Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Co to jest opłata klimatyczna?

Co to jest opłata klimatyczna?

Oto podstawowe pytania i odpowiedzi, m.in.: czym jest opłata klimatyczna, miejscowa i uzdrowiskowa, gdzie się ją pobiera, ile wynosi, kto jest z niej zwolniony itd.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 29-02-2024, 22:56 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Co to jest opłata klimatyczna?

Jest to podatek, który trzeba płacić w niektórych miejscowościach (atrakcyjnych przyrodniczo bądź uzdrowiskowych) jeśli przebywa się w nich dłużej niż dobę. Pisząc humorystycznie jest to swego rodzaju podatek od powietrza. Formalnie opłata klimatyczna występuje jako opłata miejscowa albo opłata uzdrowiskowa. Czasem używa się też bardzo ogólnego określenia "podatek miejski".

Opłatę miejscową zapłacimy przebywając w miejscowościach uprawnionych do jej pobierania (patrz: pytanie poniżej), jeśli przebywamy w nich dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych.

Opłatę uzdrowiskową zapłacimy w miejscowościach posiadających status uzdrowiska, jeśli przebywamy w nich dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych.

Ze względu na ochronę środowiska status miejscowości uzdrowiskowej wiąże się z pewnymi ograniczeniami np. w rozwoju przemysłu i właśnie ta opłata ma rekompensować ograniczenia nakładane na gospodarkę obszarów uzdrowiskowych.


Gdzie trzeba płacić opłatę klimatyczną?

Opłatę klimatyczną jako opłatę miejscową mogą pobierać gminy "w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach [turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych]" (cytujemy za ustawą). Rząd określa minimalne kryteria jakie gminy muszą spełniać by taką opłatę pobierać, a rada gminy określa konkretne miejscowości.

Wśród ustalonych przez rząd kryteriów jest m.in. zakaz przekraczania przez takie miejscowości dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza, co po wyroku sądu z 25 listopada 2015 sprawiło niemałe zamieszanie - sąd unieważnił uchwałę pobierającą opłatę w Wiśle (zobacz szczegóły sprawy). Zobaczymy jak ta sprawa rozwinie się dalej.

Opłatę klimatyczną jako opłatę uzdrowiskową mogą pobierać gminy na obszarach, które oficjalnie (zgodnie z ustawą) zostały uznane za uzdrowisko.


Ile wynosi opłata klimatyczna?

Wysokość opłaty zależy od gminy. Gmina nie może jednak przekroczyć maksymalnych stawek określanych rokrocznie przez Ministra Finansów.

Maksymalne stawki opłaty klimatycznej w 2024 roku wynoszą:
* 3,22 zł - opłata miejscowa (wzrost z 2,80 zł w 2023);
* 6,21 zł - opłata uzdrowiskowa (wzrost z 5,40 zł w 2023);
* 4,54 zł - opłata miejscowa w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej (wzrost z 3,94 zł w 2023).

Zobacz obowiązujące stawki w poszczególnych miejscowościach


Czy opłatę klimatyczną płaci się przez cały rok?

To zależy od konkretnej miejscowości. W większości gmin płaci się przez cały rok, ale są takie, w których opłata miejscowa/uzdrowiskowa nie obowiązuje poza sezonem turystycznym.

Aby dowiedzieć się jaka jest sytuacja w konkretnej miejscowości proszę odnaleźć ją w naszym kalkulatorze. Jeśli wyraźnie nie zaznaczono tam, że opłata obowiązuje tylko w konkretnych miesiącach, to znaczy, że trzeba ją uiszczać przez cały rok.


Kto jest zwolniony z opłaty klimatycznej?

W żadnej gminie nie pobiera się opłaty od:
* osób przebywających w szpitalach,
* osób niewidomych i ich przewodników,
* podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową,
* zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej,
* dyplomatów z innych krajów (w uproszczeniu, bo jest to szczegółowo opisane o których z nich chodzi).

Są to zwolnienia określone przez ustawę, natomiast gminy mogą wprowadzać innego rodzaju ulgi. Bardzo często występują zniżki dla dzieci, często też dla emerytów, rencistów, inwalidów czy kombatantów. Niektóre gminy obniżają lub rezygnują z opłaty klimatycznej poza sezonem.

Aktualne stawki z uwzględnieniem ulg są zamieszczone w naszym kalkulatorze opłaty klimatycznej.


