Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Gdzie nad morzem woda jest najczystsza? (woj. zachodniopomorskie)

Gdzie nad morzem woda jest najczystsza? (woj. zachodniopomorskie)

Przejrzeliśmy wyniki kontroli sanepidu od 2006 do 2018 roku. Sprawdzamy nadmorskie plaże w województwie zachodniopomorskim.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 16-08-2018, 7:42 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Czystość wody w wielu miejscach polskiego wybrzeża jest kontrolowana. Jeśli jakaś miejscowość organizuje kąpielisko z ratownikiem musi także zadbać o kontrolowanie próbek wody przez sanepid. Przejrzeliśmy wyniki tych kontroli i podajemy jak często i w jakich miejscowościach zakazywano kąpieli ze względu na zanieczyszczenie wody.
Plaża nad Bałtykiem
W ostatnich latach coraz większe odcinki plaży są przeznaczane na kąpieliska strzeżone i często w nawet niewielkich miejscowościach zdarza się, że formalnie jest tam kilka kąpielisk i to nawet o różnym standardzie ("kąpielisko" lub "miejsce przeznaczone do kąpieli" - szczegóły poniżej). To oznacza, że woda jest tam kontrolowana osobno i zdarzają się sytuacje, że tylko jedno z takich kąpielisk jest zamknięte, więc czasem wystarczy przejść kilkaset metrów dalej i już zakazu kąpieli nie ma. To oczywiście utrudnia nam prowadzenie poniższej statystyki, ale mimo tego staramy się ją czytelnie przedstawić. Być może jednak w gąszczu dat i nazw kąpielisk jest gdzieś pomyłka, dlatego prosimy o wyrozumiałość i zgłaszanie nam ewentualnych błędów w komentarzach.

Sposób kontroli wody: kąpieliska i miejsca przeznaczone do kąpieli

Do 2010 roku wszystko było proste: było dużo kąpielisk, w których sanepid regularnie badał wodę. Od 2011 roku Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy i można żartobliwie stwierdzić, że w wielu miejscach kontrola znacznie się pogorszyła, gdyż Unia chciała ją polepszyć. Nowe przepisy unijne odnośnie organizacji kąpielisk są bowiem tak restrykcyjne, że nie każdy organizator może pozwolić sobie na ich spełnianie. W związku z tym, aby zapobiec turystycznej katastrofie (np. w województwie małopolskim w 2011 roku nie było wg. nowych przepisów żadnego kąpieliska), nasi posłowie stworzyli prawo pozwalające otwierać tzw. miejsca przeznaczone do kąpieli, w których kontrola wody jest znacznie mniejsza niż w kąpieliskach.

Według nowych przepisów w kąpieliskach próbki wody pobiera się co najmniej 4 razy w sezonie, ale nie rzadziej niż raz na miesiąc. Natomiast w miejscach przeznaczonych do kąpieli próbki pobiera się przed sezonem oraz raz w jego trakcie. Oczywiście w razie potrzeby w obu przypadkach przeprowadzane są dodatkowe kontrole. Regularnie też woda jest kontrolowana wizualnie.


Tu było najczyściej (2006-2014)

Oto kąpieliska nad Morzem Bałtyckim w województwie zachodniopomorskim, w których w latach 2006 - 2014 ani razu nie zakazywano kąpieli:
- Międzywodzie,
- Dziwnów,
- Dziwnówek,
- Jarosławiec - Wschód,
- Łukęcin,
- Pobierowo,
- Pustkowo,
- Trzęsacz,
- Rewal,
- Kołobrzeg - Podczele,
- Wicie,
- Bobolin (kontrole od 2008 roku),
- Kopań (kontrole od 2008 roku).


Małe problemy (2006-2014)

Poniższe kąpieliska w latach 2006 - 2014 były zamykane tylko raz, na nie więcej niż 4 dni:
- Niechorze,
- Pogorzelica,
- Mrzeżyno,
- Rogowo,
- Kołobrzeg - Wschód,
- Sarbinowo,
- Chłopy,
- Mielenko,
- Mielno,
- Unieście,
- Łazy,
- Dąbkowice,
- Darłówko - plaża wschodnia.

