Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Prom przy ujściu Wisły - 3x ciekawy

Prom przy ujściu Wisły - 3x ciekawy

Płynąc promem widzimy jak z jednej strony Wisła jest nieograniczona, bo wpływa do bezkresnego morza. Ale to nie wszystko…

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 08-05-2022, 14:21 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Przeprawa promowa łączy Świbno (obecnie dzielnica Gdańska) z Mikoszewem. Nieco ponad 3 kilometry dalej Wisła wlewa swe wody do Bałtyku, a więc jest to miejsce wyjątkowe.

Przeprawa znajduje się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 501, ale jej znaczenie komunikacyjne nie jest duże, bo kilkanaście kilometrów dalej w górę Wisły jest most (droga ekspresowa S7). Zapewne dlatego prom kursuje tylko przez część roku (w chwili, gdy piszemy te słowa było to od końca kwietnia do końca września - link do aktualnych danych podajemy na końcu tekstu).

Atrakcyjność opisywanego promu ma trzy wymiary.

Po pierwsze oczywiście ciekawy jest sam prom: jak wjeżdżają na niego auta, holownik ciągnie platformę itp.

Po drugie ujście Wisły jest wielką ciekawostką przyrodniczą. Przepływamy przez szerokie koryto, widzimy rzekę, która z jednej strony nie ma końca, bo łączy się z morzem…

Po trzecie zaś miejsce to jest niezwykłe w wymiarze duchowym. To tutaj najważniejsza z polskich rzek oddaje swe wody morzu - wody, które zanim do niej trafiły ogarniały miliony miejsc na polskiej ziemi, słyszały tak wiele naszych radości i smutków. Dorzecze Wisły jest dla naszego kraju jak układ krwionośny, a więc może usłyszymy tu bicie serca naszej Ojczyzny?

Prom przy ujściu Wisły[zdjęcie: Prom przybijający do prawego brzegu. Nie publikujemy większej liczby zdjęć, żeby nie psuć frajdy samodzielnego odkrywania tego ciekawego miejsca]

Ciekawostka historyczna

Prom nie zawsze wyglądał tak jak teraz. Gdzieś (niestety nie pamiętamy już gdzie) przeczytaliśmy, że zaraz po wojnie była to sama platforma ręcznie przeciągania na linach, nie było holującego statku. Pewnego razu liny się zerwały i prom z nurtem Wisły popłynął do morza, gdzie dryfował kilkanaście godzin zanim to zauważono i przypłynęła pomoc. W dzisiejszych czasach na takie „atrakcje” nie ma co już liczyć.

Z dziećmi

Statek, który przewozi auta zawsze jest dla dziecka ciekawy - szczególnie jeśli wśród tych aut jest i nasze. Również wielka rzeka, która z jednej strony kończy się w morzu może dzieci zainteresować - grunt to im to wytłumaczyć, najlepiej jeszcze pokazać na mapie.

Informacje praktyczne

Poniżej publikujemy w celach orientacyjnych dane z 2021 roku, jednak najlepiej sprawdzić je każdorazowo na stronie promu.

Przeprawa czynna od 29 kwietnia do 30 września.

Godziny kursowania: od 7:00 do 21:00 co pół godziny (7:00, 7:30, 8:00... - prom wypływa o tych godzinach ze Świbna na lewym brzegu do Mikoszewa na prawym, w Mikoszewie po przeładowaniu od razu wraca do Świbna).

Ceny:
- samochód osobowy z pasażerami: 20 zł
- motocykl z motocyklistą i pasażerem: 10 zł
- kamper/bus/dostawczy z pasażerami: 30 zł
- rower z rowerzystą: 5 zł
- pieszy (bez pojazdu): 4 zł

Na prawym brzegu znajduje się niewielki parking, gastronomia oraz sklepik z pamiątkami.

Kilkaset metrów od przeprawy promowej ma swoją stację żuławska wąskotorowka, którą dojedziemy m.in. do Stegny, Jantaru czy Sztutowa. Oficjalna strona kolejki: kolejzulawska.pl.

Bardzo ciekawa jest piesza wycieczka brzegiem Wisły od promu aż do samego ujścia. My taką odbyliśmy, postaramy się za jakiś czas napisać o tym osobny artykuł.

Noclegi w okolicy - z cenami, opiniami i wolnymi terminami można zobaczyć tutaj.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22926915