Czy osoby przebywające w szpitalach uzdrowiskowych lub w sanatoriach powinny płacić opłatę uzdrowiskową?

Za pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trzeba opłacić opłatę uzdrowiskową (klimatyczną).

Inna sytuacja jest jeżeli przebywamy w szpitalu uzdrowiskowym. Jest to szpital, a ustawa mówi, że osoby przebywające w szpitalach są zwolnione z opłaty uzdrowiskowej. Zdarza się jednak, że niektóre gminy tej opłaty żądają twierdząc, że szpitale uzdrowiskowe nie są zaliczane do szpitali w myśl ustawy o działalności leczniczej.

Natomiast nasi Czytelnicy donoszą, że w takiej sytuacji odwoływali się od konieczności uiszczania opłaty klimatycznej i uzyskiwali korzystne dla siebie orzeczenia: zobacz komentarze Czytelników.

W sprawie wypowiadał się również Naczelny Sąd Administracyjny, który orzekł, że szpital uzdrowiskowy jest "zwykłym" szpitalem, więc od kuracjuszy nie powinno pobierać się opłaty uzdrowiskowej: zobacz wyrok NSA z 22 grudnia 2011.


Jak się płaci opłatę klimatyczną?

Opłatę klimatyczną pobierają w imieniu gminy osoby i firmy, które przyjmują turystów na nocleg (np. właściciel kwater prywatnych albo firma prowadząca hotel). Najczęściej opłatę pobiera się w pierwszy dzień pobytu w danej miejscowości. Osoba, która pobiera opłatę otrzymuje prowizję ustaloną przez gminę, zwykle jest to 10%.


Zobacz też:
* Kalkulator opłaty klimatycznej

Komentarze - forum

pawel (02-01-2013, 19:49)

Czy mozna pobierac większa oplate klimatyczna (czy oplacajacy w Krynicy moze pobrac 3,5pln, skoro wg tej strony jest to 3 pln/os?

Piotr Surowiecki (02-01-2013, 20:03)

Sprawdziliśmy: opłata uzdrowiskowa w Krynicy-Zdroju w 2013 roku wynosi 3,50 zł. Mieliśmy dane z 5 grudnia, ale w międzyczasie (6 XII) pojawiły się informacje o podwyżce. Przepraszamy, zaraz to poprawimy. A opłaty oczywiście nie można pobierać większej niż wyznaczona przez gminę.

Piotr Surowiecki (02-01-2013, 20:13)

Jeszcze uzupełnienie: do 31 XII 2012 opłata uzdrowiskowa w Krynicy-Zdrój wynosiła 3,00 zł/dzień. Nowa stawka obowiązuje od 1 I 2013.

Maria (09-02-2013, 2:25)

W jakiej wysokości pobiera sie opłatę uzdrowiskowa w Krynicy Zdrój od dzieci

Piotr Surowiecki psur.pl (09-02-2013, 9:10)

Skoro w naszym kalkulatorze jest jedna stawka, to znaczy, że nia ma zniżek dla dzieci. Każda osoba płaci 3,50 zł/dzień

Alicja (01-04-2013, 15:13)

Jestem z nad morza dostałam skierowanie do sanatorium nad morze czy muszę płacić klimatyczne dziękuje za odpowiedz Alicja

Piotr Surowiecki (01-04-2013, 17:45)

@Alicja Jeśli mieszka Pani w tej samej miejscowości w której jest sanatorium i płaci w niej podatek od nieruchomości to nie. Ale w innym wypadku - z tego co wiemy - to będzie musiała Pani płacić opłatę klimatyczną. No chyba, że załapie się Pani na jakieś inne zniżki - proszę wybrać w naszym kalkulatorze konkretną miejscowość i jeśli są w niej jakieś zniżki to będą tam wymienione.

Beti (10-05-2013, 18:27)

Witam!Wyjeżdżam do Połczyna na rehabilitację po szpitalną ..pobyt na oddziale szpitalnym 28 dniową czy pani burmistrz zmusi mnie do zapłacenia opłaty klimatycznej ???

monika (21-06-2013, 14:18)

Witam!Proszę zwrócić uwagę na zmiany w ustawie 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, art. 17 pkt.5: "Rada gminy ustala miejscowości odpowiadające warunkom określonym w przepisach wydanych na podstawie ust. 3 i 4, w których pobiera się opłatę miejscową." Tak więc to nie wojewoda.

