Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Sposoby poboru opłat na autostradach

Sposoby poboru opłat na autostradach

W Polsce funkcjonują obecnie różne systemy poboru opłat na autostradach.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 20-05-2023, 11:22 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Zgodnie z założeniami wszystkie polskie autostrady mają być płatne. Obecnie część z nich już jest, a opłaty są na nich pobierane na różne sposoby. To dlatego, że różnymi odcinkami zarządzają różne podmioty.

Sposoby płatności

I. Tradycyjnie na bramkach
Po prostu podjeżdżamy do bramek i tam płacimy za przejazd. Bramki mogą być zorganizowane na dwa sposoby - system zamknięty bądź otwarty, wyjaśniamy to poniżej.
Do grudnia 2021 był to domyślny sposób opłat, ale obecnie nie jest już możliwy na niektórych odcinkach (szczegóły tutaj).

II. Aplikacje Autopay, SkyCash, Yanosik, bankowe
To bardzo proste i wygodne rozwiązanie. Konfigurujemy aplikację (podajemy nr rejestracyjny samochodu, kartę do płatności), a gdy podjedziemy do bramek to kamery rozpoznają nasz numer rejestracyjny i na jego podstawie pobiorą opłatę z naszej karty. To wszystko! Nie musimy pobierać biletu na bramkach, po prostu podjeżdżamy do nich i szlaban powinien automatycznie się otworzyć. O aplikacji po konfiguracji możemy zapomnieć, nie musimy mieć jej przy sobie.
Szczegóły systemu dla autostrady A1 Toruń-Gdańsk tutaj, a dla autostrady A4 Katowice-Kraków tutaj.

III. Aplikacja e-TOLL
To aplikacja działająca na państwowych odcinkach autostrad. Jej konfiguracja jest bardziej skomplikowana niż aplikacji typu Autopay opisanych wcześniej, ale główna różnica polega na sposobie działania: aplikację eTOLL musimy mieć włączoną przez cały czas jazdy po płatnym odcinku, ponieważ pobiera ona opłatę na podstawie pozycji GPS. Co dostajemy w zamian? Przejazd przez bramki ma być dużo szybszy, bez zatrzymywania, bo kamery nie będą musiały odczytywać numeru rejestracyjnego samochodu. Na razie tego nie zauważyliśmy, ale po pełnym uruchomieniu systemu 1 grudnia 2021 ma to być widoczne. Dużo więcej na temat eTOLLa piszemy w tym miejscu. Warto przeczytać, bo to właśnie on zastąpi na niektórych odcinkach tradycyjne płatności na bramkach.

Od 1 grudnia 2021 zamiast aplikacji eTOLL możemy używać Autopay (ale na państwowych odcinkach musi ona być włączona, nie jak w pkt. II!) i wtedy wystarczy tylko jedna aplikacja na wszystkie autostrady - szczegóły w tym miejscu.

Gdzie jaki sposób płatności?

Szczegółowa rozpiska wszystkich płatnych odcinków wraz z obsługiwanymi na nich płatnościami znajduje się tutaj.

Sposoby organizacji bramek

Również bramki do pobierania opłat działają na dwa różne sposoby.

1. System zamknięty

Przy wjeździe na płatną autostradę pobieramy bilet na bramkach. Zjeżdżając z płatnej autostrady pokazujemy ten bilet osobie w budce na bramkach i płacimy za przejechany przez nas fragment. Czyli zawsze przejedziemy dokładnie przez dwie bramki, niezależnie czy podróżujemy przez cały płatny odcinek, czy zjedziemy gdzieś w połowie.

Bramki muszą znajdować się na każdym wjeździe i zjeździe z płatnego odcinka, a także w miejscach gdzie ten odcinek się zaczyna i kończy (często systemem zamkniętym objęty jest tylko fragment dłuższej autostrady).

W Polsce taki system obowiązuje np. na płatnym fragmencie autostrady A1 między Gdańskiem a Toruniem.

2. System otwarty

Jadąc autostradą napotykamy co jakiś czas bramkę, na której płaci się od razu jakąś część opłaty. Nie ma bramek na węzłach.

Liczba bramek przez jakie będziemy musieli przejechać zależy od tego jak długo jedziemy autostradą. Jeśli między węzłami nie trafimy na żadeń punkt poboru opłat, to nie będziemy płacić w ogóle. Natomiast jeśli podróżujemy na dłuższym dystansie, to taki system jest bardzo niewygodny i opóźnia podróż, bo regularnie trzeba się zatrzymywać na bramkach i wnosić opłaty.

W Polsce taki system obowiązuje np. na odcinku A4 Katowice - Kraków.

Komentarze - forum

Mariusz (28-08-2016, 20:38)

pełne poparcie czy Państwo nie może zmusić tych prywaciarzy do tego by stosowali jeden system poboru opłat - przyjazny kierowcom w dobie komputerów kamer z możliwością identyfikacji wjeżdżających i wyjeżdżających nie jest to aż tak trudne Chyba że komuś zależy na tym aby nie było zbyt łatwo ...

pozdraf (07-05-2017, 18:36)

Skutkiem tych niedogodności jest to, że trasę przejazdu tam i z powrotem opracowałem przez Czechy. Winietę kupię raz i będzie spokój. Polacy zarobią więc nic.

Gapa (11-06-2017, 10:43)

Czy na trasie Katowice Kraków jak zaplacilem 10 przy wjeździe to czy wystarczy, że pokaże paragon przy zjeździe czy 10 też się należy?

Ces (11-06-2017, 23:25)

@Gaps 10 zl placisz też na zjeździe w Balicach. Czyli w sumie Ktw Krk 20 zl

Podróżnik (21-10-2021, 13:43)

Nieudolność czy cwaniactwo??? I jeszcze przyprawione chciwością i wyłudzaniem pieniędzy - m.in. jakieś podwójne kasowanie!!! Jadę przez Czechy. Jest bezproblemowo.

Rycho (02-12-2021, 9:08)

Jeżdżę w innych krajach po autostradach i jakoś tam lepiej jest wszystko zorganizowane A u nas jak zwykle kombinatorstwo najdroższe autostrady i ciekawe jak się odnajdą obcokrajowcy jeżeli ja już mam problem jak to ogarnąć bo jest tak jeżeli to działa ok ale jak się zawiesi to co w tedy kary wychodzi z tego bajzlu że jadąc po Polskich autostradach mam jechać i pilnować aplikacji czy czasem się nie zawiesza ciekawe rozwiązanie brawa dla tych mondraliskich którzy to wymyślili skomentuje to tak bandyctwo w biały dzieńZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22974682