Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Cichowo - jezioro, kolejka, spokój

Cichowo - jezioro, kolejka, spokój

Piękna wąskotorowa kolejka parkowa, plaża nad jeziorem i skansen Soplicowo pełen zwierząt - to atrakcje w miejscowości Cichowo w Wielkopolsce.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 27-07-2012, 21:12 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Cichowo to mała wieś letniskowa położona na południe od Poznania w powiecie kościańskim. Rozciąga się malowniczo nad jeziorem, wśród wzgórz i pagórków.

Pociąg prawdziwy, tylko mały

(Uwaga! W 2011 roku kolejka zakończyła swoją działalność. Od 2012 w Cichowie jeździ nowa kolejka.)

Cichowo - kolejkaW 2007 roku, dzięki staraniom grupy pasjonatów, otwarto w Cichowie nietypową kolejkę wąskotorową. Posiada ona najwęższe tory w Polsce (ok. 24 cm), a lokomotywa i wagony sięgają dorosłej osobie nieco powyżej kolan. Myliłby się jednak ten kto powiedziałby, że to zabawka dla dzieci. Wszystko wygląda jak na prawdziwej kolei - tory, zwrotnice, stacje... lokomotywy (spalinowa oraz parowóz 1937 roku!) ciągną po pięć wagonów, a w każdym z nich mieszczą się po dwie dorosłe osoby!

Przejazd kolejką nawet dla dorosłych jest bardzo miłym przeżyciem, o dzieciach nie wspominając. Dla pasjonatów to oczywiście obowiązkowy punkt programu. Główna (i chyba jedyna) wada cichowskiego pociągu to bardzo krótki czas podróży. W jedną stronę to nawet pięć minut nie jest.

Soplicowo z kuchnią polową

Zanim jednak usłyszano o Cichowie z powodu kolejki parkowej wpierw stało się znane za sprawą skansenu filmowego Soplicowo. Zgromadzono w nim budynki i przedmioty, których użyto podczas kręcenia filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy. Folwark składa się głównie z budynków gospodarczych, jest w nim sporo zwierząt, m.in.: kury, gęsi, owce, osiołek... Podczas naszej wizyty (czerwiec 2010) wciąż trwała budowa dworu Sopliców - w tajemnicy dodamy, że jest on murowany z cegły, choć w oryginale był "z drewna, lecz podmurowany".

Folwark jest miejscem bardzo ładnym, jest sporo miejsca, można usiąść na trawie, odpocząć, popatrzeć na stare chaty, sprzęty i zwierzęta. W słoneczny dzień jest tu nieco leniwie i przyjemnie. Nie oczekujmy natomiast jakiegoś bliższego spotkania z "Panem Tadeuszem" (do którego fanów zalicza się również niżej podpisany), gdyż zbyt wiele z dzieła Mickiewicza tutaj nie ma. Trudno też poczuć klimat Soplicowa, gdy na środku folwarku stoi wojskowa kuchnia polowa, obok stoliki i parasolki z logiem jednego z browarów, a z głośników dobiega współczesna muzyka. Tak to raczej nie wyglądało dwieście lat temu... Pod tym kątem zatem rewelacji nie ma, choć być może po ukończeniu budowy dworu będzie nieco lepiej.

Przyroda, plaża, jezioro

Oprócz atrakcji turystycznych Cichowo to przede wszystkim miejscowość letniskowa. Położona nad rozległym, słabo zagospodarowanym jeziorem pozwala na spokojny wypoczynek w bliskim kontakcie z przyrodą. W miejscowości są dwa kąpieliska z plażami - jedno przy głównej plaży, a drugie przy O.W. Zacisze.

Z dziećmi

Czy trzeba jeszcze coś pisać? Każdy rodzic wie, że jeśli w jednej małej miejscowości mamy blisko siebie atrakcyjną kolejkę, zagrodę ze zwierzętami, w której dodatkowo jest miejsce by rodzice mogli usiąść, a dzieci się wybiegać, oraz kąpielisko z plażą, to trudno nie użyć określenia "raj dla dzieci".

Musimy jednak zaznaczyć, że na początku czerwca 2010 główna plaża była trochę zarośnięta, a piasek mocno ubity - trudno byłoby się tam dzieciom bawić jak w piaskownicy. Nieco więcej luźnego piasku było między ławkami (ułożonymi coraz wyżej - jak w amfiteatrze). Być może jednak przez rozpoczęciem sezonu gospodarze Cichowa lepiej przygotują plażę na potrzeby dzieci. W każdym razie jest jeszcze druga plaża, dużo mniejsza, ale z większą ilością piasku dla dzieci i to ją bardziej polecamy rodzinom z małymi dziećmi. To plaża przy O.W. Zacisze.

Wszystkie omówione aktrakcje zwiedzaliśmy w wózkiem dziecięcym i to takim z małymi plastikowymi kołami. Nie było żadnych problemów.

Informacje praktyczne

Cichowo jest małą miejscowością, więc wszędzie jest w miarę blisko. Do dyspozycji jest kilka parkingów oznaczonych jak płatne-niestrzeżone, ale nie widzieliśmy by ktoś na nich zbierał opłaty. Zaraz po wjeździe do Cichowa natkniemy się wprost na skansen Soplicowo (przy zakręcie w lewo), przy którym także jest taki parking.

Kilkaset metrów na prawo od skansenu jest jedna ze stacji kolejki (stacja Soplicowo). Warto jednak pójść pieszo drogą do głównej stacji, gdyż przy Soplicowie kolejka jest tylko kilka razy dziennie. Jeśli pójdziemy drogą równoległą do torów, to za kilka minut znajdziemy się przy bramie z napisem "Cichowskie Muzeum Techniki". To właśnie jest baza kolejki (dworzec, lokomotywownia itp.) i tam w godzinach kursowania można spotkać kogoś z obsługi. Zgodnie z rozkładem kolejka jeździ tylko trzy razy dziennie, ale nie mieliśmy problemu, żeby umówić się na dodatkową jazdę.

Od stacji można pójść drogą w dół, w stronę O.W. Zacisze. Jak już będziemy przy bramie ośrodka schodzimy ścieżką w dół w stronę jeziora, przy nim skręcamy w lewo i po chwili jesteśmy na plaży przy O.W. Zacisze. Ta plaża jest mniejsza, ale podczas naszej wizyty była bardziej zadbana. W każdej jednak chwili możemy pójść ścieżką wzdłuż jeziora i nią dojdziemy do głównej plaży w Cichowie.

Zobacz też:
* Informacje o cichowskiej kolejce (rozkład jazdy itp.)
* Strona gminy Krzywiń, w której leży Cichowo (m.in. informacje o Soplicowie)

Komentarze - forum

k. (27-06-2010, 13:01)

Brzmi interesująco :)

Zakochana w Cichowie (01-08-2014, 23:25)

W Cichowie spędzałam praktycznie każde wakacje przez 15 (!) lat i do dzisiaj wspominam tą miejscowość z sentymentem :) Mieszkam w dużym mieście i 2 tygodnie spędzane z rodziną na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku były czasem bezcennym! Wspaniałe miejsce, w którym można podładować akumulatory, być bliżej natury - po prostu odpocząć.Serdecznie polecam Cichowo jako idealne miejsce na odpoczynek, dla dużych i małych :)Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22988712