Piotr Surowiecki (21-06-2013, 15:23)

Dziękujemy za zwrócenie uwagi, uzupełnimy artykuł.

Michał (29-06-2013, 15:23)

Witam Co w przypadku, kiedy włąsciciel pensjonatu zażąda wiekszej kwoty ?

Piotr Surowiecki (29-06-2013, 17:26)

Nie może zażądać wyższej niż uchwaliła gmina. Proszę podać nazwę miejscowości, być może coś się w ostatnich dniach zmieniło - sprawdzimy.

Andrzej (01-07-2013, 17:47)

Witam. Czy osoby niepełnosprawne mają jakieś zniżki w opłatach klimatycznych nad morzem?

Piotr Surowiecki (01-07-2013, 20:08)

Panie Andrzeju, wszystko zależy od gminy. Trzeba zobaczyć na konkretną miejscowość w naszym kalkulatorze opłaty klimatycznej - proszę kliknąć w menu powyżej "Opłata klimatyczna", wybrać odpowiednią miejscowość i jeśli są w niej jakieś zniżki to taką informację tam zamieściliśmy.

Tomasz (23-07-2013, 18:02)

Witam byłem w sanatorium położonym 15 km od mojego miejsca zamieszkania, jestem niepełnosprawną osobą, ale mam już skończone 27 lat. Czy powinienem płacić opłatę uzdrowiskową ? ?

Piotr Surowiecki (23-07-2013, 18:41)

Panie Tomaszu, prawdopodobnie tak. Proszę sobie sprawdzić dwie rzeczy: po pierwsze na tej stronie akapit "kto jest zwolniony..." czy na któreś z nich Pan się kwalifikuje, a po drugie w tej konkretnej miejscowości mogą być jakieś dodatkowe zniżki np. za niepełnosprawność - proszę znaleźć tę miejscowość w naszym kalkulatorze (jeśli jest, a jeśli nie ma to prosimy o komentarz) i zobaczyć czy łapie się tam Pan na jakieś zniżki.

Tomasz (23-07-2013, 21:14)

Witam ponownie, ta miejscowość nazywa się Inowrocław i nie ma jej na tej liście. Inowrocław to moje miasto powiatowe, a ja mieszkam w gminie Kruszwica i mam rentę socjalną.

Piotr Surowiecki (23-07-2013, 21:32)

Panie Tomaszu, w Inowrocławiu żadnych zniżek (np. dla inwalidów) nie ma, wszyscy płacą 4 zł. A to że się mieszka w tym samym powiecie to za mało. Także wg. naszych informacji opłata została pobrana zgodnie z przepisami. Pozdrawiam.

Gayga (06-09-2013, 21:27)

W jakich miesiacach wymagana jest oplata klimatyczna?

Piotr Surowiecki (06-09-2013, 21:31)

Zależy od miejscowości - na ogół opłata jest pobierana cały rok, czasem zdarza się, że tylko w sezonie. Proszę zerknąć na konkretną miejscowość w naszym kalkulatorze (link "Opłata klimatyczna" w menu na górze) - jeśli nie ma tam żadnej informacji o miesiącach, to znaczy, że jest pobierana cały rok. Jeśli nie ma tej miejscowości na naszej liście, to proszę ją podać w komentarzu.

kasia (04-10-2013, 9:20)

Czemu rabki Zdrój nie ma?

Piotr Surowiecki (04-10-2013, 15:53)

Rzeczywiście, nie ma Rabki Zdrój. Dodamy ją, być może jeszcze dzisiaj wieczorem, a najpóźniej jutro.

Piotr Surowiecki (04-10-2013, 21:10)

Już dodaliśmy Rabkę-Zdrój. Zapraszamy do korzystania z kalkulatora i dziękujemy za wskazówkę!

Piotr K. (08-12-2013, 14:48)

Informacja zawarta w artykule wymaga pewnego dopełnienia: opłatę miejscową można pobierać tylko od osób, która "zamieszkają" na terenie miejscowości/gminy. Tymczasem niektóre miejscowości czy gminy łamią prawo wymuszając opłatę od osób, które pojawią się na ich ternie na krótko, np. przejazdem (casus Lubyczy Królewskiej pod koniec lat 90., kiedy to wymuszano opłaty na pasażerach autobusów jadących na Ukrainę drogą międzynarodową - proceder ukrócono po interwencji polskich turystów, jeżdżących tymi autobusami). Proceder, który zapewne trwa nadal to muzeum kopalnia soli w Wieliczce, które od wpłaty opłaty miejscowej uzależnia sprzedaż biletów do muzeum. Pisałem - też w latach 90. - w tej sprawie do Ministerstwa Finansów. Otrzymałem sążnistą odpowiedź, że to nielegalne wraz z obszernym uzasadnieniem (3 strony druku). O ile wiem, wówczas tego procederu muzeum nie zaniechało.

