Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Bardo - z dzieckiem w góry

Bardo - z dzieckiem w góry

Nasza propozycja atrakcyjnej wycieczki w góry z dziećmi w wieku przedszkolnym.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 02-12-2019, 6:51 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Jadąc z Wrocławia w kierunku Kłodzka natrafimy na Bardo - miasteczko położone w wąskim przesmyku między Górami Bardzkimi a Sowimi. Nie tylko droga i tory w tym miejscu znajdują przejście między wzniesieniami, ale również rzeka Nysa Kłodzka przedostaje się tutaj na Nizinę Śląską.
Widok na Bardo z góry

Bardo znane jest jako cel pielgrzymek, a my chcemy dodatkowo polecić je jako dobre miejsce, w którym z małymi dziećmi można trochę pochodzić po górach.

Nasza propozycja

Za cel wędrówki obraliśmy biały krzyż na Górze Bardzkiej, przy którym znajduje się wspaniały punkt widokowy. Dodatkowo po drodze zwiedzimy pozostałości średniowiecznego zamku. Całość nie zajmie nam więcej niż ok. trzy godziny, a poruszać się będziemy Szlak zielony zielonym szlakiem.

Zalety i omówienie

Pierwsza zaleta to świetne położenie Barda pod względem komunikacyjnym: leży przy głównej drodze i linii kolejowej, a tam gdzie zaczyna się droga pod górę, znajduje się dogodny parking i stacja PKP. Wystarczy zatem wysiąść z auta lub pociągu i już jest się na szlaku.

Z kilkulatkami jednak różnie bywa i nie zawsze chcą tym szlakiem iść. W Bardzie jest trochę sposobów by je do tego zachęcić. Na samym dole można pokazać krzyż na górze i powiedzieć "tam właśnie się wdrapiemy". Jego położenie nad urwiskiem robi wrażenie nawet na dorosłych.

Ponieważ oczywiście dojście do krzyża zajmuje chwilkę, to aby się dziecko nie zniechęciło, możemy mu jeszcze opowiedzieć o kapliczce ze źródełkiem. Znajduje się ona mniej więcej w połowie drogi i w jej niewielkim wnętrzu jest kran z nieustannie lejącą się wodą. Nad wejściem do kapliczki namalowano scenę rozmowy Jezusa z Samarytanką przy studni, a obok są ławeczki, mapa okolicy i omówienie atrakcji turystycznych.

Szlak na góręKolejną motywacją dla dzieci w drodze na górę okazują się stacje drogi krzyżowej. Położone mniej więcej co 100 metrów zawierają obrazy ilustrujące poszczególne wydarzenia, co może być urozmaiceniem i zachętą by zobaczyć kolejne.

Cel wędrówki - krzyż nad urwiskiem - to bardzo przyjemne miejsce na odpoczynek. Roztacza się stamtąd wspaniały widok na Bardo i okolice, są tam też ławeczki. Dojście do krzyża z 2,5-latkiem, który szedł o własnych siłach, zajęło nam nieco ponad godzinę (a miejscami leżał jeszcze śnieg).

Znacznie szybciej się schodzi, dlatego w drodze powrotnej proponujemy zwrócić uwagę na tabliczkę prowadzącą do ruin średniowiecznego zamku (schodząc z góry tabliczka ta będzie po minięciu źródełka). Po ok. 5 minutach dojdziemy do niewielkich pozostałości zamku, opisanych na tabliczce informacyjnej.

Kawałek murów zamkuHistoria tej warowni jest o tyle ciekawa, że nie ma o niej żadnych informacji w źródłach pisanych. Na podstawie badań archeologicznych przypuszcza się, że zamek zbudowano w XIV wieku, a w ruinę popadł po zniszczeniu podczas najazdu husytów (XV wiek). Zamek "odkryto" w XIX wieku, a szczegółowe badania archeologiczne przeprowadzono w latach 80-tych XX wieku.

