Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Gdzie nad morze? Sztutowo

Gdzie nad morze? Sztutowo

Kilka lat z rzędu spędzaliśmy rodzinne wakacje w Sztutowie i dzielimy się naszą opinią.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 16-06-2022, 17:08 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Gdzie leży Sztutowo?

Sztutowo jest położone na wschodnim krańcu polskiego wybrzeża Bałtyku, na Pomorzu Gdańskim, między Stegną a Krynicą Morską, tuż przed miejscem gdzie Mierzeja Wiślana oddziela morze od Zalewu Wiślanego.

Sztutowo - mapka

Odległość od plaży

Sztutowo nie leży nad samym morzem, od plaży oddziela je 2 kilometry nadmorskiego lasu. Wyjątkiem jest jedynie kilka obiektów noclegowych przy samej plaży.

Główne dojście do plaży to ul. Morska wzdłuż której jest chodnik dla pieszych. Można ją jednak pokonać nie tylko pieszo:
* kursują po niej regularnie meleksy (cena w 2022 roku to 5 zł);
* można podjechać swoim autem i skorzystać z miejsc parkingowych (20 zł za cały dzień, można też płacić od godziny; prywatne parkingi bliżej plaży to koszt 30 zł / dzień), ale w słoneczne weekendy miejsca szybko się zapełniają i wiele osób parkuje przy drodze - kłopot z tym jest jednak taki, że po pierwsze jest tam zakaz postoju, a po drugie i tak trzeba sporo dojść piechotą;
* niektórzy jeżdżą też rowerami.

Droga przez las, obok chodnik[zdjęcie: ulica Morska - prowadzi ze Sztutowa na plażę]

Idąc piechotą można także wybrać ścieżki przez las: puste, w pięknym nadmorskim lesie, choć trzeba też zachować ostrożność, bo raz złapaliśmy tam kleszcza, innym razem widzieliśmy żmiję. Z głównej ul. Morskiej można zejść do lasu w kilku miejscach, więc da się oba te warianty dowolnie łączyć.

Leśna droga[zdjęcie: Taką przyjemną drogą również możemy dojść do plaży]

Ile trwa dojście do plaży? Z naszego noclegu mieliśmy do pokonania 3 km i potrzeba było na to ok. 50 minut spaceru. My akurat lubimy takie spacery, więc nie narzekaliśmy: nic zdrowszego niż okazja do ruchu na świeżym, leśno-morskim powietrzu.

Niestety, duża odległość od morza powoduje, że trudno się wybrać na spontaniczny spacer po plaży, np. zerknąć na chwilę na Bałtyk idąc rano po bułki do sklepu.

O tym czy odległość od plaży w Sztutowie jest kłopotem dla rodzin z dziećmi piszemy poniżej w sekcji "Z dziećmi".

Plaża

Szeroka, mało zatłoczona plaża[zdjęcie: Szeroka, ładna plaża to duży atut Sztutowa]

Plaża to duży atut Sztutowa. Jest szeroka i piaszczysta. Nastrój psują trochę liczne punkty handlowe ulokowane na samej plaży, ale wystarczy chwila spaceru w bok i już ich nie ma. Podobnie zresztą z tłokiem: przy głównym zejściu jest trochę ludzi, ale jeśli przejdziemy kawałek w bok to jest już luźno.

Woda jest tutaj wyraźnie cieplejsza niż np. na Pomorzu Środkowym, aczkolwiek trzeba pamiętać, że przez to w upalne dni wakacji łatwiej tu o zakwit sinic.

Plaża w słoneczny dzień[zdjęcie: Plaża w Sztutowie - widok w stronę Krynicy Morskiej]

Osoby lubiące się kąpać będą szczęśliwe nie tylko z powodu ciepłej wody, ale i ukształtowania dna: jest tu stosunkowo płytko na znacznej odległości od brzegu. Dzięki temu mamy większe fale i bezpieczną kąpiel.