Najczęściej powodem zamknięcia powyższych kąpielisk był zakwit sinic. Jedna, maksymalnie 4-dniowa, wpadka na tak długi czas to i tak bardzo dobry wynik.


Czysto, ale przerwana kontrola

W poniższych miejscowościach ani razu nie zamykano kąpielisk ze względów sanitarnych, jednak kontrole zostały przerwane:
- Grodno (brak kontroli od 2012 roku),
- Wisełka (brak kontroli od 2013 roku),
- Świętouść (brak kontroli od 2012 roku).


Częstsze problemy (2006-2014)

Poniższe kąpieliska były zamykane częściej i/lub na dłuższy okres czasu. Oto lista z podaniem roku i liczby dni, w których kąpielisko było zamknięte:
- Dźwirzyno: 2006 (2 dni), 2013 (2 dni);
- Grzybowo: 2006 (2 dni), 2013 (2 dni);
- Sianożęty: 2006 (5 dni);
- Ustronie Morskie: 2006 (5 dni), 2013 (kąpielisko k. ul. Nadbrzeżnej - 7 dni);
- Jarosławiec - prawa strona kąpieliska przy pasie startowym (czyli Jarosławiec - Zachód): 2009 (7 dni);
- Świnoujście - Centrum: 2010 (9 dni);
- Świnoujście - Warszów: 2010 (na różnych odcinkach - łącznie 11 dni);
- Dąbki: 2006 (3 dni), 2010 (4 dni), 2013 (Dąbki Wschodnie, 4 dni);
- Darłówko - plaża zachodnia: 2007 (4 dni), 2010 (3 dni);
- Gąski: 2006 (4 dni), 2010 (12 dni);
- Międzyzdroje - nie wszystkie plaże, ale tylko niektóre odcinki: 2007 (14 dni, ale głównie we wrześniu), 2008 (brak danych o liczbie dni), 2010 (9 dni);
- Kołobrzeg - Zachód: 2006 (3 dni, sinice), 2014 (21 - 25 VIII, bakterie E. coli).


Kiedy zamykano kąpieliska, czyli woda czystsza w lipcu czy w sierpniu?

Przyjrzyjmy się teraz terminom zamknięcia kąpielisk.

Przyczyny zamknięcia możemy podzielić na dwie grupy: zakwit sinic oraz skażenie bakteriami (np. grupy coli, Salomonelli).

Obecność sinic to zwykle efekt pogody: gorącej i bezwietrznej. Przez ostatnie lata zamykano z tego powodu kąpieliska najczęściej pod koniec lipca (najwcześniej 22 lipca, najpóźniej 3 sierpnia), ale jednorazowo czas zamknięcia nie przekroczył nigdy 4 dni.

Z powodu obecności bakterii tylko trzy razy zamykano kąpieliska w lipcu (dwa razy od 16 lipca i raz od 31 lipca), natomiast kilkanaście razy zdarzało się to w sierpniu. Czasem były to zakazy kilkudniowe, ale zdarzały się też kilkunastodniowe.

Można więc wysnuć wniosek, że w pierwszej połowie lipca woda jest najczystsza.

Nie odnotowaliśmy natomiast żadnego przypadku zamknięcia kąpieliska w czerwcu, ale w mało którym kąpielisku kontrole zaczynają się od 1 czerwca, zwykle w drugiej połowie tego miesiąca lub nawet od 1 lipca.


Wakacje 2015 - plaże zamknięte przez sanepid

* Ustronie Morskie od zejścia na plażę nr 7 przy ul. Nadbrzeżnej do końca kąpieliska w kierunku Sianożętów ze względu na zanieczyszczenie wody w Bałtyku bakteriami E. coli (6-13 sierpnia).

* Jarosławiec-Wschód na odcinku od 2 do 3 zejścia na plażę ze względu na zanieczyszczenie wody w Bałtyku bakteriami E. coli (7-11 sierpnia).