Piotr Surowiecki (08-12-2013, 14:53)

Panie Piotrze, dziękujemy za tę cenną uwagę! To jest oczywiście nielegalna praktyka, bo opłatę pobiera się od osób przebywających na terenie gminy dłużej niż dobę. Postaramy się to może doprecyzować w powyższym tekście. Pozdrawiamy!

Krystyna S. (11-12-2013, 9:00)

Witam. Czy wie Pan może za jaki okres powinno się płacić? W Kołobrzegu np. przy dłuższym pobycie za dzień przyjazdu i wyjazdu nie płacimy, w Świnoujściu jednak tak. Może jest to Ustawowo sprecyzowane ?

Piotr Surowiecki (11-12-2013, 18:05)

Ustawa mówi tylko tyle, że "za każdy dzień pobytu". Logicznie rzecz biorąc wydaje się, że za każdy pełny dzień pobytu, bo opłatę płaci się przebywając w danej miejscowości dłużej niż dobę.

Krystyna S. (13-12-2013, 11:06)

Dziękuję za odp. W Kołobrzegu właśnie się stawki zmieniły. 3,50 osoba dorosła a do lat 7-miu 1,70 .

Piotr Surowiecki (13-12-2013, 16:48)

To prawda, że są nowe stawki, ale obowiązują one dopiero od 1 stycznia 2014. W każdym razie dziękujemy za informację!

jolanta k. (29-01-2014, 12:14)

czy pobiera się opłatę klimatyczną od osób które nie są obywatelami polskimi a mieszkają 8 miesięcy i pracują w naszym kraju

psur.pl (29-01-2014, 12:28)

Tak, osoby nie będące obywatelami polskimi również płacą opłatę miejscową bądź uzdrowiskową.

Janusz (10-09-2014, 17:00)

A jeśli śpię we własnym samochodzie na parkingu strzeżonym, to mam odprowadzić opłatę klimatyczną?

Zbigniew W (20-10-2014, 17:07)

Witam Za miesiąc jadę do sanat.w m.Gołdap,jaka tam obowiązuje opłata ?

Piotr Surowiecki (23-10-2014, 21:41)

Panie Zbigniewie! Już dodaliśmy Gołdap do naszego kalkulatora - znajdzie Pan tę miejscowość na liście. Obecnie opłata klimatyczna wynosi tam 4,30 zł za dzień, nie ma żadnych zniżek. Jest to bardzo wysoka stawka.

JANUSZ (20-11-2014, 19:35)

Czy kwaterodawca musi pobierać opłatę klimatyczną ? Jakie są przepisy wykonawcze ? Wydaję mi się że nakazywanie kwaterodawcom przez Urząd Gminy pobierania opłaty klimatycznej jest niezgodne z prawem. Czy Urząd Gminy może mnie zmusić ?

Piotr Surowiecki (21-11-2014, 6:07)

Panie Januszu! To już by trzeba zapytać prawnika. My możemy tylko powiedzieć jaka jest praktyka: w zdecydowanej większości gmin, niezależnie od regionu (morze, góry) jest tak, że w uchwala gmina zapisuje, że opłatę miejscową/uzdrowiskową mają pobierać właśnie właściciele noclegów. Czasem (najczęściej w górskich miejscowościach) zdarza się, że ci kwaterodawcy są imiennie wymienieni w załączniku do uchwały, przy czym nie są to jacyś wybrani, tylko wszyscy na danym obszarze. Chociaż kilka razy była taka sytuacja, że do pobierania opłaty klimatycznej były imiennie wyznaczone osoby - inkasenci. Z kolei w jednej nadmorskiej miejscowości mieliśmy taką sytuację, że na drzwiach ośrodka właściciele napisali, że wczasowicze muszą uiścić opłatę miejscową i trzeba to zrobić pod takim a takim adresem (to był chyba adres sołtysa). Także jakoś się wymigali od pobierania tej opłaty.