Plaża dla psów?
W Sztutowie dla właścicieli czworonogów i ich pupili wyznaczono specjalny odcinek plaży, na uboczu (zobacz na mapie). Na pozostałych zejściach obowiązuje zakaz wstępu z psami.
Tablica informująca o położeniu plaży dla psów - przy zejściu nr 56[zdjęcie: Zejście nr 56 przeznaczono na plażę dla osób z psami - to ok. 20 minut drogi przez las od ul. Morskiej]

Sztutowo - miejscowość

Samo Sztutowo tylko w niewielkim stopniu przypomina gwarne i tłoczne miejscowości turystyczne. Bibeloty, automaty, gastronomie z różnymi dziwacznymi przekąskami - w Sztutowie jest tego wszystkiego na długości ok. 150 metrów przy głównym zejściu na plażę. Do tego kilkanaście pojedynczych punktów rozproszonych po zasadniczej części miejscowości. Poza tym to zwyczajna, gminna miejscowość. Każdy musi sobie sam odpowiedzieć czy ograniczona ilość wakacyjnego hałasu i handlu jest dla niego wadą czy zaletą.

Ulica, chodnik - spokojnie, bez tłoku[zdjęcie: Spokojne uliczki Sztutowa]

Zaletą z pewnością jest to, że wszystko co potrzebne jest tu pod ręką:
* Polomarket, w którym można zrobić codzienne zakupy w sensownych cenach (najbliższa Biedronka jest w Stegnie);
* inne sklepy spożywcze, piekarnia;
* kościół parafialny z codzienną mszą;
* apteka;
* bank i bankomaty;
* paczkomat;
* Poczta Polska;
* (jak o czymś zapomnieliśmy to proszę pytać w komentarzach).

Atrakcje w Sztutowie i okolicach

Kolejka wąskotorowa
W Sztutowie kończy swój bieg Żuławska Kolej Dojazdowa. W sezonie kilka razy dziennie mamy szansę udać się nią do sąsiednich kurortów (np. Stegna, Jantar) aż do ujścia Wisły w Mikoszewie. Aktualny rozkład jazdy wąskotorówki tudzież ceny biletów można znaleźć na stronie kolejzulawska.pl.
Kolej wąskotorowa[zdjęcie: Wąskotorówki mają swój urok - ta w Sztutowie również!]

Przystań nad Wisłą Królewiecką
Południowym skrajem Sztutowa płynie Wisła Królewiecka - jedna z wielu odnóg Wisły na Żuławach Wiślanych. W Sztutowie jest most zwodzony, a przy nim przystań z wypożyczalnią sprzętu pływającego. Znajduje się ona przy ul. Gdańskiej, ale nie na tym fragmencie gdzie jest ona główną drogą, z dużym ruchem, lecz za piekarnią i apteką, gdzie ruch jest dużo mniejszy (most na mapie).

Kościół
Parafialny kościół w Sztutowie został zbudowany w II poł. XIX wieku jako kościół protestancki, czego można się domyślić po jego wyglądzie zewnętrznym. Jeśli zaś przypatrzymy się dobrze cegłom w ścianach zewnętrznych to możemy znaleźć powtarzające się napisy - zapewne oznaczenie cegielni. Kościół nosi wezwanie św. Wojciecha, który gdzieś na tych ziemiach poniósł śmierć męczeńską.
Kościół[zdjęcie: Interesujący neogotycki budynek kościoła. Godziny mszy podajemy poniżej, wśród Informacji Praktycznych]

Las
W nadmorskim lesie jest wiele ścieżek do spacerowania, są też szlaki rowerowe, którymi można dojechać do sąsiednich miejscowości.
Las na wydmach, w tle morze[zdjęcie: Trudno o lepsze miejsce na spacery niż nadmorski las]

Bliższe i dalsze okolice
W okolicach Sztutowa można znaleźć mnóstwo rzeczy do zwiedzania. Oto kilka przykładów odległych o nie więcej niż godzinę jazdy samochodem:
* Trójmiasto Gdańsk-Gdynia-Sopot;
* Ujście Wisły (prom, Mikoszewo, Wyspa Sobieszewska);
* Krynica Morska (m.in. możliwość rejsów do Fromborka);
* Zamek w Malborku;
* Elbląg.