* Sianożęty na odcinku od zejścia na plażę nr 5 przy ul. Ku Morzu w Sianożętach do końca kąpieliska w kierunku Ustronia Morskiego ze względu na zanieczyszczenie wody w Bałtyku bakteriami E. coli oraz Enterokokami kałowymi (5-10 sierpnia).

* Dąbkowice w dniach 24-30 lipca 2015 ze względu na zanieczyszczenie wody w Bałtyku bakteriami E. coli.

* Międzywodzie w dniach 13-17 lipca 2015 z powodu zanieczyszczenia Enterokokami kałowymi.

* Ustronie Morskie w dniach 9-13 lipca 2015 ze względu na bakterie E. coli - odcinek plaży od zejścia na plażę nr 10 przy OW Relax do końca kąpieliska w kierunku wschodnim.

* Mielno w dniach 10-13 lipca 2015 ze względu na bakterie E. coli - kąpielisko Mielno 216 na wysokości wejścia od ul. Kościuszki.

* Unieście w dniach 10-13 lipca 2015 ze względu na bakterie E. coli - kąpielisko Unieście 221 na wysokości wejścia od ul. Morskiej.

* Sarbinowo w dniach 10-13 lipca 2015 ze względu na bakterie E. coli - kąpielisko Sarbinowo 213: wejście na plażę od strony ulicy Nadmorskiej, obok kościoła, w kierunku wschodnim.


Rok 2016 - co tak naprawdę oznacza zamknięcie kąpielisk?

Czasy, gdy w największych kurortach strzeżona plaża zajmowała ledwie 100 metrów i na wieżyczce spokojnie siedział jeden ratownik, który pewnie dostałby szoku termicznego, gdyby po całym dniu smażenia musiał nagle wskoczyć do zimnej wody, już bezpowrotnie minęły. Strzeżone plaże zajmują coraz dłuższe odcinki plaż, ratowników jest wielu, a kąpieliska są dobrze zorganizowane. I choć jest to może frustrujące dla osób nielubiących się kąpać pod czujnym okiem ratownika, to niesie to ze sobą duże zmiany również jeśli chodzi o czystość wody. Dlaczego? Bo obecnie w większych miejscowościach jest formalnie zgłoszonych kilka kąpielisk i/lub miejsc przeznaczonych do kąpieli. To coraz częściej powoduje takie sytuacje, że jedno z tych kąpielisk jest zamykane z powodu zanieczyszczeń, ale kilkaset metrów dalej, w tej samej miejscowości, ale na formalnie innym kąpielisku czy miejscu przeznaczonym do kąpieli, gdzie takich zanieczyszczeń nie wykryto, można się kąpać. Dlatego obecnie trudno przedstawić taką czytelną statystykę gdzie i na ile zamykano kąpieliska, bo czy jest to wielki kłopot jeśli w tej samej miejscowości, ale kilkaset metrów od "naszej" plaży zakazano kąpieli? Czasy się zmieniły, jeszcze kilka lat temu wyglądało to inaczej. Tak czy siak wciąż podajemy informacje na ten temat, ale warto czytać je ze zrozumieniem.


Wakacje 2016 - plaże zamknięte przez sanepid

Obecnie wszystkie nadbałtyckie kąpieliska są czynne.

Wcześniej zamknięte były:

* Darłówko - od 26 do 28 sierpnia zamknięte kąpielisko Darłówko Wschodnie ze względu na bakterie E. coli.

* Sarbinowo - od 25 do 27 sierpnia zamknięte kąpielisko "Sarbinowo 213" ze względu na bakterie E. coli.

* Ustronie Morskie - od 25 do 28 sierpnia zamknięte kąpielisko "Plaża Centralna" ze względu na bakterie E. coli.

* Dąbki od 11 do 16 sierpnia - miejsce wykorzystywane do kąpieli Dąbki Wschodnie (zejście OW Geovita) ze względu na bakterie E. Coli.

