Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > AutoMapa - praktyczne wskazówki

AutoMapa - praktyczne wskazówki

AutoMapa to bardzo rozbudowany program. Oto kilka praktycznych wskazówek i ustawień, które pozwolą lepiej i wygodniej z niego korzystać.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 25-04-2015, 8:59 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Uwaga! Poniższe wskazówki dotyczą AutoMapy w wersji dla Windows CE (większość klasycznych nawigacji). W przypadku wersji dla systemu Android (większość tabletów i telefonów), a także wersji dla systemu iOS (urządzenia Apple, np. iPad, iPhone) mogą występować różnice w obsłudze - mogą, ale nie muszą. Specyficzne cechy dla AutoMapy Android zebraliśmy w osobnym artykule: AutoMapa Android - praktyczne wskazówki.


Jak zaplanować trasę?

Chodzi o sytuację, gdy jesteśmy w domu, nie mamy połączenia z satelitą i chcemy zaplanować trasę np. na jutrzejszą podróż nad morze. W AutoMapie takie planowanie nie jest intuicyjne, w przeciwieństwie np. do MapyMap. Jeśli jesteśmy w zamkniętym połączeniu to najwygodniej będzie wyłączyć najpierw GPS (zobacz poradę poniżej).

1. W menu wybieramy "Prowadź do / Szukaj".

2. Wybieramy miejsce początkowe podróży. (Uwaga! Jeśli startujemy z domu nie możemy wybierać "Dom", tylko wchodzimy przez Ulubione i tam dopiero wybieramy "Dom".)

3. Po kliknięciu na wybraną lokalizację (np. adres lub punkt ulubiony) wybieramy z planszy, która się pojawia "START".

4. Tak samo wybieramy miejsce docelowe podróży i potem z planszy, która się pojawia wybieramy "CEL".

5. Jeśli chcemy ustawić punkty pośrednie to po wybraniu lokalizacji wybieramy "VIA".

Trasa została wyznaczona. Aby zobaczyć szczegóły (długość km, przewidywany czas) wybieramy Menu | Trasa | Informacje.


Co to są punkty VIA?

To punkty pośrednie, czyli miejsca, przez które chcemy przejechać jadąc do celu. Są dwa rodzaje tych punktów - zobacz pytanie poniżej.


Czym się różnią punkty "VIA (okolica)" od "VIA (punkt)"?

Są dwa rodzaje punktów pośrednich: VIA (okolica) i VIA (punkt). Pierwszy z nich oznacza, że chcemy przejechać tylko przez okolicę wskazanego miejsca (np. obwodnicę miasta). Natomiast VIA (punkt) spowoduje, że AutoMapa wyznaczy trasę z przejazdem dokładnie przez to miejsce.

VIA (okolica) najczęściej używa się, żeby poinstruować AutoMapę którędy ma wytyczyć trasę, np. koło jakiegoś miasta, ale niekoniecznie przez jego centrum. VIA (punkt) przydaje się, jeśli chcemy po drodze do celu odwiedzić jakieś miejsce, np. zabrać znajomych bądź zwiedzić muzeum.


Jak dodać punkty pośrednie (VIA)?

Jeden sposób to wejść do Menu, a potem wybrać "Prowadź do / Szukaj". Po wybraniu lokalizacji pojawi się ekran i z niego wybieramy "VIA".

Drugi łatwy sposób ustawienia punktów VIA to znalezienie miejsca na mapie (tak żeby było zaznaczone takim czerwonym znaczkiem - kursorem), kliknięcie na nie, a następnie wciśnięcie przycisku w prawym dolnym rogu ekranu (takie strzałki w cztery strony). Pojawi się ekran, na którym klikamy VIA.


Jak usunąć lub edytować punkty pośrednie (VIA)?

Tutaj nazwy w menu są dość mylące. Chciałoby się kliknąć Menu | Trasa | Modyfikuj, ale to nic nam nie da. Trzeba wejść w Menu | Trasa | Informacje i tam jest ekran "Punkty trasy", na którym można je przesuwać (zmieniać kolejność), edytować, usuwać itp.