JANUSZ (21-11-2014, 21:05)

Panie Piotrze. Moim zdaniem pobierając opłatę klimatyczną muszę wystawić (kwit lub fakturę)? Na jakiej podstawie skoro nie jestem pracownikiem Urzędu Gminy. Nie posiadam umowy z Urzędem ? Nie posiadam kwitariusza ? Czy nie jest to kryminogenne ? Wystawiając fakturę muszę napisać opłata klimatyczna co z vat podatkiem dochodowym ? Kiedyś także pobierano opłatę. Turysta opłacał u sołtysa, biurze turystycznym, lub w Urzędzie Gminy. Proste.

Piotr Surowiecki (22-11-2014, 12:08)

O ile wiem, to VAT-u się do tego nie wlicza, natomiast jak my jako turyści płacimy opłatę to zazwyczaj właściciele kwater mają właśnie kwitariusze i na tych druczkach z Urzędu Gminy nam to wypisują. Ale chyba nie każda gmina takie wydaje. No cóż, ta opłata ogólnie jest dość kłopotliwa - i dla turystów, i dla kwaterodawców.

JANUSZ (23-11-2014, 22:04)

Panie Piotrze. Ja żeby mieć czyste sumienie proponuję turyście dokonać opłaty w Urzędzie Gminy lub Biurze Turystycznym. Jest tyle niejasności - wiadomo na końcu winien jest kwaterodawca i to on ponosi wszelkie konsekwencje. Nie interesuje mnie czy wczasowicz płacił klimatyczne czy nie. Nie jestem upoważniony do kontrolowania i sprawdzania. Wniosek prosty mniej problemów milsze życie. Pozdrawiam.

Rencia (27-05-2015, 1:36)

Witam - byłam ostatnio na wyjeżdzie w Ustroniu od piątku -kolacja do niedzieli śniadanie 2 doby a pobrano mi klimatyczne za 3 dni proszę mi to wytłumaczyć

Piotr Surowiecki (27-05-2015, 6:45)

@Rencia Ustawa mówi, że opłatę pobiera się "za każdy dzień pobytu". Czy w Pani sytuacji dni są dwa czy trzy to już niuanse dla prawników.

(01-08-2015, 11:49)

Żyjemy w miastach przemysłowych gdzie jest niezbyt czyste powietrze.Z wytwarzanych urządzeń korzystają wszyscy w tym mieszkańcy tzw miejscowości klimatycznych nie narażani na skażone powietrze. Dla podratowania zdrowia oraz na wypoczynek jadę na kilkanaście dni do tzw czystej miejscowości i muszę płacić haracz za to że żyję.Takie dodatkowe opłaty zniechęcają mnie do pobytu w tych miejscowościach skutkują utratą dochodów dla ich mieszkańców,któczłowiekrzy swój pobyt w moim mieście ograniczają do zakupu przedmiotów generujących skażone powietrze. Dwoje emerytów korzystających z dwutygodniowego pobytu ponosi koszt około 100 zł. Jest działanie podobne do gminnych radarów.

A. (04-10-2015, 9:16)

Witam, czy wiedzą Państwo jak sprawdzić czy opłata pobrana przez właściciela pensjonatu rzeczywiśćie wpłynęła na konto gminy? Mamy wątpliwości w tym temacie. Dziękuję i pozdrawiam.

psur.pl (04-10-2015, 9:23)

@A. Dokładnie to nie wiemy, ale właściciel ma chyba obowiązek dać taki kwitek - potwierdzenie zapłaty na jakimś oficjalnym bloczku z gminy. Najlepiej oczywiście zadzwonić do Urzędu Gminy i o to zapytać.

A. (07-10-2015, 11:16)

Dziękuję za odpowiedź. Kwitka żadnego nie otrzymałam, zadzwonię do Urzędu Gminy i sprawdzę. Pozdrawiam.

