Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Oleśnica - zwiedzanie zamku

Oleśnica - zwiedzanie zamku

Ten duży zamek pamięta jeszcze czasy Piastów Śląskich, a od jakiegoś czasu powoli odzyskuje swój blask i walczy o przynależne mu miejsce na mapie atrakcji Dolnego Śląska.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 14-02-2020, 7:33 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Malowniczo prezentuje się Oleśnica dla przyjezdnych - z daleka kusi wieżami, które zwiastują liczne zabytki. I rzeczywiście jest ich tu wiele, a my chcemy się skupić na wieży widocznej najbardziej z prawej strony (jadąc od strony Wrocławia), czyli na książęcym zamku, który od niedawna można zwiedzać.
Zamek w Oleśnicy[zdjęcie: Zamek w Oleśnicy z dobudowanym skrzydłem pałacowym (po lewej stronie)]

O zamku

Najstarsze części zamku pochodzą z XIII wieku, kiedy to był on założeniem obronnym polskich Piastów Śląskich - książąt oleśnickich. Tak było do 1492 roku (nie, książęta oleśniccy nie wyemigrowali do Ameryki...), a następne wieki to władanie kolejnych rodów i rozbudowa zamku na większą i bardziej reprezentacyjną rezydencję. Rezygnowano przy tym z walorów obronnych, które w nowych czasach nie były aż tak potrzebne, i koncentrowano się na wygodzie mieszkańców. Stąd np. charakterystyczne połączenie skrzydła pałacowego z kościołem - malowniczym tunelem, który jak most przechodzi nad ulicą. W ten sposób mieszkańcy zamku mogli "w kapciach" udać się na nabożeństwo.
Zamknięty mostek (tunel) nad ulicą, który łączy zamek z kościołem[zdjęcie: Tunel łączący część pałacową zamku z Bazyliką św. Jana]

Rodem, który przejął zamek po Piastach byli czescy Podiebradowie. Szczególnie aktywny w rozbudowie zamku był Jan oraz jego bratanek Karol II i właśnie za ich czasów ukształtował się obecny wygląd zamku (lata 1542 - 1616). Kolejni władcy to Wirtembergowie, Welfowie i Hohenzollernowie. W czasie II wojny światowej zamek uniknął zniszczeń, natomiast nie zachowało się żadne wyposażenie - z jednym niezwykłym wyjątkiem, którym jest wielka głowa słonia! Mamy ją na zdjęciu, ale nie pokażemy, żeby nie psuć frajdy, bo widok jest przedni i warto zobaczyć go na żywo.

Zwiedzanie

Państwowy zamek nie miał po 1945 roku wielkiego szczęścia, bo nie został przeznaczony na obiekt turystyczny, w którym utworzono by muzeum i oprowadzano turystów, ale mieściły się tu różne instytucje. Do dziś należy on do Ochotniczych Hufców Pracy, ale od kilku lat szefostwo zamku - mimo różnych ograniczeń wynikających z tego stanu rzeczy - przywraca mu jego turystyczne funkcje. Największym przełomem jest możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem.
Krużganki i wieża zamkowa[zdjęcie: Widok z dziedzińca na oleśnickie krużganki. Są oryginalne, nie rekonstruowane]

Pani przewodnik szczęśliwie posiada najlepszą możliwą cechę jaką przewodnik może mieć: jest pasjonatką miejsca, po którym oprowadza. Prawdziwie zapatrzona w zamek i pragnąca, aby odzyskał dawny blask, zaraża również tym zapałem turystów. Dlatego choć na pozór może się wydawać, że nie ma tu wiele do zobaczenia, to my jednak szczerze polecamy udać się na zwiedzanie z przewodnikiem, bo będzie to półtora godziny niezwykłego spotkania z historią zamku i jego dawnymi mieszkańcami.

Dodatkowo w jednej z sal znajduje się wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu i jego Legionom. Są tam ciekawe, zabytkowe eksponaty, natomiast od razu trzeba powiedzieć, że Piłsudskiego żadne specjalne więzy z tym miejscem nie łączyły.

Z dziećmi

Z zupełnie małymi dziećmi będzie trudno, bo reżim zwiedzania (trzeba być cicho, bo przewodnik mówi; trzeba iść i stać wtedy kiedy cała grupa to robi itp.) zawsze jest problemem dla rodziców z maleństwami. Nie da się też zwiedzać zamku z wózkiem (dużo chodzenia po schodach), choć z nosidełkiem nie powinno być problemów. Czyli tylko dla mocno zmotywowanych.

Łatwiej będzie z zaczynającymi już co nieco rozumieć dzieciakami (3+). W czasie zwiedzania jest dużo ruchu, co chwila jakaś inna sala, kilka rzeczy, które mogą je zainteresować (wspomniany słoń, spacer krużgankami czy obrazy książąt). Dodatkowo pani przewodnik opowiada na tyle żywo i prosto (w dobrym tego słowa znaczeniu), że dzieci mogą już co nieco rozumieć - im starsze tym więcej, a z podstawówki to już na pewno sporo.

Obok polecanego parkingu przy ul. Wałowej znajduje się sympatyczny plac zabaw.

Aktualizacje 2020

Na zamku udostępniono dwie nowe wystawy "Geniusz Europy" oraz "Rodzina i dziecko w średniowieczu". Trasa samodzielnego zwiedzania została także znacznie wydłużona. (Tych wszystkich nowych atrakcji jeszcze nie zwiedzaliśmy, tylko dajemy o nich znać)

Informacje praktyczne

Godziny zwiedzania
Zamek można zwiedzać indywidualnie codziennie od 9 do 18 (info z lutego 2020), ale my zdecydowanie zachęcamy do zwiedzania z przewodnikiem.
Zwiedzanie z przewodnikiem odbywało się w letnie weekendy o godz. 11 i 14.
Uwaga! Obie powyższe informacje warto sobie potwierdzić albo na stronie zamku albo telefonicznie (71 314 20 12), bo to się może zmieniać.

Ceny biletów:
12 zł - normalny
10 zł - ulgowy
7 zł - dzieci do lat 7

Można płacić kartą.

Parking
U podnóża zamku, przy ul. Wałowej, jest bardzo wygodny, darmowy parking.
Wejście do zamku - niezbyt wielkie drzwi, nad nimi zabytkowa lampa i dwie polskie flagi[zdjęcie: Zamek w Oleśnicy zaprasza na zwiedzanie miłymi sercu polskimi flagami]

Mapa
Bardzo dokładna mapa okolic Wrocławia i Oleśnicy wraz z planem Oleśnicy - "Bliskie okolice Wrocławia, część południowo-wschodnia": zobacz (cena ok. 7 zł).

Podsumowanie

Duży obiekt, duża pasja obecnych gospodarzy. Warto tu przyjechać, posłuchać, szczególnie, że Oleśnica oferuje jeszcze inne zabytki i nawet jeśli nie chcemy ich szczegółowo zwiedzać, to warto się po prostu wśród nich przespacerować.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22894445