Dziś trzeba będzie nieco wyobraźni historycznej by docenić to miejsce, bo niewiele po nim zostało - trochę murów, jakaś dziura, schodki... Niestety są tu też ślady niewybrednych imprez w rodzaju butelek i innych śmieci. Miejscowe władze zachęcamy do posprzątania!

Inne atrakcje Barda

Tuż przy parkingu (czyli na początku ścieżki pod górę) znajduje się wypożyczalnia kajaków oraz smażalnia ryb. W samym Bardzie znajduje się barokowa Bazylika oraz ruchoma szopka. Pięknym zabytkiem jest również kamienny most z XVI wieku, zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej i potem odbudowany przez Polaków w 1950 roku. Więcej o atrakcjach Barda w osobnym artykule

Warto też wspomnieć, że kilka wieków temu z góry, na którą proponujemy wejść, zeszło osuwisko skalne i zatamowało koryto rzeki, powodując powódź.

Z wózkiem

Szlak pod górę[zdjęcie: Fragment drogi na żółtym szlaku, który w tym miejscu biegnie wspólnie z zielonym]

Proponowany przez nas szlak zielony nie nadaje się dla wózków, ze względu na liczne kamienie i strome podejścia. Jest natomiast równoległy rowerowy szlak żółty Szlak żółty, który zaczyna się ok. 500 m od parkingu (trzeba pójść ul. Krakowską mijając stację - link do mapki na końcu tekstu). Nie szliśmy tym szlakiem, ale momentami pokrywa się on z proponowanym przez nas zielonym i z tego co widzieliśmy to jest on odpowiedni dla wózków. Szczególnie, że mijaliśmy po drodze (całkiem wysoko) turystów z dziecięcymi wózkami.

Szlakiem żółtym nie dojdziemy jednak do zamku, będziemy też musieli wózek znieść lub zostawić przed samym urwiskiem z krzyżem, bo do niego prowadzi ok. 20-30 schodów w dół.

Wycieczka jest za to idealna dla rodziców dysponujących nosidełkiem turystycznym.

Informacje praktyczne

Mapa
Szukającym papierowej mapy tym razem zamiast wielkiej płachty polecamy kieszonkowy atlas z przewodnikiem "Ziemia Kłodzka" w atrakcyjnej cenie kilkunastu złotych. Ładnie wydany, dużo informacji, a wśród nich atlas Ziemi Kłodzkiej w skali 1:80 000 oraz szczegółowy opis i plan Barda (1:8000): zobacz.

Noclegi
Gdyby ktoś chciał spędzić w Bardzie weekend to można tu znaleźć kilka punktów noclegowych - oferty na booking.com (z cenami i opiniami).

Podsumowanie

Dobry dojazd, blisko parking i stacja PKP, odpowiednia długość wędrówki, atrakcyjny jej cel i ciekawostki po drodze - to wszystko sprawia, że nasza propozycja jest bardzo dobra dla dzieci w wieku przedszkolnym, stawiających pierwsze kroki w górach, albo dla zupełnie małych dzieci, które tato dźwiga na plecach w nosidełku. Dla dorosłych będzie to tymczasem ciekawa, ale niezbyt męcząca wycieczka.

Komentarze - forum

Konrad (10-04-2021, 20:45)

Dzięki Piotrze za rzetelny artykuł i wartościowe treści. Przez Ciebie wybieramy się jutro do Barda z naszą trójką i zobaczymy jakie będzie doświadczenia z trasy z wózkiem. Niesamowite też, że nieraz szukam materiałów "rodzinnych", np. na temat dobrego auta dla rodziny z wieloma dzieciakami i... trafiam tutaj! Keep up! Pozdrowienia. ps. pamiętam Was jeszcze z wrocławskich pielgrzymek na JG!

Piotr S. (10-04-2021, 21:38)

Bardzo nam miło :) Pozdrawiamy serdecznie, może się gdzieś spotkamy na szlaku - turystycznym bądź pielgrzymkowym :)

Marta (21-08-2021, 13:49)

Hej Konrad, i co jak poszło z wózkiem? My planujemy jechać jutro, własnie z wózeczkiem i zastanawiamy się czy damy radę:)Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22933440