* Darłówko od 11 do 16 sierpnia - kąpielisko Darłówko Wschodnie ze względu na bakterie E. Coli.

Warto zauważyć, że próbki wody w Dąbkach i Darłowie zostały pobrane 8 sierpnia, a w międzyczasie był sztorm, można więc się domyślać, że zanieczyszczenie długo się nie utrzyma. O odwołaniu zakazu kąpieli przez sanepid poinformujemy.

Wakacje 2016: kąpieliska

W 2016 roku w następujących miejscowościach zorganizowano kąpieliska (oznacza to, że tam kontrola wody jest najlepsza):
* Chłopy,
* Darłówko (Wschodnie i Zachodnie),
* Dziwnów,
* Dziwnówek,
* Dźwirzyno,
* Gąski,
* Grzybowo,
* Jarosławiec (Jarosławiec - Wschód),
* Kołobrzeg (Plaża Centralna, Plaża Zachodnia, Plaża Podczele),
* Łazy,
* Łukęcin,
* Mielenko,
* Mielno,
* Międzywodzie,
* Międzyzdroje (kąpielisko nr 1 - Zachód i 2 - Wschód),
* Mrzeżyno (Wschód),
* Niechorze,
* Pobierowo,
* Pogorzelica,
* Pustkowo,
* Rewal,
* Rogowo,
* Sarbinowo,
* Sianożęty (plaża wschodnia i zachodnia),
* Świnoujście (Uznam),
* Trzęsacz,
* Unieście,
* Ustronie Morskie (plaża centralna, wschodnia i zachodnia).

Uwaga! Często kąpieliska zajmują tylko fragment plaży w miejscowości, natomiast na pozostałych odcinkach są tworzone miejsca przeznaczone do kąpieli. My przyjęliśmy zasadę, że jeśli w miejscowości jest choć jedno kąpielisko, to umieszczamy je na powyższej liście.


Wakacje 2016: miejsca przeznaczone do kąpieli

W 2016 roku w poniższych miejscowościach nie ma kąpielisk, ale są miejsca przeznaczone do kąpieli (kontrola wody nieco gorsza niż w przypadku kąpielisk, ale jest):
* Bobolin
* Dąbki (Wschodnie i Zachodnie, dodatkowo też nad jez. Bukowo),
* Dąbkowice,
* Kopań,
* Rusinowo,
* Wicie.


Wakacje 2018 - bieżące informacje

W 2018 roku znów zmieniły się przepisy. Tym razem stworzono dwie kategorie: kąpieliska i miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Z pewnych względów większość miejsc gdzie się kąpiemy jest obecnie kwalifikowana jako kąpieliska. To znacznie ułatwia obserwację, bowiem bieżące informacje o kąpieliskach muszą się znaleźć w ogólnopolskim serwisie internetowym sanepidu.

Plaże obecnie zamknięte przez sanepid można sprawdzić na mapce w serwisie kąpieliskowym sanepidu. Tam też można sprawdzić gdzie można się kąpać.

Wakacje 2018 - obecnie zamknięte kąpieliska
stan na 16 sierpnia rano - obecnie w woj. zachodniopomorskim nie ma zakazów kąpieli

* Ustronie Morskie - kąpielisko Plaża Centralna zamknięte od 9 sierpnia ze względu na bakterie E. Coli - zakaz odwołany 12 sierpnia.

* Międzyzdroje (kąpieliska po obu stronach molo): zakwit sinic od 25 lipca (temp. wody 23 st. C) - zakaz odwołany 26 lipca

* Łukęcin: zakwit sinic od 25 lipca (temp wody. 21 st. C) - zakaz odwołany 26 lipca

* Mrzeżyno (po obu stronach Regi): zakwit sinic od 25 lipca (temp. wody 20 st. C) - zakaz odwołany 26 lipca

* Kołobrzeg - Podczele (inne kąpieliska w Kołobrzegu są otwarte): zakwit sinic od 25 lipca (temp. wody 22 st. C) - zakaz odwołany 26 lipca

* Dąbki (obydwa kąpieliska): zakwit sinic od 25 lipca (następne badanie wody 26 lipca) - zakaz odwołany 26 lipca


Pod koniec lipca woda w Bałtyku jest wyjątkowo ciepła, a to niestety sprzyja zakwitowi sinic.

