Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > NaviExpert - praktyczne wskazówki

NaviExpert - praktyczne wskazówki

Oto garść praktycznych porad, które ułatwią korzystanie z nawigacji NaviExpert w systemie Android.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 28-08-2017, 22:12 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Lista wskazówek będzie sukcesywnie powiększana. Jeśli mają Państwo jakieś pytania proszę dodawać je w komentarzu - postaramy się pomóc.
Nawigacja na szybie auta, w tle inne auta stłoczone na promie[zdjęcie: Z NaviExpert na przeprawie promowej w Świnoujściu]

1. Jak dodać do ulubionych punkt z mapy?

Problem
Przeglądamy mapę i chcemy kliknąć na konkretne miejsce, żeby dodać je do ulubionych.

Rozwiązanie
* Klikamy na mapie na miejsce, które chcemy dodać do ulubionych.
* Z dymka, który się ukaże klikamy na "Co tutaj jest?".
* Wyświetli się nam lista okolicznych punktów POI, ale na samej górze pierwszy będzie punkt ze współrzędnymi geograficznymi (np. "51.40265, 18.12346"). Właśnie na niego klikamy.
* Na dole ekranu pojawi nam się belka ze współrzędnymi i czasem dojazdu. Klikamy na belkę, aby ją rozwinąć.
* Pojawi się kilka opcji, a wśród nich gwiazdka "Ulubione" - na nią klikamy.
* Dodajemy nazwę punktu i od tej pory mamy go w ulubionych.


2. Jak włączyć wyświetlanie trasy alternatywnej w czasie jazdy?

Problem
Chcemy, aby w czasie nawigowania NaviExpert wyświetlał nam propozycje tras alternatywnych (np. skręt w lewo to +1 minuta, ale -2 kilometry).
Widok ekranu nawigacji[zdjęcie: Na niebiesko zwykła trasa, na szaro widzimy trasę alternatywną. To widok planowania, ale identycznie wygląda to podczas jazdy.]

Rozwiązanie
Jest to na razie funkcja eksperymentalna, więc domyślnie wyłączona. My jednak używaliśmy jej przez ponad 1 tys. km i działa bardzo dobrze.
Aby włączyć tę opcję wchodzimy w "Ustawienia", następnie "Ustawienia trasy" i tam pod nagłówkiem"Pokaż alternatywne trasy" zaznaczamy "W trakcie nawigacji".


3. Omijanie korków albo unikanie bocznych dróg, czyli: Jaki rodzaj trasy wybrać?

W NaviExpert jest do dyspozycji kilka sposobów w jaki nawigacja wyznacza trasę. Najważniejsze to:

Rekomendowana - omijamy korki, ale staramy się trzymać raczej głównych dróg, o dobrej nawierzchni. To ustawienie dla tych, którzy nie chcą zjeżdżać z głównej drogi i jechać bocznymi po to tylko by zaoszczędzić 2 minuty. Albo w tym samym celu nie chcą nadrabiać 20 kilometrów.

Najszybsza - nasza ulubiona. Ważny jest tyko czas dojazdu. To ustawienie dla tych, którzy nie boją się pojechać boczną drogą albo nadrobić trochę kilometrów, żeby być szybciej u celu. Trzeba się liczyć z tym, że na bocznych drogach może być gorsza nawierzchnia, ale bez przesady - NaviExpert gruntowymi drogami nie puszcza.

Ekonomiczna - pomyślana jako taka, która pozwoli nam dojechać najtaniej. Uwzględniane są dwa czynniki: opłaty za autostrady oraz zużycie paliwa. O ile to pierwsze można dokładnie wyliczyć, o tyle to drugie opiera się na średnich wartościach spalania (np. na autostradach, w mieście), które wpiszemy w ustawieniach, więc jest pewnym zgrubnym szacunkiem. Dlatego tej trasy trzeba używać świadomie i z rozwagą. W praktyce trasa Ekonomiczna okazuje się najczęściej najkrótszą sensowną trasą.

Domyślny rodzaj trasy można wybrać w ustawieniach: "Ustawienia trasy" i tam na pierwszym miejscu jest "Domyślny typ trasy".

Ważne! Aby omijanie korków dobrze działało zalecamy włączenie dwóch opcji w Ustawieniach:
I. "Ustawienia trasy" | "Automatyczne przeliczanie trasy" | "Przeliczaj trasę w kraju"
II. "Połączenie internetowe" | "Community traffic online"

Komentarze - forum

Andrzej M... (21-08-2020, 13:01)

Czy NaviExpert ma asystenta pasa ruchu

psur.pl (21-08-2020, 13:03)

Tak, NaviExpert ma asystenta pasa ruchu.Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22933742