Jak wyłączyć GPS (komunikat "Szukam sygnału GPS")?

Wystarczy kliknąć na ten komunikat i z ekranu, który się pojawi wybrać przycisk "Wyłącz GPS".


Jakich użyć ustawień, aby AutoMapa dobrze przewidywała czas przybycia na miejsce (ETA)?

Przede wszystkim radzimy wyłączyć uwzględnianie średniego czasu: Menu | Ustawienia | Trasa | ETA (estymacja czasu jazdy) | "ETA uwzględniające średnią" musi być wyłączone (odznaczone).

Warto też ustawić średnie prędkości pojazdu na drogach różnego rodzaju, ponieważ są one używane przez AutoMapę do obliczeń. Wybieramy Menu | Ustawienia | Trasa | Dane pojazdu... | zaznaczamy "Uwzględniaj prędkości" i klikamy "limity prędkości". Nie należy ustawiać zbyt wysokich wartości, bo po pierwsze liczniki samochodowe zwykle zawyżają prędkość o 5-10 km/h i ta ustawiona w nawigacji jest wyższa niż się wydaje, a po drugie średnia prędkość zwykle nie jest wysoka, bo wystarczy, że pojedziemy chwilę za traktorem lub zatrzymamy się na skrzyżowaniu i ona wyraźnie spada.

Wartości trzeba oczywiście dobrać odpowiednio do swojego sposobu jazdy. Poniżej wartości używane przez nas, które świetnie się nam sprawdzają:
* maksymalna - 120 km/h,
* autostrady - 115 km/h,
* ekspresowe - 108 km/h,
* międzynarodowe - 76km/h,
* główne - 75 km/h,
* drugorzędne - 72 km/h,
* miejskie główne - 40 km/h,
* miejskie - 35 km/h,
* gruntowe - 10 km/h.

Ostatnia sprawa ważna z punktu widzenia czasu jazdy to postoje: Menu | Ustawienia | Trasa | ETA (estymacja czasu jazdy)... My mamy ustawiony postój 15-minutowy co każde 90 minut.


Jak przestawić panel z informacjami (pozostałe km itp.) na górę lub bok?

Chodzi o panel z informacjami (najbliższy manewr, pozostały czas, km itp.), który jest wyświetlany obok mapy podczas nawigowania. Może on się pojawiać na górze lub z boku ekranu. Ta opcja również jest nieco tajemniczo nazwana: Menu | Ustawienia | Ogólne | Wygląd interfejsu: do wyboru mamy "AutoMapa Panorama" (panel z boku) oraz "AutoMapa" (panel u góry).


Jak skasować trasę?

Mamy zaplanowaną trasę i chcemy ją usunąć. Trzeba otworzyć Menu (przycisk menu w lewym dolnym rogu), a potem wybieramy Trasa i następnie Skasuj.


Jak wyświetlić na ekranie prędkość / godzinę / pozostałe km / pozostały czas / następny manewr / godzinę dojazdu / wysokość / pikietaż?

Wszystkie poniższe wartości może sobie wyświetlić na ekranie, tak by w czasie trasy (nawigowania) cały czas je widzieć:
- aktualna prędkość w km/h (zwykle jest to bardziej dokładne wskazanie od prędkościomierza w samochodzie);
- aktualna godzina;
- liczba pozostałych kilometrów do celu;
- pozostały czas do celu;
- następny manewr;
- przewidywana godzina dojazdu do celu (ETA);
- wysokość n.p.m.;
- pikietaż (czyli oznaczenia drogi).

Niektóre z tych wartości są już u nas wyświetlane na ekranie, zwykle po lewej jego stronie, rzadziej na górze. Aby zmienić to co jest wyświetlane klikamy po prostu na którąś z tych wartości po lewej stronie i z listy, która się rozwinie, wybieramy to co chcemy widzieć na tym miejscu.

W następnym pytaniu pokazujemy jak można zwiększyć liczbę wyświetlanych wartości.


