Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > AutoMapa Android - praktyczne wskazówki

AutoMapa Android - praktyczne wskazówki

Obsługa AutoMapy w systemie Android różni się nieco od tej na Windows CE. Oto kilka praktycznych wskazówek i ustawień, które ułatwią jej obsługę.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 24-09-2021, 18:35 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

1. Jak usunąć trasę?

Aby usunąć wyznaczoną trasę klikamy na ekranie z nawigacją przycisk "Trasa" (na dole ekranu po lewej stronie). Pojawia się ekran z punktami trasy. Trzeba teraz kliknąć takie 3 kropki w prawym dolnym rogu ekranu i wtedy pojawi się kilka opcji, m.in. "Usuń" - klikając na nią można usunąć trasę.


2. Jak wyznaczyć trasę wskazując punkt na mapie?

Chcemy wyznaczyć trasę z/do punktu, ale nie chcemy wpisywać adresu, tylko wskazać go na mapie. W tym celu trzeba kliknąć na mapie dany punkt, ale nie zdejmować palca, tylko przytrzymać go chwilę aż pojawi się stosowny ekran. Tam będą m.in. opcje "Prowadź do", "START" i "CEL".


3. Jak dodać punkt do ulubionych wskazując go na mapie?

Postępujemy tak samo jak w pytaniu nr 2, tylko z menu, które się pojawi wybieramy "Dodaj do Ulubionych".


4. Jak wyłączyć budynki 3D?

W AutoMapie domyślnie włączone jest wyświetlanie trójwymiarowych konturów budynków. Naszym zdaniem ta opcja jest nieprzydatna, być może efektownie wygląda, ale w praktyce sprawia, że mapa jest nieczytelna. Jak ją wyłączyć by mieć płaską mapę? Przede wszystkim musimy być w widoku 3D (taki jak podczas nawigacji, a nie jak na zwykłej mapie). Wówczas klikamy w jakimś dowolnym miejscu na mapie i wtedy w lewym dolnym rogu pojawia nam się kółeczko z napisem "3D". Przytrzymujemy na tym kółeczku chwilę palec i wtedy po prawej stronie ekranu (w miejscu suwaka ze skalą do oddalania i przybliżania mapy) pojawi się możliwość dostosowywania wysokości konturów budynków (wyrażona w procentach z przyciskami +/-). Zjeżdżamy tym suwakiem do samego dołu ustawiając wysokość na 0% i w ten sposób trójwymiarowe kontury się już nie wyświetlają.


5. Jak usunąć/edytować punkt VIA?

Punkty VIA to takie przez które chcemy przejechać jadąc do celu. Możemy je dodać po kliknięciu przycisku "Trasa" - między startem a celem jest odpowiednie miejsce, na które trzeba kliknąć.

Jeśli chcemy taki punkt usunąć bądź zmienić ich kolejność (przesunąć w górę/w dół) to wystarczy dotknąć punkt palcem (w menu "Trasa") i nie odrywać palca, lecz przytrzymać go chwilę. Wtedy pojawi nam się menu z następującymi opcjami: Przenieś w górę / Przenieś w dół / Usuń / Pokaż na mapie.


6. Zniknęły mi przyciski / dolny panel. Co robić?

W prawym dolnym rogu ekranu (jeśli mamy wyświetloną mapę) znajdują się takie trzy kropki, po których kliknięciu znika dolny panel (m.in. przycisk "Opcje", przycisk "Ustawienia"). Ponowne kliknięcie tych trzech pionowych kropek spowoduje ponowne wyświetlenie dolnego panelu.

Opcję ukrywania panelu można wyłączyć. Wchodzimy w Ustawienia (kółka zębate), zakładka "Mapa", klikamy "Funkcje automatyczne..." i tam jest opcja "Blokada ukrywania dolnej belki".


7. Jakie są rodzaje trasy? Czym się różnią?

Szybka - trasa, którą najszybciej dojedziemy do celu, AutoMapa nie patrzy na odległość, ale tylko na czas przejazdu.