Wakacje 2018 - woj. pomorskie
stan na 16 sierpnia rano - obecnie nie ma zakazów kąpieli

W wakacje 2018 wyjątkowo liczne kłopoty z sinicami były w województwie pomorskim.

Ustka - kąpiel dozwolona
Przewłoka - kąpiel dozwolona
Poddąbie - kąpiel dozwolona
Dębina - kąpiel dozwolona
Rowy - kąpiel dozwolona
Łeba - kąpiel dozwolona
Białogóra - kąpiel dozwolona
Dębki - kąpiel dozwolona
Karwieńskie Błoto - kąpiel dozwolona
Karwia - kąpiel dozwolona
Ostrowo - kąpiel dozwolona
Jastrzębia Góra - kąpiel dozwolona
Chłapowo - kąpiel dozwolona
Władysławowo - kąpiel dozwolona
Chałupy - kąpiel dozwolona
Kuźnica - kąpiel dozwolona
Jastarnia - kąpiel dozwolona
Jurata - kąpiel dozwolona
Hel - kąpiel dozwolona
Puck - kąpiel dozwolona
Rewa - kąpiel dozwolona
Mechelinki - kąpiel dozwolona
Gdynia - kąpiel dozwolona
Sopot - kąpiel dozwolona
Gdańsk - kąpiel dozwolona
Gdańsk Wyspa Sobieszewska - kąpiel dozwolona
Mikoszewo - kąpiel dozwolona
Jantar - kąpiel dozwolona
Stegna - kąpiel dozwolona
Krynica Morska - kąpiel dozwolona

Komentarze - forum

RF (29-05-2015, 21:46)

O, i takiej informacji właśnie szukałam!! Ile razy dana plaża była zamknięta? - i wszystko jasne. Dzięki ogromne za ten artykuł!!

pozzdrawiamb (08-08-2015, 5:54)

Bardzo tresciwie,wszystko wiadomo .co gdzie ile.Gratuluję autorom.

Madzia (24-08-2016, 14:08)

Rewelacja :) Wielkie dzięki za uaktualnianie!

wyploch (28-08-2016, 8:47)

Super stronka czysto jasno i zrozumiale możecie też coś powiedzieć o plaży w Ustce

www.psur.pl (28-08-2016, 12:34)

Ustka jest w woj. pomorskim, a my mamy materiały z zachodniopomorskiego. Informacji o Ustce można szukać w serwisie kąpieliskowym sanepidu: https://sk.gis.gov.pl/

Złoty piasek (31-07-2018, 1:01)

Szczegółowy opis plaż,bardzo pomocny.dobra robota,pozdrawiam!

ODLOTOWY WROCEK ;) (02-08-2018, 14:29)

WRĘCZ BARDZO ŚWIETNA SPRAWA ... W SZCZEGÓLNOŚCI DOT. AKTUALNEGO WYKAZU PLAŻ, TAK JAK DZISIAJ CHOĆBY WYKAZANEGO STANU Z DN. 2 SIERPNIA 2018 R. ... ;))) BARDZO DZIĘKUJEMY MY TURYŚCI Z POLSKI POŁUDNIOWEJ ZAKOCHANI W POLSKIM MORZU BAŁTYCKIM ... I W TYCH NASZYCH POLSKICH "DZIKICH PLAŻACH" ... BARDZO PROSIMY O DALSZĄ KONTYNUACJĘ TEGOŻ INFO ... PORTALU ;))) BĘDZIEMY KAŻDEGO DNIA ODWIEDZAĆ TĄ STRONĘ ... POZDROWIENIA OD LICZNYCH TURYSTACH Z WROCŁAWIA ;)))

Mary (03-08-2018, 12:48)

Czy w Świnoujściu nie ma dziś sinic?Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22891527