Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Zwiedzanie Barda: ruchoma szopka i inne atrakcje

Zwiedzanie Barda: ruchoma szopka i inne atrakcje

Dostępna cały rok ruchoma szopka przy sanktuarium w Bardzie, opierający się powodzi most i Sanktuarium Maryjne to świetne uzupełnienie wycieczki w góry.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 22-12-2019, 1:20 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

W jednym z naszych artykułów proponujemy Bardo jako miejsce bardzo atrakcyjnej wycieczki w góry z dziećmi (zobacz). Przed jej rozpoczęciem lub też po niej – jako nagrodę za trud chodzenia po górach – warto wybrać się do Sanktuarium Maryjnego, w którym ojcowie Redemptoryści utworzyli w latach 70-tych ubiegłego wieku ruchomą szopkę.

Od parkingu przy Górze Bardzkiej udajemy się przez piękny kamienny most z XVI wieku do centrum miasteczka. Z mostem wiążą się pewne ciekawostki. Po pierwsze został on zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej. Polacy odbudowali go w 1950 roku, ale pominięto przy tym dwie religijne figury: św. Jana Nepomucena i Chrystusa Ukrzyżowanego, pewnie dlatego, że panował wówczas w naszym kraju komunizm. Zupełnie niedawno, bo w maju 2019 roku, jedna z figur została odtworzona. Która? Pozostawiamy to jako zagadkę do samodzielnego sprawdzenia przez Czytelnika-Turystę na miejscu.

Druga ciekawostka dotyczy powodzi z 1997 roku, kiedy to poziom wody w Nysie Kłodzkiej był tak wysoki, że przelewała się ona przez most! Trudno to sobie wyobrazić patrząc dziś na płynącą wiele metrów niżej rzekę.

Wyremontowaną uliczką udajemy się do Sanktuarium Maryjnego.
Kamienice przy drodze w słoneczny dzień[zdjęcie: Schodzimy z mostu by dojść do Sanktuarium Maryjnego. Pięknie wyremontowana uliczka zachęca do spaceru]

Historia pielgrzymek do Barda jest bardzo bogata, a zaczyna się 1270 roku kiedy został tu uzdrowiony czeski rycerz. Potem wiele się tu i w okolicy działo, miały mieć miejsce jeszcze objawienia, a my dziś stajemy w pięknym barokowym kościele z XVII wieku, w którym znajduje się drewniana figurka Matki Bożej aż z XIII wieku. Najbardziej znanym obrazem jest dzieło wybitnego śląskiego artysty Michała Willmanna (Nawiedzenie NMP w ołtarzu głównym), nam jednak najbardziej spodobały się figury nad wejściem w prawej nawie: kiedy to Józef przekazuje dzieciątko Jezus na ręce Maryi. Warto zerknąć, rzadko spotykane przedstawienie.
Barokowe prezbiterium, w tle obraz i choinki[zdjęcie: Barokowe prezbiterium z obrazem Willmanna]

Za Sanktuarium jest Ruchoma Szopka. Cóż pisać, każda ruchoma szopka ma swój niezwykły urok. Turkot mechanizmów, różnorodne figurki, niespodziewane sytuacje… tak też jest i w Bardzie dlatego warto tu zajrzeć, szczególnie jeśli podróżujemy z dziećmi. Nietypowym elementem bardzkiej szopki są np. dinozaury, które służą do pokazania historii zbawienia (po nich jest Adam i Ewa itd.).
Tablica informacyjna o szopce[zdjęcie: Informacje o szopce ruchomej w Bardzie]

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia szopki:
dni powszednie: 9 – 17
niedziele i święta: 10:30 – 14:30
Bilety wstępu do kupienia na furcie klasztornej.

Plan Barda
Chcącym dowiedzieć się więcej polecamy kieszonkowy atlas z przewodnikiem "Ziemia Kłodzka" w atrakcyjnej cenie kilkunastu złotych. Ładnie wydany, dużo informacji, a wśród nich szczegółowy opis i plan Barda (1:8 000) oraz atlas Ziemi Kłodzkiej w skali 1:80 000: zobacz.

Noclegi
Gdyby ktoś chciał spędzić w Bardzie weekend to można tu znaleźć kilka punktów noclegowych - oferty na booking.com (z cenami i opiniami).

Msze w bazylice w niedziele
7:30, 9:30 (z udziałem dzieci), 11:00 (suma), 18:00

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22927393