Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Najwyższa latarnia morska w Polsce - Świnoujście

Najwyższa latarnia morska w Polsce - Świnoujście

Byliśmy na większości polskich latarń, ale żadna nie zrobiła na nas takiego wrażenia jak ta w Świnoujściu.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 01-05-2017, 16:23 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Dwie rzeczy wyróżniają latarnię morską w Świnoujściu. Pierwsza to niezwykła wysokość - 68 metrów! Jest to największa latarnia morska nie tylko w Polsce, ale i nad całym Bałtykiem. To oczywiście powoduje, że widoki z niej są naprawdę ciekawe.
Latarnia morska w Świnoujściu widziana od dołu
Drugi zaś wyróżnik to jej położenie - z góry jest naprawdę na co patrzeć! Świna, czyli ujście Odry, a jednocześnie wejście do zespołu portów Szczecin - Świnoujście. Wielki jednostki pływające nie są tu rzadkością. Dosłownie pod stopami jest port - gdy my gościliśmy na latarni kilkadziesiąt metrów niżej trwał rozładunek dużego statku transportowego, co mogliśmy dokładnie widzieć. Kolejna sprawa to słynny gazoport, który widać jak na dłoni (bardzo długie falochrony w pobliżu latarni). Forty po obu stronach Świny broniące niegdyś wejścia do pruskiego portu. Od zachodu Niemieckie uzdrowiska na wyspie Uznam, a od wschodu klify wyspy Wolin i Międzyzdroje. Na południu Zalew Szczeciński, a dużo bliżej rozłożone na dwóch wyspach Świnoujście z kursującymi między nimi promami. Jest więc na co patrzeć i można tu spędzić naprawdę dużo czasu.
Statek wpływa do portu przez szerokie ujście rzeki. Świeci słońce, morze spokojne
Wejście na latarnię dla zdrowego człowieka nie stanowi problemu, ale wymaga wysiłku. Na górę prowadzi ponoć ponad 300 stopni, ale dzięki takiej wysokości światło latarni może być widoczne z ok. 46 kilometrów.

Latarnię morską w Świnoujściu zbudowano w latach 1854-57.

Z dziećmi

Głównym problemem jest wysokość latarni i związana z nią liczba schodów do pokonania. Poza tym wejście na latarnię jest bezpieczne, nie ma jakichś trudnych drabinek itp.

Najmłodszy uczestnik naszej wycieczki miał ok. 2,5 roku, ale większość drogi pod górę spędził na rękach taty (trochę by to trwało, gdyby tuptał po swojemu). Żadnych innych problemów nie było, na górze bardzo mu się podobało. Dzieciaki z wczesnej podstawówki trochę się zmęczyły, ale mimo tego wbiegły bez problemu na górę.
Duży statek przy nabrzeżu portowym, w oddali zabudowania Świnoujścia

Dojazd i parking

Do latarni można dojechać jedynie ul. Ku Morzu, która po minięciu gazoportu (bardzo ciekawy widok!) zmienia się w wąską i krętą drogę (zobacz mapka - na szerokich ekranach w prawym górnym rogu, na komórkach pod artykułem i komentarzami).

Pod samą latarnią jest niewielki plac, na którym można zaparkować auto. Myśmy byli tam w lutym, więc nie było z tym problemu, ale spodziewamy się, że w sezonie to miejsce może być oblężone. Dodatkowo wspomniana wcześniej droga jest wąska, więc pewnie mogą tworzyć się na niej zatory. Dlatego najwygodniej będzie zostawić auto na parkingach za gazoportem i stamtąd przejść się piechotą do latarni. Po drodze miniemy m.in. ruiny bunkrów z II wojny światowej (Bateria Brzegowa), a także Fort Gerharda, który jest zagospodarowany i udostępniony do zwiedzania.

Godziny otwarcia i ceny biletów

normalny - 7 zł
ulgowy - 5 zł
grupy (od 20 osób) - 4 zł

styczeń, luty - od 10:00 do 16:00
marzec, kwiecień, maj, czerwiec - od 10:00 do 18:00
lipiec, sierpień - od 10:00 do 20:00
wrzesień, październik - od 10:00 do 18:00
listopad, grudzień - od 10:00 do 16:00

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22891261