Jak zwiększyć bądź zmniejszyć liczbę wyświetlanych informacji na ekranie?

Po lewej stronie ekranu, rzadziej na jego górze, mamy wyświetlane w czasie jazdy podstawowe informacje, np. pozostałe kilometry, godzinę, aktualną prędkość (więcej o tych parametrach w pytaniu powyżej). Możemy decydować ile takich wartości pojawi się u nas na ekranie. Musimy wejść w Menu i następnie wybrać kolejno: Ustawienia | Ogólne | Rozmiar paneli pilota. Gdy klikniemy na ten Rozmiar panel pilota wówczas możemy wybrać mały, średni bądź duży. Im mniejszy tym więcej informacji się zmieści. Niestety skutek uboczny jest taki, że wówczas wszystko prócz mapy jest mniejsze.


Jak usunąć punkt z Ulubionych?

W AutoMapie można sobie dla wygody ustawić pewne punkty jako ulubione. W celu wyczyszczenia Ulubionych (jednego bądź wszystkich punktów) trzeba kliknąć kolejno: Menu | POI | Ulubione. Następnie klikamy na punkt, który chcemy usunąć i z ekranu, który się pojawi wybieramy "Skasuj".


Jak ustawić bądź zmienić Dom?

Punkt ustawiony jako "Dom" jest łatwiej i szybciej dostępny np. przy wyznaczaniu trasy. Automatycznie też znajduje się on w punktach Ulubionych.

Punkt można ustawić jako Dom na dwa sposoby. Tak samo postępujemy jeśli mamy już ustawiony Dom i chcemy zmienić jego lokalizację.

Pierwszy sposób to znalezienie miejsca na mapie, kliknięcie na nie (tak żeby było zaznaczone takim czerwonym znaczkiem - kursorem), a następnie wciśnięcie przycisku w prawym dolnym rogu ekranu (takie strzałki w cztery strony). Na ekranie, który się pojawi, klikamy strzałki w prawym dolnym rogu aż wśród opcji pojawi nam się "Oznacz jako Dom". Klikamy w tę opcję.

Drugi sposób jest podobny do wyznaczania trasy. Wchodzimy do Menu i wybieramy "Prowadź do / Szukaj". Następnie wybieramy interesującą nas lokalizację np. przez podanie adresu. Po wybraniu pojawia się ekran, na którym jest m.in. "START" i "CEL". My klikamy strzałkę w prawym dolnym rogu aż wśród opcji pojawi się "Oznacz jako Dom". Klikamy w tę opcję.

Jak przedłużyć licencję?

Przedłużenie licencji to tzw. Subskrypcja, ważna przez rok. Można ją kupić przez Internet, choć nie każdy sklep obsługuje taki zakup automatycznie, więc jeśli np. jest wieczór czy weekend, a chcemy mieć licencję natychmiast, to trzeba wybrać sklep z obsługą automatyczną. Tu są oferty sklepów sprzedających Subskrypcję.

Komentarze - forum

Maciek (23-06-2014, 19:05)

Dziękuje za zrozumiałą informację o niektórych ustawieniach i umiejscowienie ich. Tak powinna wyglądać Instrukcja Obsługi AutoMapy. Instrukcja pdf pobrana ze strony AutoMapy to moim zdaniem małe nieporozumienie.

Andrzej (29-09-2014, 23:11)

Nawigacja po nawigacji jest OK

Andrzej (30-03-2015, 18:47)

Czy można wyznaczyć CEL wskazując punkt na mapie (Automapa android)?

Piotr Surowiecki (25-04-2015, 9:03)

@Andrzej Odpowiedź na Pańskie pytanie jest umieszczona w nowym artykule "AutoMapa Android - praktyczne wskazówki": http://www.psur.pl/a.aspx?id=297

Łukasz (28-06-2015, 12:55)

Dziękuję za powyższy opis. Proszę także podpowiedzieć, jak ustawić w AM opcję trasy, aby kierowała bezpiecznymi, głównymi drogami, z pominięciem dróg gruntowych, polnych itp. Chciałbym korzystać z AM na zasadzie START-STOP bez wymagających ustawień, aby była jak najlepsze i najprostsze. Dziękuję i pozdrawiam.