Dzikudzina (08-11-2015, 23:53)

Paradoks. To już przekracza wszelkie granice. Kiedy zaczną nam instalować licznik pobieranego powietrza w płucach i naliczac podatek od powietrza? Myślę, że należy też uprawomocnić podatek od przeżytego dnia- w sumie życie to luksus w tym kraju. Wybaczcie,jestem młodą osobą i dopiero się dowiedziałam o istnieniu OPŁATY KLIMATYCZNEJ. Zwiedziłam kilka krajów o ZNACZNIE zdrowszym klimacie i nikt mi nie kazał płacić za to, że przyjechałam im płacić za oglądanie i zwiedzanie ich kraju, bo mogę oddychać...to jest dla mnie niepojęte po prostu farsa

Anonim (15-01-2016, 17:45)

Proszę o odpowiedź: czy w hotelach bądź innych obiektach hotelarskich pobiera się opłatę klimatyczną za jedną dobę?

www.psur.pl (16-01-2016, 6:59)

@Anonim Ustawa mówi, że opłatę pobiera się od osób "przebywających dłużej niż dobę" na terenie danej miejscowości. Tyle możemy napisać, a jak to intepretować w kontekście jednego noclegu, to już pytanie do prawników.

Małgorzata (21-01-2016, 12:57)

Czy osoby fizyczne przyjeżdżające w celach służbowych, biorące fakturę na firmę płacą opłatę uzdrowiskową?

Beata (29-03-2016, 13:48)

czy osoba mająca w orzeczeniu o niepełnosprawności zapis symbol przyczyny niepełnosprawności 04-O jest zwolniona z opłaty uzdrowiskowej ( chodzi o Rabkę Zdrój)

JOANNA (19-04-2016, 13:40)

witam.mieszkam w miejscowosci DARŁOWO woj.zachodniopomorskie .a do sanatorium jade w maju do miejscowosci DABKI tez woj.zachodniopomorskie jest to 8 km od mojego domu.place z mezem podatki od nieruchomosci z tytulu prowadzenia latem dzialalnosci wynajmu pokoi. czy musze placic oplate uzdrowiskowa?w DABKACH?

www.psur.pl (19-04-2016, 17:25)

@JOANNA Prawdopodobnie tak, bo Dąbki i Darłowo to są inne gminy (gmina wiejska Darłowo i miasto Darłowo). Na 100% można się dowiedzieć w Urzędzie Gminy Darłowo.

zbigniew F. (17-05-2016, 20:18)

Sprawę interpretacji ilości dni pobytu w sanatoriach, które podlegają opłacie klimatycznej, rozstrzyga sam NFZ w każdym skierowaniu do sanatorium, podając w nim czas trwania turnusu Według tej wykładni_- NFZ operuje pojęciem "osobodzień pobytu" - za taki przyjmuje się każdy - także niepełny - dzień pobytu w sanatorium.

dike (26-05-2016, 20:06)

Jak liczyć ilość dni pobytu i za ile dni należna jest opłata jeżeli np.ośrodek w Piwnicznej Zdrój gdzie mam zamiar pojechać określa mój pobyt od poniedziałku od godz.14.00 do czwartku do 10.00? W potwierdzeniu wpisano 4 dni pobytu(sic).Natomiast licząc doby wychodzi niecałe 3. W ustawie zapisano ,że za pobyt nie przekraczający 1 doby(a nie dnia!!!) nie pobiera się opłaty. Rozumując logicznie i biorąc pod uwagę zapis ustawy w całości należy przyjąć: 1/ilość dni(=dób) pobytu wynosi 3 natomiast 2/należna jest opłata za 2 dni(zwolnienie za pierwszą dobę).Ze względu na równośc traktowania przybyszów należy przyjąć ,że zarówno ci przebywający w miejscowości pobierającej opłaty w czasie nie przekraczającym 1 doby jak i tamci przebywający ponad 1 dobę nie mogą podlegać różnym przepisom w tej samej materii. A więc w tym przypadku zarówno jedni jak i drudzy zwolnieni są z opłat za pierwszą dobę.Gdyby było inaczej prawodawca umieściłby, w przypadku pobytu dłuższego, zapis uzupełniający :"opłata za ilość dni łącznie z pierwszą dobą".Ale to skutkowałoby nierównym traktowaniem przybyszy i byłoby niezgodne ze zdrowym rozsądkiem i zapewne z konstytucją. P.S.Gdyby od prawników wymagano dogłębnej znajomości LOGIKI nie byłoby tak wielu różnych interpretacji tych samych przepisów- jak widać chociażby w przywołanych wyżej wyrokach i wpisach czytelników.A sędziowie(oby byli również mędrcami)zajmowaliby się rzeczywistym osądem konkretnej sytuacji na tle jasnych nie budzących kontrowersji przepisów PRAWA.

