Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > "Polska - atlas samochodowy" - wyd. Demart

"Polska - atlas samochodowy" - wyd. Demart

Poręczny, ładnie wydany atlas z bardzo szczegółowymi i aktualnymi mapami w skali 1:300 000 i kilkoma dodatkami. Przeczytaj naszą opinię.

Redakcja psur.pl | ostatnia aktualizacja: 26-01-2012, 20:37 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Polska - atlas samochodowyDobre mapy

Atlas wydany przez wydawnictwo Demart zawiera arkusze map Polski w skali 1:300 000 znane m.in. z serii Polska Niezwykła. Są to bardzo dobre i szczegółowe mapy, wśród mnóstwa zalet można wymienić np. zaznaczenie miejscowości w ich rzeczywistych kształtach, odzwierciedlających zasięg zabudowy. Tymczasem w wielu atlasach samochodowych miejscowości są symbolizowane przez sygnaturki - okrągłe punkty. Jedna z głównych wad na jaką się natknęliśmy przy używaniu tych map to brak zaznaczenia bagien, co jednak wielkiej ujmy atlasowi samochodowemu nie przynosi.

Jako ciekawostkę można jeszcze zaznaczyć, że arkusze z przygranicznymi obszarami Polski sięgają czasem spory kawełek za naszą granicę: np. do rogatek Lwowa, Chocieboża czy Budziszyna.

Ponadto atlas zawiera 20 planów przejazdowych polskich miast w skali 1:60 000. Skala ta w zupełności wystarcza do tranzytowego przejazdu przez miasto czy nawet do dotracia do danej dzielnicy, jednak szczegółowość ogranicza się tylko do głównych ulic.

Ostatnią część atlasu stanowią poglądowe mapy Europy w skali 1:3 400 000. Przy takiej skali są oczywiście bardzo mało dokładne, dość powiedzieć, że pisząc te słowa mamy otwarty atlas na stronach 193-194 i widzimy m.in. całą Szwajcarię, Austrię, Chorwację, a także fragmenty Polski, Francji, Włoch, Słowacji czy też Czarnogóry.

Solidne wydanie

Kartki są połączone spiralą, co bardzo ułatwia korzystanie z atlasu. Mapy na odrębnych stronach w wystarczającym stopniu na siebie nachodzą, dzięki czemu położenie interesującego nas obszaru na skraju arkusza nie jest dużym problemem.

Aktualność

Atlas zawiera wiele najważniejszych inwestycji oddanych w ostatnich miesiącach i tygodniach, np.: Autostradowa Obwodnica Wrocławia A8, droga S7 na odcinku Skarżysko - Występa czy też odcinek drogi ekspresowej S8 w Warszawie. Co więcej bardzo starannie naniesiono obecnie budowane fragmenty dróg (często nawet z planowaną datą oddania), a także - nieco słabszym tuszem - te na etapie projektu. To bardzo ważne, bo - wbrew powszechnym narzekaniom - w ostatnich latach całkiem sporo się w Polsce buduje i rzeczywistość drogowa dość szybko się zmienia. Omawiany atlas jest bardzo aktualny, a dzięki tym wszystkim szczegółom pozostanie taki jeszcze przez długi czas (po 2013 czeka nas prawdopodobnie zastój w oddawaniu kolejnych odcinków dróg).

Żeby nie było tak różowo: są też pewne niedociągnięcia. Na przykład we Wrocławiu nie zaznaczono odcinka Obwodnicy Śródmiejskiej oddanego w listopadzie 2010 (ani na planie, ani na mapie), a łącznik między Autostradową Obwodnicą Wrocławia a obecnym przebiegiem drogi krajowej nr 8 w Długołęce jest zaznaczony jako projektowany, a nie jako będący w budowie (zmniejsza to czytelność, gdyż projektowane odcinki są bardzo słabo widoczne; łącznik ten został oddany w sierpniu 2011).

Podsumowanie

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że w atlasie brak jakichkolwiek treści turystycznych, nie licząc naniesienia na mapy parków narodowych i krajobrazowych.

Trudno w tym atlasie doszukać się istotnych wad. Jest wygodny w użyciu, ładnie wydany, zawiera czytelne i szczegółowe mapy oraz kilka dodatków. Ile kosztuje? To zależy. My kupiliśmy go latem 2011 roku w Biedronce za 11 zł. Taka kwota w stosunku do jakości była wyjątkową okazją. Obecnie znajduje się on w ofercie wydawnictwa Demart w cenie katalogowej ok. 38 zł.

---
Aktualizacja 2014
Obecnie wydanie tego atlasu na 2014 rok jest dostępne w Biedronce - zobacz szczegóły.

Komentarze - forum

Ja (26-01-2012, 18:01)

data: 26.01.2012r. Atlas można też nabyć na stacjach paliwowych "Orlen".Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22965379