Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Most zwodzony w Dziwnowie

Most zwodzony w Dziwnowie

Warto zobaczyć na żywo podnoszenie ogromnego mostu w Dziwnowie. Podajemy godziny otwierania, krótką historię, zdjęcia oraz filmik.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 09-02-2016, 6:21 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Przez wiele wieków most przez rzekę Dziwną (formalnie to cieśnina morska) nie istniał. Aby przedostać się z Dziwnowa na wyspę Wolin, trzeba było skorzystać z promu. Sytuacja zmieniła się po II wojnie światowej, gdy Dziwnów wrócił do Polski. W latach 50-tych wybudowano pierwszy most zwodzony (kilka archiwalnych zdjęć). W 1994 został on przebudowany i w tym stanie służy nam do dziś.
Most w Dziwnowie widziany z boku, duże betonowe przęsła, most czerwony
Otwierane jest tylko jedno przęsło tego szerokiego mostu, to od strony wyspy Wolin. W tym czasie za pomocą szlabanów wstrzymywany jest ruch samochodowy i pieszy. Piesi mogą jednak wejść na pozostałą część mostu, podczas gdy samochody muszą czekać przed nim.
Godziny otwierania

Godziny podnoszenia i opuszczania mostu (na dowód - zdjęcia poniżej):
* co 2 godziny w godzinach parzystych;
* od 15 czerwca do 30 września dodatkowo w godz. 13, 17, 19, 21.
Tabliczka z godzinami otwierania na pierwszym planie, na drugim most w piękną słoneczną pogodę
Czerwona tabliczka z godzinami otwierania mostu
Powyższe zdjęcia zrobiliśmy w 2015 roku, aczkolwiek podnoszenie mostu w godzinach parzystych odbywa się od wielu lat.

Otwieranie mostu można zobaczyć z bliska, podchodząc po prostu do szlabanów. Ładny widok jest także z pobliskich brzegów Dziwnej, np. z okolic nowej mariny.
Przez barierki od mostu widać mnóstwo jachtów zacumowanych w marinie
Od mostu można przejść się bardzo ładnymi bulwarami nad Dziwną. Jeden wiedzie w stronę ujścia rzeki do morza, a drugi w stronę centrum miejscowości. Po drodze spotkamy m.in. marinę czy nabrzeże portu rybackiego.

Most w Dziwnowie jest jednym z czterech, które łączą wyspę Wolin ze światem. Wszystkie pozostałe znajdują się w miejście Wolin: stary obrotowy, drogowy na drodze krajowej nr 3 i kolejowy. Po tym drugim warto jechać wolno, bo widok na Dziwną i most obrotowy jest bardzo ładny.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22975740