Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Muzeum w Świnoujściu - akwaria, statki i historia

Muzeum w Świnoujściu - akwaria, statki i historia

Różnorodne wystawy Muzeum Rybołówstwa to ciekawa atrakcja, a także odpowiedź na pytanie co robić w czasie deszczu w Świnoujściu.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 29-03-2017, 6:55 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Oto co znajdziemy w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu.

Świat żywej rafy koralowej - akwaria
Kilka dużych akwariów z licznymi okazami: ryby, żółwie itp. Bardzo ładne i ciekawe.Ciemny korytarz z kolorowymi akwariami po bokach

Fauna mórz i oceanów
Rozmaite zwierzęta morskie - wypchane, zasuszone bądź modele. Jest tam np. model morświna, bardzo ciekawie prezentują się też piły od ryby-piły, tuńczyk, foka czy różne kraby. Jest tego sporo, a jeszcze obok są kolejne dwa akwaria i w jednym z nich pływa duma muzeum: duża pirania zwana Kasią.Gablota z pingwinami

Rybołówstwo (starodawne i dalekomorskie)
Po II wojnie światowej Świnoujście było przez wiele lat bazą dla rybołówstwa dalekomorskiego. Polskie statki łowiły ryby pływając po morzach i oceanach całego świata. Dziś ta działalność nie jest już prowadzona, ale w muzeum możemy zobaczyć wystawę jej poświęconą. Główna jej część to mnóstwo ładnych modeli statków, ale są jeszcze np. zdjęcia czy przyrządy nawigacyjne (nie tylko z rybołówstwem związane).Muzealne gabloty z modelami statków
Osobna wystawa poświęcona jest dawnym narzędziom połowowym, czyli sprzętom i życiu zwykłych rybaków w przeszłości.

Historia Świnoujścia
Duża wystawa poświęcona jest historii Świnoujścia. Pamiątkowe zdjęcia, pamiątki i mapy pomagają przybliżyć historię tego miasta.

Bursztyn i żaglowce
Piękne modele żaglowców oraz wystawa poświęcona bursztynowi: ciekawe wyroby (np. malutki statek) i niewielkie inkluzje (czyli organizmy zatopione w bursztynie).

Budynek muzeum
Budynek, w którym mieści się muzeum jest zabytkowy - to najstarszy budynek w mieście, zbudowany na początku XIX wieku dla potrzeb urzędników.Budynek z wieżyczką na środku dachu

Otoczenie
Muzeum Rybołówstwa Morskiego znajduje się w samym centrum Świnoujścia, niedaleko przeprawy promowej ("Bieliki") oraz nabrzeży portowych. Jest tu więc sporo miejsc do spacerów i zwiedzania.

Nasze wrażenia

Muzeum porusza wiele tematów i zawiera ciekawe eksponaty, więc pewnie każdy znajdzie choć jedną gablotę, która go zainteresuje. Najbardziej brakowała nam jakiejś narracji, np. wystawa o Świnoujściu to bardziej zbiór eksponatów niż opowieść o tym mieście. Tak czy siak muzeum jest bardzo sympatyczne i warto je odwiedzić.

Cała trasa zwiedzania jest w budynku, więc jeśli w wakacje nie dopisuje nam pogoda, to można tu spędzić dłuższą chwilę np. w czasie deszczu.
Muzealne gabloty z dokumentami

Z dziećmi

Dzieciom z pewnością najbardziej spodobają się akwaria z rozmaitymi rybami, żółwiami itp. Nasze pociechy długo nie chciały od nich wychodzić. Maluchy zaciekawią się też wystawą o faunie mórz, np. wspomniana ryba piła, morświn czy znany z puszki tuńczyk.

Dziecięcą uwagę mogą też przykuć liczne modele statków. Reszta to już muzealny standard - zależy od tego jak rodzice go przedstawią.

Muzeum jest na 3 kondygnacjach, więc zwiedzanie go z wózkiem jest utrudnione. Sale są dość przestronne (z wyjątkiem tej z akwariami), dzieci mają trochę miejsca, nie powinno też być problemu przy zwiedzaniu z nosidełkiem.

Informacje praktyczne

Adres
Muzeum Rybołówstwa Morskiego
Świnoujście, Plac Rybaka 1
tel. +48 91 321 2426
https://muzeum.swi.pl/

Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku, można je (oraz ceny biletów) sprawdzić tutaj.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22988899