Krótka - możliwie najkrótsza trasa, chociaż z wyłączeniem dróg najgorszych kategorii.

Optymalna - uwzględnia czas, ale też odległość. Kompromis pomiędzy trasą Krótką a Szybką.

Łatwa - dla mniej doświadczonych kierowców. AutoMapa stara się prowadzić głównymi drogami oraz unikać skrętów w lewo, zawracania, rond.

Bezpieczna - AutoMapa stara się prowadzić głównymi drogami. Przydatne np. zimą, gdy boczne drogi mogą być zaśnieżone bądź oblodzone.

Piesza - tryb dla pieszych: nawigacja w kieszeń i można iść. Z naszych doświadczeń wynika, że ten tryb należy traktować bardzo orientacyjnie.

Terenowa - trasa najkrótsza z możliwych, bez uwzględniania kategorii dróg. AutoMapa może prowadzić np. drogami gruntowymi.

Przełajowa - prosta linia między startem a celem, przydatne np. dla piechura w lesie lub do zabawy w pociągu.


8. Dlaczego AutoMapa prowadzi przez centrum miejscowości? Dlaczego nie prowadzi obwodnicą?

Może to wynikać z używanego rodzaju trasy, np. trasa optymalna, nie wspominając już o krótkiej, często zamiast omijać miejscowość szybszą drogą, prowadzi przez jej centrum. Rozwiązaniem jest przełączenie rodzaju trasy na szybką. Szczegółowe omówienie trasy we wskazówce nr 7.

Taka sytuacja może też mieć miejsce, jeśli ustawiliśmy w danej miejscowości punkt VIA (czyli taki, przez który chcemy jechać) i wybraliśmy jako rodzaj "VIA (punkt)", a nie "VIA (okolica)" - szczegóły we wskazówce nr 9.


9. Czym się różni "VIA (punkt)" od "VIA (okolica")?

Jeśli chcemy, by trasa prowadziła przez jakiś punkt, to ustawiamy go jako punkt VIA. Mamy przy tym do wyboru dwie opcje: "VIA (punkt)" i "VIA (okolica)". Ta pierwsza powoduje, że AutoMapa prowadzi nas dokładnie przez wskazane miejsce, natomiast druga sprawia, że AutoMapa poprowadzi nas najlepszą trasą w okolicach tego punktu, np. jeśli wskażemy, że chcemy jechać przez jakieś miasto, to w przypadku "VIA (okolica)" AutoMapa można nas poprowadzić obwodnicą danego miasta.


10. AutoMapa prowadzi przez drogi gruntowe. Jak tego uniknąć?

Zdarzało nam się, że AutoMapa aby ominąć korek prowadziła przez drogi gruntowe. Nie mieliśmy ochoty na to, aby w celu zaoszczędzenia minuty czy dwóch telepać się kilkaset metrów dziurawą, gruntową drogą.

Aby to zmienić należy kolejno kliknąć: Ustawienia (koła zębate w dolnym rogu ekranu), następnie zakładka "Trasa". Tam mamy "Nadkładaj drogi aby uniknąć" i pod spodem klikamy "...od kategorii" i wybieramy "Gruntowe utwardzone". Po cofnięciu się możemy ustawić jak bardzo chcemy ich unikać, domyślnie jest to chyba 2 km i tyle zalecamy; możemy to zmienić klikając opcję wyżej, czyli "dróg...".


11. Jak wyłączyć AutoMapę?

Jeśli mamy włączoną AutoMapę i przestaniemy z niej korzystać, to i tak możemy widzieć jej ikonkę na górnym pasku powiadomień, i nawet jeśli schowamy ją do kieszeni, to - jeśli mamy wzynaczoną jakąś trasę - będziemy słyszeć komunikaty nawigacyjne w stylu "skręć w prawo".

Aby wyłączyć AutoMapę należy wcisnąć dwukrotnie przycisk wstecz - wówczas aplikacja zostaje zupełnie wyłączona i nie będzie już działać w tle.