psur.pl (26-05-2016, 21:01)

@dike Ten temat przewija się wiele razy, są różne opinie i interpretacje. Naszym zdaniem intencja ustawodawcy jest czytelna: płaci się za każdą(!) rozpoczętą dobę pobytu, ale tylko jeśli przebywamy w danej miejscowości dłużej niż dobę. Czyli w Pana przypadku to powinno być 3, a 4 to rzeczywiście odlot. Czy to ma sens, to już osobna dyskusja.

dike (27-05-2016, 11:21)

psur.pl (26-05-2016, 21:01) @dike "Ten temat przewija się wiele razy, są różne opinie i interpretacje." I co?-i nic z tego nadal nie wynika.Albo złe, bo pogmatwane,niejasne,byle jakie prawo albo słabi "interpretatorzy".Prawo powinno być sformułowane jasno, bez cienia możliwości różnych interpretacji i tyle i aż tyle(mój wpis poprzedni).Winno być zrozumiałe dla prostego(nie prostackiego),na poziomie podstawowym ,członka danej społeczności. Powstrzymuję się przed sformułowaniami typu "są różne opinie ,interpretacje" gdyż mam świadomośc,że pozostawia to zagadnienie nadal nie wyjaśnionym,utrwala bałagan i poczucie, praktycznie bezradności, tak jak w tym przypadku.Dziękuję za niezwłoczną reakcję na mój poprzedni wpis.

Zosia (10-08-2016, 23:23)

Skąd mam wiedzieć czy właściciel pensjonatu rzeczywiście wpłaca te pieniądze do gminy czy nie. Czasem uzbierają się z tego niemałe pieniądze. Czy oni to opłacają imiennie za mnie? Pozdrawiam.

www.psur.pl (11-08-2016, 8:15)

@Zosia Zdaje się, że powinna Pani dostać pokwitowanie na druku z gminy, wystawione specjalnie na Panią. My takie dostajemy ilekroć płacimy gdzieś klimatyczną, ale nie wiemy czy tak musi być w każdej gminie. Najłatwiej zadzwonić do Urzędu Gminy (w przypadku miast - do Urzędu Miasta) i zapytać się czy właściciele noclegów powinni dawać takie pokwitowania.

teresa (02-09-2016, 13:05)

Czy rodzina wynajmująca swój prywatny dom na rok czasu znajomym powinna płacić klimatyczne,znajomi dojeżdzają do pracy w naszej gminie lecz płatnikami podatkowymi w naszej gminie nie są.

Stanisław (09-03-2017, 16:31)

Dlaczego osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym, dodatkowo pozbawiona możliwości samodzielnej egzystencji ( orzeczenie ZUS )musi płacić opłatę uzdrowiskową a niewidoma nie, przecież obie same sobie w niczym nie poradzą.Przy czym osoba niewidoma może poruszać się sama a pozbawiona samodzielnej egzystencji nie. Nieraz nawet sama nie potrafi się sama ubrać czy oporządzić.

Tomek (20-07-2017, 16:25)

Witam. Moje pytanie kieruję w stronę opłaty klimatycznej. Czy jak płacę ową opłatę osobie w kwaterze to: Czy jest ona zobowiązana do wystawienia mi pokwitowania, że taką opłatę umieściłem? Jak nie dostanę pokwitowania to owa osoba może te pieniądze zachować dla siebie a kto ci to sprawdzi? Dodam, że chodzi mi o Pobierowo gdzie stawka jest na dzień dzisiejszy 2zł /dzień

www.psur.pl (20-07-2017, 17:53)

@Tomek Zdaje się, że pokwitowanie to obowiązek, my prawie zawsze takie dostajemy.

Andrzej (08-08-2017, 7:00)

W kalkulatorze nie mogę znaleźć Międzybrodzia bialskiego-gmina Czernichów.

maciej (29-11-2017, 17:20)

W Costa Brava, oplata klimatyczna dla 4 osobowej rodziny na 7 dni to 67zl. Po 7 dniach spada do zera

monia (09-01-2019, 10:54)

czy opłata klimatyczna może być tylko gotówką czy kartą płatniczą lub przelewem?

Andrzej (09-01-2019, 11:01)

@monia To chyba nie ma znaczenia, zależy od właściciela noclegu w jaki sposób pobiera opłatę. Bo kasa zdaje się wędruje do niego, a on się potem rozlicza z urzędem. Czy ma tę kasę na koncie czy gotówką to jego sprawa.