Stutthof - dawny niemiecki obóz koncentracyjny

Na koniec coś z czego Sztutowo jest chyba najbardziej znane czyli dawny niemiecki obóz koncentracyjny. To bardzo smutna historia... Już 2 września 1939 roku, a zatem następnego dnia po wywołaniu wojny, Niemcy zaczęli tu tworzyć miejsce, w którym mogliby wyniszczać i zabijać Polaków z Pomorza Gdańskiego i okolic. Wraz z kolejnymi latami obóz poszerzał swoją barbarzyńską działalność i zwożono tu więźniów z całej Europy, np. Żydów. Filia obozu była m.in. na Mierzei Wiślanej, niedaleko Krynicy Morskiej. Szum fal, który my kojarzymy z wypoczynkiem, towarzyszył tym biedakom w koszmarnych, piekielnych dniach - często ostatnich ich życia.

Wyrwani ze swojego życia, swoich rodzin, marzeń, karmieni tak by umierać nie od razu, ale po jakimś czasie, bez leczenia, przy ciężkiej pracy... przez obóz w Sztutowie i jego filie przewinęło się w czasie wojny ok. 105 tys. więźniów z czego szacuje się, że 65 tys. zginęło. Tak kończy się zakwestionowanie podstawowej prawdy, z którą i dziś wielu się nie zgadza: że każdy człowiek stworzony jest na obraz Boga i nie nam decydować o jego życiu: niezależnie czy jest z narodu, którego nie lubimy czy też jest np. niepełnosprawny i jego pojawienie się komplikuje komuś życie.

Na terenie dawnego obozu Stutthof utworzono muzeum. Wejście jest bezpłatne, tuż obok znajduje się parking - płatny w kasach automatycznych.
Godziny otwarcia: od 9 do 17 (ostatnie wejście o 16:30)
Oficjalna strona muzeum

Jeśli z jakichś powodów nie chcemy zwiedzać muzeum to można przejść się też obok obozowego płotu - jest tam kilka tablic informacyjnych, widać teren obozu. My właśnie tak zrobiliśmy, bo baliśmy się, że wizyta w muzeum może być zbyt drastyczna dla dzieci.
Druty i wieżyczka strażnicza w obozie koncentracyjnym[zdjęcie: Wzdłuż tego płotu można się przespacerować]

Z dziećmi

Najmłodsze dziecko, które było z nami na wakacjach w Sztutowie miało 3 lata. Z takiej zatem perspektywy opisujemy nasze wrażenia.

Dużą zaletą jest plaża: jak wspominaliśmy woda jest ciepła i płytka, co bardzo ułatwia dzieciom morskie kąpiele. To plus nie do przecenienia.

Odległość od plaży. My w zdecydowanej większości przypadków chodziliśmy te nasze 3 kilometry piechotą. Czy da się przejść je z dzieckiem? Da się, ale trzeba w to włożyć trochę wysiłku. W naszym przypadku, gdy dziecko się nudziło, pomocne były piosenki śpiewane razem z mamą oraz zabawa w wojsko z tatą. To drugie oczywiście w przypadku, gdy wybieraliśmy drogę przez las: bieganie, krycie się, rzucanie granatami z szyszek, tropienie "wroga" - tego typu harce dawały całkiem niezłe tempo marszu. Dobrym sposobem jest też jakaś przekąska - kanapka czy owoce, szczególnie jak wraca się z plaży i czuć już głód. Wtedy dziecko skupia się na jedzeniu i chętniej idzie.

Dziecko na leśnej drodze[zdjęcie: Spacer przez las to świetna inwestycja w zdrowie i integrację rodziny]

Po co się tak męczyć? Czy nie lepiej wsiąść w meleks lub samochód? Nie, bo jest tu dużo do zyskania: po pierwsze zdrowie, bo to przecież spacer w nadmorskim lesie. Po drugie w czasach, gdy mnóstwo osób z młodego pokolenia ma "ADHD" i nie potrafi się na niczym skupić przez dłuższą chwilę, monotonny spacer po lesie to świetna okazja do uspokojenia się i ćwiczenia wytrwałości (oczywiście nie "urozmaicamy" spaceru telefonem). Po trzecie to dobry czas na wspólne rozmowy, zabawy itp. Z tych oraz wielu innych powodów z meleksa skorzystaliśmy ledwie kilka razy w sytuacjach awaryjnych i postawiliśmy na spacery.