Jest jeszcze opcja "Nawiguj w uśpieniu" (trzeba kliknąć "Opcje" i tam ją znajdziemy). Ona odpowiada za to, że jeśli nie wyłączyliśmy AutoMapy w powyższy sposób, ale zgasiliśmy ekran i schowaliśmy urządzenie do kieszeni, to AutoMapa wciąż będzie nas prowadzić i podawać komunikaty nawigacyjne. Ta opcja może być przydatna np. na rowerze czy w czasie pieszych wędrówek.


12. Jak włączyć komunikaty głosowe?

Najpierw trzeba się upewnić, że mamy włączone dźwięki multimediów na urządzeniu. W tym celu uruchamiamy AutoMapę (ważne, żeby to zrobić!) i przyciskami głośniej/ciszej na urządzeniu ustawiamy odpowiednio głośność.

Jeśli to nie pomaga to w AutoMapie w widoku nawigacji klikamy na zębatkę (prawy dolny róg) i tam musimy zaznaczyć "Dźwięki".

Jeśli i to nie pomaga to jeszcze raz w widoku nawigacji klikamy zębatkę i na ekranie, który się pojawi klikamy Ustawienia. Tam musimy odnaleźć sekcję "Dźwięki", w której można włączyć i wyłączyć komunikaty nawigacyjne, a także zmienić inne powiązane opcje.

Komentarze - forum

Roman (20-05-2015, 0:15)

Jak wyłączyć numery domów w automapie?

Jerzy (25-05-2015, 14:41)

Czy w automapie na androida jest możliwy wybór trasy typu: -najszybsza trasa -najkrótsza trasa -omijaj drogi płatne w którym miejscu można tego dokonać?

Piotr Surowiecki (26-05-2015, 18:42)

@Roman Według naszych imformacji nie ma takiej opcji.

Piotr Surowiecki (26-05-2015, 18:49)

@Jerzy Jest taka możliwość. Po wyznaczeniu trasy trzeba kliknąć przycisk Trasa na dole ekranu. Tam po prawej stronie są różne opcje, m.in.: Typ trasy, gdzie można wybrać trasę krótką, szybką itd. oraz opcja Akceptuj, gdzie jest możliwość unikania tras płatnych, autostrad oraz promów. Jeśli na dole ekranu nie ma przycisku Trasa to wówczas trzeba kliknąć takie trzy kropeczki w prawym dolnym rogu ekranu i przycisk Trasa się pojawi.

Mateusz (16-06-2015, 12:14)

A co należy zrobić żeby wyłączyć całą automapę? Na moim urządzeniu nie ma osobnego przycisku wstecz gdzieś pod ekranem, jak to jest w telefonach. Mam tylko to co mieści się na ekranie. Czy jest gdzieś schowane "zamknij", "zakończ" lub "wyłącz" ?

Piotr Surowiecki (17-06-2015, 6:35)

@Mateusz Na naszym tablecie z Androidem zawsze w dolnej części ekranu są takie trzy przyciski i jeden z nich - strzałkę "wstecz" najbardziej na lewo - trzeba kilknąć dwa razy (będąc na głównym ekranie), żeby zamknąć AutoMapę. Nigdzie nie widzieliśmy osobnego przycisku Zamknij. Z kolei na Windows CE jest w Menu osobny przycisk: klika się Menu i potem trzeba przeskoczyć na drugą stronę (strzałka w prawym dolny rogu) i tam jest "Koniec". To tyle co na ten temat wiemy.

Krzych (26-06-2015, 23:02)