Gagu (27-01-2019, 22:13)

Witam, chcemy pojechać do Zakopanego i dostałam informację od ośrodka w którym chcemy się zatrzymać, że za 5 dni pobytu muszę zapłacić 30 zł opłaty klimatycznej. Rozumiem, że jest to cena za cały pobyt? A co wtedy z dzieckiem? Syn ma półtora roku. Za niego też muszę płacić? Czy jest to cena za jedną osobę czy dwie?

psur.pl (28-01-2019, 7:53)

@Gagu Jeśli mają Państwo 3-osobową rodzinę to wszystko się zgadza. Będzie to jednorazowa opłata za wszystkich i za cały pobyt. Opłata ta w Zakopanem wynosi 2 zł za osobę na każdy dzień, dziecko też płaci.

Doniec (08-02-2020, 21:32)

" Najczęściej opłatę pobiera się w pierwszy dzień pobytu w danej miejscowości." - co jest niezgodne z prawem ponieważ tego rodzaju danina rodzi obowiązek uiszczenia dopiero po upłynięciu pełnych 24 godzin pobytu (ponieważ płaci się za każdą pełną dobę), tak więc pobieranie jej z góry i przyjmując deklarowany a nie rzeczywisty czas pobytu nie znajduje uzasadnienia w ustawodawstwie. Oczywiście, tak jest łatwiej i praktyczniej, ale niezgodnie z brzmieniem przepisu prawa.

Anna (23-06-2020, 9:18)

Dzień dobry, chciałabym się zapytać, czy kiedy jedziemy latem do własnego domu nad morzem i przyjeżdżają tam do nas goście (rodzina, od której nie bierzemy pieniędzy za pobyt), to muszą oni płacić opłaatę klimatyczną? W poprzednich prowadziliśmy tam działalność gospodarczą, ale w tym roku jest zawieszona i nie zamierzamy przyjmować gości (opróćz rodziny, najbliższych przyjaciół- łącznie kilka osób).

psur.pl (23-06-2020, 9:29)

Pani Anno! Naszym zdaniem nie, bo ta opłata jest stworzona dla turystów, kuracjuszy itp., a tu jest wizyta rodzinna i to nieodpłatna. Zresztą znamy przykład z jednej gminy, gdzie właśnie rodziny w takich przypadkach nie płaciły. Natomiast my nie jesteśmy prawnikami, możemy się mylić. Najbezpieczniej byłoby zapytać w miejscowym Urzędzie Gminy/Miasta. Pozdrawiamy!

Maryla (07-09-2020, 8:42)

Dzień dobry, otrzymałam wezwanie do zapłaty zaległej opłaty uzdrowiskowej z 2015 roku w związku ze swoim pobytem w jednej ze zdrojowych miejscowości. Kontaktowałam się z hotelem, który twierdzi że taką opłatę przekazał do UM. Niestety nie są w stanie wystawić mi na ten temat żadnego kwitu (bo wszystkie wpłaty były podobno "na druczkach od miasta i zostały do miasta przekazane"). Co zrobić w takiej sytuacji - miasto żąda opłaty lub kwitu (na FV hotelu taka opłata nie jest uwzględniana) lub zaległej zapłaty. Czuję, że muszę udowadniać że nie jestem wielbłądem ... miasto ma moje dane osobowe ale kwitu wpłaty już nie

Ilona (01-02-2021, 8:59)

Dzień dobry, czy będąc pracownikiem hotelu i inkasując opłaty klimatyczne od gości, mam prawo do wynagrodzenia (10% od wysokości zainkasowanych i odprowadzonych do urzędu gminy opłat)? Czy opłata ta jest w całości wypłacana firmie, w której pracuję. Pozdrawiam

psur.pl (01-02-2021, 22:15)

Pani Ilono! Naszym zdaniem w takiej sytuacji formalnie inkasentem jest hotel, bo też zazwyczaj tak jest to określone w uchwale. A skoro jest inkasentem to jemu przysługuje prowizja. Ale najlepiej zapytać się w urzędzie gminy.

Ilona (02-02-2021, 12:49)

Dziękuję bardzo za info.

Tadzikus (17-07-2022, 15:31)

Czy uiszczając opłatę uzdrowiskową w Ciechocinku muszę płacić za przebywanie w okolicy tężni?Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22894588