może się aż tak wiercić, położyć do spania itp. Z kolei tato zamiast korzystać z epokowego wynalazku koła musi wszystko dźwigać na plecach. W przypadku kilkugodzinnej wycieczki to naprawdę nie jest komfortowe. Wózek można przestać na chwilę pchać, aby odpocząć, a z nosidełkiem wprawdzie się zatrzymamy, ale już ściągnięcie go nie jest takie proste (dziecko może chcieć wtedy wyjść z niego, a niekoniecznie będzie chciało wejść z powrotem itp.). W przypadku chusty maluszek ma dobrą pozycję do spania, jest mu wygodnie, ale reszta problemów pozostaje.

* Nosidełko jest dla dzieci starszych, które już mogą siedzieć. Z chustą czy wózkiem nie ma takiego problemu.

* Nosidełko zajmuje dużo miejsca w domu czy bagażniku auta, często sporo kosztuje, a wózek każdy rodzic i tak ma.

* Do wózka można jeszcze włożyć jakieś bagaże (woda, pieluszki, mokre chusteczki, kurtki itp.) i nie robi to większej różnicy, w przypadku zaś chusty czy nosidełka jest to kolejna rzecz do noszenia na plecach.
Wózek na tle schroniska[zdjęcie: Schronisko pod Muflonem - my w górach niedaleko Dusznik-Zdroju]

* Nie każde dziecko lubi siedzieć w nosidełku - doświadczyliśmy tego na własnej skórze jako rodzice wielodzietni. Może to też kwestia nosidełka (mieliśmy różne), ale jedne dzieci chętnie wskakiwały do nosidełka (oczywiście tylko na jakiś czas), a inne zawsze miały opory.

* Chusta nie zajmuje wiele miejsca i można ją łączyć z wózkiem. Raz maluszek siedzi w wózku, a raz w chuście. To dobre rozwiązanie, jeśli lubimy chustę.

* Na koniec chyba najważniejsze: bardzo wiele zależy od osobistych preferencji. Niektórzy bez chusty się nie ruszają, inni biorą nosidełko nawet na zakupy na osiedlu, a dla jeszcze innych nie ma innej opcji niż dziecko w wózku. Jeśli mamy swoje upodobania i czujemy się z danym sposobem poruszania komfortowo, to nie ma co zmieniać tego na siłę.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22975184