Dojście do plaży z wózkiem też jest oczywiście możliwe: leśne ścieżki są szerokie, więc nie ma problemu. Chodnik przy ulicy jest trochę wąski, ale wózkiem spokojnie się zmieścimy.

Warto sobie uświadomić, że przy takiej odległości od plaży jak w Sztutowie trudno będzie o spontaniczne wypady na plażę z dziećmi, np. jeśli przy okazji wizyty w sklepie przyjdzie nam do głowy zerknąć na chwile na morze albo też gdy będziemy mieli ochotę wybrać się na wieczorny spacer po kolacji. Tutaj w grę wchodzi raczej jedna wyprawa na plażę dziennie.

Dużą atrakcją dla najmłodszych jest oczywiście kolejka wąskotorowa. Co ważne jest to ostatnia stacja, więc pociąg stoi tu dłużej, zmienia kierunek itd.

Tak jak pisaliśmy w Sztutowie liczba komercyjnych atrakcji (gofry, bibeloty itp.) jest dość ograniczona. Dla niektórych to wada, nam się wydaje, że to raczej zaleta: raz na jakiś czas można pójść w ten hałas, ale poza tym dzieci i rodzice mogą sobie od tego odpocząć.

Informacje praktyczne

Odległość i czas dojazdu do Sztutowa z największych polskich miast:
* Warszawa: 322 km, 3h 40m
* Kraków: 610 km, 6h 37m
* Łódź: 356 km, 3h 48m
* Wrocław: 510 km, 5h 32m
* Poznań: 337 km, 4h
* Katowice: 547 km, 5h 55m
Uwaga! Czasy dojazdów obliczone są w porze bez korków. W sezonie mogą się one znacznie wydłużyć.

POLOmarket: w Sztutowie jest POLOmarket z wygodnym parkingiem (ul. Zalewowa 5C). Nie ma tam nadmiernego tłoku, robiliśmy tam regularnie zakupy i byliśmy zadowoleni.

Biedronka: w Sztutowie nie ma Biedronki, najbliższa jest w Stegnie (ul. Gdańska 54) lub w Nowym Dworze Gdańskim (ul. Warszawska 2F).

Lidl: w Sztutowie nie ma Lidla, najbliższy jest w Nowym Dworze Gdańskim (ul. Warszawska 29B).

Dino: w Sztutowie nie ma Dino, najbliższy jest w Stegnie (ul. Gdańska 27B) lub w Marzęcinie (ul. Graniczna 1A).

Apteka "Pod Lipami", ul. Gdańska 63

Kościół parafialny pw. św. Wojciecha, ul. Gdańska 25a
msze w wakacje: niedziela i święta: 7:30, 9:30, 11:30, 19; dzień powszedni: 18

Noclegi

Oferta noclegów w Sztutowie nie jest aż tak rozbudowana jak w największych kurortach, ale wybór wciąż jest duży. Najwięcej jest chyba kwater prywatnych, ale są też domki czy np. camping niedaleko plaży. Kilka obiektów noclegowych na końcu ul. Morskiej położonych jest blisko plaży (od numer 8 wzwyż, ale lepiej to zawsze sprawdzić), a z pozostałych, położonych w samym Sztutowie, będziemy musieli dojść ok. 2-3 kilometry.

Oferty ponad 100 obiektów wraz z cenami, opiniami i wolnymi terminami można zobaczyć w tym miejscu.

Podsumowanie

Sztutowo to dobra propozycja dla osób szukających spokojnej miejscowości na wakacje nad morzem, jednak ceną tego spokoju jest odległość od plaży - ok. 2-3 kilometry.

Jest to też ciekawa lokalizacja dla osób zainteresowanych zwiedzaniem, gdyż w bliższej i dalszej okolicy jest wiele atrakcji turystycznych (Trójmiasto, Żuławy, Zalew Wiślany).

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22988922