@Piotr - moja AM na tablecie rowniez dziala w podobny sposob; trzeba dwukrotnie dotknac ikonke/strzalke powrotu, tlyko ze w moim tablecie znajduje sie ona prawej strony, co wynika z ulozenia ekranu (wole widziec szerzej niz wyzej :) ) DOdatkowo, na Tablecie mozna nacisnac przycisk "Glownego Menu" (nawe tnei wiem jak on si eprawidlowo nazywa, ale jest to fizyczny przycisk pod ta strzalka o ktorej wyzej pisalem) ktorego nacisniecie powoduje wyjscie do menu glownego Tableta, z ktorego mozna w dowolnej chwili powrocic do widoku AM, jak i tez uruchamiac inne programy (np odtwarzanie muzyki) BTW - ciesze sie, ze znalalzem jak wylaczyc te budynki 3D bo doprowadzaly mnie do szalu, jesli chodzi o ich wysokosc, bo zaslanialy wiele innych bardziej dla mnie waznych informacji. Ja mam inny problem a AM. Szkoda ze tworcy nie pomysleli (chociaz im sugerowalem, ze moze warto byloby sie tym zajac na podstawie rozmow z innymi uzytkownikami) aby wprowadzic wyszukiwanie wsrod zapamietanych punktow. U mnie jest tkaich punktow kilkaset i odnalezienie jednego z nich doprowadza mnie do szalu, bo nie ma opcji WYSZUKAJ np po nazwie lub czesci nazwy. To samo dotyczy tych choragiewek, ktora oznaczaja zapamietane miejsca. Co z tego ze ja widze, jak nie wiem co tam sie znajduje i jak to odnalezc na liscie zapamietanych miejsc? Mogloby wyswietlac sie chociaz pozycja na liscie jaka ta choragiewka ma, lub chocby czesc nazwy (taka np wizytowka) A tak na cholere mi te choragiewki, skoro i tak z nich pozytku nie ma??? Poza tym, jestme bardzo zadowolony z AM i na bank w przyszlym roku znowu przedluze licencje na nastepne 2 lata.

Tata (28-06-2015, 15:28)

Witam. Z mapy zniknęła mi dolna belka z ikonami i za nic nie mogę wejść w opcje ustawień. Wie ktoś jak przywrócić tą dolną belkę. To znaczy mam taką cienki pasek gdzie jest tylko opis miejsca gdzie kliknę na mapie i po lewej ikonka „trasa” a po prawej opcje widoku. Ale nie ma tej grubej belki z opcjami całej mapy.

Piotr Surowiecki (28-06-2015, 19:00)

@Tata Teraz nie mogę sprawdzić, ale tak na szybko z głowy to na głównym ekranie w prawym dolnym rogu są takie trzy kropki i jak się je kliknie, to dużo ważnych przycisków znika. Wystarczy kliknąć go jeszcze raz.

Dave (28-07-2015, 20:18)

Tata aby pojawiła Ci sie dolna belka musisz wcisnąc w telefonie przycisk (tylko nie wiem do konca jak sie ona nazywa. U mnie w Samsung SIII to jest ten przyscisk z lewej strony. Na srodku mam glowny przycisk menu. Z prawej strony mam strzalke i z lewej jeszcze jeden. I to jest wlasnie ten przycisk :)

jotes (24-08-2015, 17:16)

Witam, gdzie zmienić ustawienie by po zjechaniu z wyznaczonej trasy wyznaczyła nową, uwzględniając moje nowe położenie

fryts (24-08-2015, 22:13)

@Dave DZIĘKUJĘ CI NIECH SZCZĘŚCIE BĘDZIE Z TOBĄ :) szerokości :)

Ignacy. (27-09-2015, 23:12)

W jaki sposób usunąć wprowadzone punkty POI z Auto Mapy na Androidzie. Nie jest to możliwe do wykonania na telefonie (smartfonie).Co robić w takiej sytuacji ponieważ wprowadzone bardzo zaśmiecać obraz auto mapy.

Jacur (11-10-2015, 13:50)

Witam, w jaki sposób zaprogramować punkt, w którym się aktualnie znajduję, jako miejsce docelowe (na przeszłość), powiedzmy, że nie ma w tym punkcie adresu kokretnego. Takie coś miałem w Garminie, klikałem i on ustalał dane geograficzne miejsca gdzie byłem i już można było to dodać np. do ulubionych jako adres.

Piotr Surowiecki (12-10-2015, 7:01)

@Jacur Wprost takiej opcji nigdzie nie znaleźliśmy, ale wystarczy przytrzymać palcem na danym miejscu na mapie i wtedy pojawi się m.in. opcja "Dodaj do Ulubionych"

krystian (15-10-2015, 10:33)

Pomocy! Coś się zrobiło z automapa na androidzie (galaxy tab4) ze zniknęła opcja ustawień. Interface się popsuł. Nie ma tego dolnego paska z opcjami.