Zdzisław (24-10-2015, 19:00)

Dziękuję za wspaniały poradnik!!!Wyjaśnił mi bardzo wiele. Jest szansa na więcej porad?

Autosortowanie via (04-01-2016, 19:57)

Witam. Dlaczego jak ustawia sie kilka punktow via to system tak je ustawia ze robi sie "pajeczyna".na mapie zupelnie nie po kolei. Dodam tez ze autosortowanie via mam wlaczone. Pozdrawiam!

Piotr Surowiecki (04-01-2016, 21:13)

Trudno powiedzieć, tutaj kluczowa jest właśnie ta opcja auto-sortowania punktów VIA - jeśli jest włączona to wszystko powinno być ok. Widocznie to jakiś bardziej skomplikowany przypadek i sobie nie radzi, można napisać do suportu. My nigdy nie mieliśmy problemów z tą opcją, ale też prawdę mówiąc nie ustawialiśmy jakichś bardziej skomplikowanych tras - a jeśli tak to bez auto-sortowania, sami sobie ustalaliśmy punkty.

JanekSM (05-04-2016, 20:44)

Przy planowaniu trasy przez punkty pośrednie nie mogę poradzić sobie z taką sprawą: wg instrukcji po zaznaczeniu jakiegoś miasta przez które chcę tylko przejechać, automapa tworzy "inteligentny punkt" cokolwiek by to miało znaczyć. No i dobrze niech on tam sobie będzie, tylko dlaczego nawiguje przez ten punkt skoro znajduje się on czasem w dużym oddaleniu od trasy przelotowej? Jest na to jakiś sposób? Czy to kolejna niedoróbka w programie?

www.psur.pl (06-04-2016, 6:14)

@JanekSM To jest kwestia punktów VIA, czyli takich przez które chcemy przejechać. Przy ich ustawianiu jest do wyboru "VIA punkt" lub "VIA okolica". Ta pierwsza opcja powoduje, że trasa zostanie wyznaczona dokładnie przez punkt, natomiast ta druga ("VIA okolica") to jest właśnie to o co Panu chodzi: trasa może zostać wyznaczona w okolicach danego punktu, a nie dokładnie przez niego, czyli np. po obwodnicy jakiegoś miasta czy drodze przelotowej. Także wybierając miasto, przez które chce się przejechać, proszę następnym razem kliknąć "VIA okolica", a nie "VIA punkt".

Czesław (06-08-2016, 16:33)

Jak ustawić "Dom" bez wpisywania adresu i bez zaznaczania na mapie tylko z użyciem miejsca parkowania samochodu na posesji oddalonej od drogi krajowej o 150 metrów ? Jak ustawię takie umiejscowienie to nawigacja prowadzi mnie na ulicę znajdującą się 30 metrów za płotem posesji, która należy do innej miejscowości, nie ma połączenia z posesją a ponadto prowadzi okrężnymi drogami 3 km dalej,gdzie jak dojadę na wysokość mojej posesji słyszę komunikat "jesteś u celu ..." Myślę, czy nie trzeba by było ustawić samochód na zjeździe z drogi krajowej i tam ustawić "Dom" tylko nie wiem jak to zrobić.

Ratownik med (12-08-2016, 7:19)

Jak ustawić a AM Aby zawsze było widać nr blokóww gdyż jeżdżę na katetce i przy większych prędkościach znikają nr bloków szukałem w ustawieniach niestety bez rezultatów pomóżcie gdyż sam nie jestem w sysie help !!!! ;)

Mario (29-08-2016, 18:06)

Nie wiem o co chodzi przy wyznaczaniu trasy jak chce jechać z pewnego pkt.do domu , Klikając dom trasa optymalna wyznacza mi trasę przez jakieś pipidówy , natomiast jak wyznacze trase pkt w ktorym jestem jako start i dom jako cel trasa optymalna prowadzi najszybciej i najkrocej,czyli droga szybkiego ruchu do domu

Roman (23-05-2019, 22:29)

Dlaczego po wybraniu ikony CEL zaraz wyświetla się plansza Kalkulacja trasy i po 10 sek. zamyka się.