Piotr Surowiecki (15-10-2015, 15:23)

@Krystian Proszę wcisnąć takie trzy kropeczki w prawym dolnym rogu ekranu i przyciski powinny wrócić na swoje miejsce.

Paweł (21-10-2015, 22:12)

Witam mam taki problem na androidzie że po wyznaczeniu punktów trasy na ekraniea smartfonu mam tylko zaznaczone chorągiewki start i koniec a nie pokazuje mi wyznaczonej trasy, tak samo demo nie działa , co mam włączyć lub wyłączyć w telefonie albo automapie aby mi pokazywało wyznaczoną trase ? Pozdrawiam Paweł :)

Paweł (23-10-2015, 9:45)

Bardzo prosił bym o pomoc . Specjalnie kupiłem większy smartfon żeby było cos widac 5,5 cala dałem dużo kasy a tu lipa :(:( na starym sonym wszystko chodziło . Moze trzeba coś ustawić w telefonie albo nawigacji pomóżcie !!

Piotr Surowiecki (23-10-2015, 21:11)

@Paweł To wygląda na jakiś błąd w działaniu, a nie ustawienia. Trzeba napisać do AutoMapy - oni mają dość dobry support, nawet w soboty działa. Tam muszą pomóc.

Jerry (19-11-2015, 20:04)

Witam, czy ktoś wie gdzie i jak włączyć licznik kilometrów w AM android?

Piotr Surowiecki (20-11-2015, 6:20)

@Jerry Chyba nie ma takiej opcji w AutoMapie na Androidzie. Na Windowsie była w menu Opcje, potem Komputer. Można zapytać w suporcie.

spitak (13-12-2015, 16:30)

Jak w AM android dodac swoje ikony?

Leszek (24-12-2015, 14:45)

WITAM! Gdzie można znaleźć opisy do ikon w AM na Androidzie.

Robert (24-12-2015, 23:30)

Zeby ukryc, pokazac dolna belke nalezy na samsungach wcisnac ikone menu kontekstowego, na innych (motorola) trzy kropki obok 3 podstawowych klawiszy

mati (26-03-2016, 0:16)

witam, mam podobny problem co kilku forumowiczów, znikął mi pasek ustawień AM w telefonie LG. W pasku narzedzi telefonu mam 3 przyciski, trójakt-wychodzi całkowicie z aplikacji, kółko, działanie w tle, kwadrat-kilka okien jednoczesnie.

Dawid (31-03-2016, 9:57)

gdzie moge znalezc schowana licencje w am ? bo do 3,02 mam przypisana licencje probna a 3,0 nie chodzi wcale ...

www.psur.pl (31-03-2016, 17:28)

@Dawid O takie rzeczy najlepiej pytać w dziale pomocy w AutoMapie - u nich na stronie są dane kontaktowe.

ole (28-06-2016, 9:06)

Witam rowniez ostatnio w AM zniknal mi dolny pasek ustawien (galaxy tab 4) oto rozwiazanie : wszedlem w ustawienia tabletu nastepnie ogolne -menadzer aplikacji -automapa-i wyczyscilem pamiec cache oraz wyczyscilem Dane (prawdopodobnie wystarczylo wyczyscic tylko dane ale usunalem to i to) Nastepnie uruchamiamy AM i mamy widok jak przy pierwszym uruchomieniu AM...

peters (07-07-2016, 14:15)

na problem znikającego paska menu rozwiązanie ole jest skuteczne.

ssad (23-07-2016, 9:25)

Witam, mam pytanie, mam wgraną automapę na tableta Lenovo i gdy chodzi ona w normalnym trybie wszystko jest ok. Problem pojawia się wtedy gdy ustawię żeby prowadziło mnie daną trasą do celu. Po paru minutach wyrzuca mnie do menu głównego i trzeba od nowa ustawiać trasę... (i tak w kółko)

remass (29-08-2016, 11:16)

Mam Galaxy Grand Prime (Android 5.1.1. I nie umiem wyłączyć (unieruchomić AutoMapy. Gdy zapomnę wyłączyć jakąś zaplanowaną trasę, po wyłączeniu tel. słyszę np. sto metrów i w prawo.

Andrzej (26-10-2016, 15:04)

Jak usunąć pojedynczy punki z ULUBIONE. Można usunąć wszystkie, a to mnie nie zadowala.

Stefan (21-12-2016, 23:24)

Jak sortować punkty via po najbliszych? android

www.psur.pl (22-12-2016, 7:50)

@Stefan Proszę poszukać w opcjach czegoś takiego jak "Auto-sortowanie punktów VIA"

achim (21-05-2017, 12:00)

jak wybrać trasę alternatywną

patronic1 (07-12-2017, 0:49)

W jakim formacie i gdzie wprowadzać punkty POI do AutoMapy Android, oraz jak wprowadzać swoje ikonki czy komendy.

Dar (12-01-2018, 20:46)

Po ostatnich aktualizacjach zniknęły numery budynkow w podgladzie mapy. Jest mozliwosc przywrócenia numeracji?

tomasz (15-02-2018, 10:25)

w kilka minut po uruchomieniu trasy aplikacja resetuje się (całkowicie wywala nawigację - trzeba ponownie uruchamiać automapę i ustawiać trasę) po kolejnych kilku minutach znowu wywala i tak w kółko jak to naprawić....

pako (15-10-2018, 12:03)

Witam Jak przenieść punty ulubione z androida na windows i odwrotnie w automapie.Pozdrawiam

Krzysztof (12-10-2019, 21:31)

W jaki sposób zmodyfikować trasę wyznaczoną przez AutoMapę? Zdarzyło się, że wyznaczyłem trasę z punktami "Via okolica" i AutoMapa prowadziła mnie w tym mieście do punktu, który znajdował się w dużej odległości od ulicy, którą należało jechać, aby dotrzeć do następnej miejscowości.

Henryk (09-11-2019, 10:28)

Korzystam z AutoMapy od kilku lat i ostatnio prowadzi fatalnie.Aktualnie jestem w Ustce. Gdyby nie Google Maps, to nie mógłbym dojechać do cel. Gdyby AutoMapa nie pokazywała prędkości, to w ogóle bym z niej nie korzystał.

Krzysiek (28-11-2019, 21:40)

Gdzie w Automapie Android wpisuje się współrzędne GPS?

psur.pl (28-11-2019, 22:40)

@Krzysiek Jak się kliknie tę lupę do wyszukiwania to w prawym dolnym rogu ekranu jest taka opcja "Wyszukiwanie offline: Adresy, obiekty" i po kliknięciu na nią znowu na dole będzie opcja "GPS". Jak się to kliknie to można współrzędne wpisywać.

psur.pl (28-11-2019, 23:25)

@Krzysiek Jak się kliknie tę lupę do wyszukiwania to w prawym dolnym rogu ekranu jest taka opcja "Wyszukiwanie offline: Adresy, obiekty" i po kliknięciu na nią znowu na dole będzie opcja "GPS". Jak się to kliknie to można współrzędne wpisywać.

Jak włączyć komunikaty głosowe (21-09-2021, 23:10)

Tadeusz 39 (13-10-2022, 17:17)

Jak regulować głośność komunikatów

maras (02-11-2022, 9:49)

Mam zapisane punkty w Ulubionych pod własną nazwą. Gdy chcę wybrać ten pkt to nie pojawia się on na mapie i nie mogę do niego nawigować. Gdzie popełniam błąd? Wcześniej użytkowałem AutoMapę pod Windows i nie było żadnych problemów.

tadeusz (24-11-2022, 10:50)

jak wpisać adres do ulubionych

Marian (19-11-2023, 10:30)

Dlaczego po połączeniu AM z ANDROID AUTO samowolnie AM wyświetla warstwę budynki w 3D,po mimo wyłączenia tej opcji.Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22891509