Zbyszek (31-05-2019, 18:28)

Mam pytanie. Od kilku lat jestem posiadaczem AutoMapy z aktualną licencją. Od jakiegoś czasu (kilku miesięcy) dzieje się coś takiego, że włączona AutoMapa nie uwzględnia aktualnego czasu. Zegar urządzenia jest ustawiony poprawnie. Przykład: Załóżmy że jest godzina 17, chcę pojechać 40 km dalej, natomiast zegar AutoMapy pokazuje godzinę np. 1.10 i czas dojazdu 1.55. Na bieżąco aktualizuję AM, próbowałem synchronizować GPS (wyłączać/włączać) i innych cudów , ale nic się nie zmienia. Z góry dziękuję może ma Pan jakiś pomysł co zrobić?

psur.pl (31-05-2019, 18:31)

Panie Zbyszku! Jak ma Pan licencję to proszę pisać albo dzwonić na support AutoMapy (namiary na www.automapa.pl). Oni tam nawet w soboty pracują i pomogą szczegółowo.

Zbyszek (01-06-2019, 15:21)

Bardzo dziękuję za sugestię, skontaktuję się z centralą AutoMapy. Dzięki za błyskawiczną reakcję. Pozdrawiam.

leskap (02-07-2019, 23:19)

AutoMapa 6.25.1 (3101) Nie mogę wyznaczyć celu, ani całej trasy przy pomocy współrzędnych.Gdy wprowadzę współrzędne i czy kliknę "Prowadź do", czy "Inne opcje" pojawia się komunikat"współrzędne są poza mapą". Przed aktualizacją wersji tego problemu nie było.

leskap (04-07-2019, 16:07)

Czy w wersji AutoMapa 6.25.1 (3101 nie można wyszukać miejscowości przez wprowadzenie kodu pocztowego

Kris (01-12-2019, 21:31)

Witam mam pytanie jeżdżę duzym autem na auto mapie jak można ustawić nawigacje aby omijala platne odcinki na autostradzie nie chodzi mi o wiatole proszę o pomoc dziękuję

WitOld (16-06-2020, 18:41)

No to jeszcze jedno - przydała by się odpowiedź na pytanie: Jak ustawić na trasie drogę zamkniętą? Tak by AutoMapa nie uwzględniała jej przy wyznaczaniu trasy. Czy istnieje taka możliwość by "szlaban" ustawić na stałe i/lub czasowo.

Ido (28-09-2020, 20:59)

Mam licencję od paru lat. I raczej potrafię się z Auto Mapa dogadać. Ostatnio jednak zauważyłem pewne zmiany które odczuwam raczej negatywnie: 1. Wpisywanie miejscowości kiedyś szybko-teraz czeka się aż program zaakceptuje kolejną literkę-czy tak musi być ? 2. Po wpisaniu trasy [przez via i bezpośrednio] kiedyś cała trasa się pokazywała tylko komunikat czekam na ruch gdy było połączenie, a gdy trasa wyznaczana była z wyłączonym GPS linia trasy na mapie była widoczna- czy tak musi być, czy ja jakiś błąd ?

arturkox (15-03-2021, 19:57)

witam,mam ten sam problem co zbyszek,aktualny czas to teraz 19.51,a na nawigacji pokazuje 7.18,włączałem tą opcję synchronizuj czas i nic się nie przestawiło,samemu ręcznie nieda się wpisać aktualnej godziny?

leszek (22-03-2023, 16:42)

Jak na stałe ustawić panel informacyjny na boku urządzenia ,po wyłaczeniu urządzenia i ponownym włączeniu panel jest na górzeZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22980483