Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Ruda Sułowska - "stolica" Stawów Milickich

Ruda Sułowska - "stolica" Stawów Milickich

Łowisko, mini ZOO i izba muzealna, a w okolicy możliwość krótkich i długich spacerów wśród malowniczych stawów. To Ruda Sułowska.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 04-04-2024, 8:02 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

W Rudzie Sułowskiej znajduje się dyrekcja spółki Stawy Milickie można więc żartobliwie powiedzieć, że jest to stolica krainy Stawów Milickich. Na pewno do tego tytułu uprawnia jej otoczenie: niemal z każdej strony więcej tu wody - tafli stawów - niż lądu.

Od kilku lat obszar ten jest bardzo atrakcyjnie zagospodarowany pod kątem turystów: jest tu łowisko komercyjne, restauracja z tarasem nad stawem, mini ZOO, plac zabaw, izba muzealna (skansen) oraz hotel - całość występuje pod nazwą "Centrum Edukacyjno-Turystyczne NATURUM". Natomiast na południe od wsi wytyczono malowniczą ścieżkę edukacyjną wśród stawów.

Poniżej kilka szczegółów, zdjęć oraz praktycznych informacji.

Parking i mapka

Bezpłatny parking znajduje się tuż przy kompleksie turystycznym - zobacz na mapie. Na tej samej mapie można śledzić swoją bieżącą pozycję w czasie spacerów, a jeśli ktoś woli mapę papierową to polecamy Dolina Baryczy - część wschodnia.

Ruda Sułowska znajduje się ok. godzinę drogi od Wrocławia, między Żmigrodem a Miliczem.

Wszystkie poniższe atrakcje są położone tuż obok siebie.

Łowisko komercyjne

Dla wędkarzy udostępniono dwa akweny. Wokół nich są wiaty, ławeczki itp., jest tu czysto i ładnie. Aktualny cennik oraz regulamin łowiska można znaleźć tutaj.
Łowisko[zdjęcie: Łowiska obejmuje dwa akweny]

Restauracja i sklepik

Restauracja występuje pod szacowną nazwą „Gospoda 8 Ryb”. Można też w niej kupić trochę miejscowych przetworów na wynos: my próbowaliśmy paprykarza - był smaczny i miał dobry skład. Potraw na miejscu nie jedliśmy, więc nie ocenimy, ale na pewno atutem restauracji jest położenie, gdyż ma taras - pomost nad stawem.

Mini ZOO, plac zabaw i skansen (muzeum)

Te trzy położone są obok siebie i jest do nich swobodny dostęp, bez biletów. Ze zwierzątek są tu m.in. osiołek, kucyki, gęsi.
Mini ZOO[zdjęcie: Atrakcją jest efektowna kładka wśród zwierząt]

Skansen zawiera kilka niewielkich budynków: możemy zobaczyć np. pomieszczenia biurowe epoki PRL, sprzęty używane na stawach czy też poczytać dokładny opis historyczny. Wszystko to oceniamy bardzo pozytywnie.
Budynek skansenu[zdjęcie: Jeden z budynków skansenu, można wchodzić do środka]

Wśród stawów - trasa spacerowa bądź rowerowa

Na południe od Rudy Sułowskiej wytyczono ok. 5-kilometrową ścieżkę edukacyjną, która wiedzie malowniczo po groblach między stawami.
Mapka ścieżki[zdjęcie: Mapka ścieżki - to zdjęcie jednej z plansz na trasie]

Jest na niej pięknie, bardzo polecamy przejść całą trasę, ale jeśli dla kogoś to za dużo, to można przespacerować się choć kawałek, rzucić okiem na stawy i zawrócić.
Brzeg stawu[zdjęcie: Jeden ze stawów przy ścieżce]

Oczywiście ścieżka ta nadaje się nie tylko na spacer, ale i na rower - na większej części nawierzchnia jest utwardzona.
Droga, na drzewie oznakowanie[zdjęcie: Ścieżka jest oznaczona białymi kwadratami z zieloną ukośną kreską]

Z dziećmi

Jest to bardzo dobra propozycja wycieczki z dziećmi. Dużo atrakcji zgromadzonych blisko siebie (przede wszystkim małe ZOO, plac zabaw), a także możliwość wybiegania się na spacerze (którego monotonię ożywiają stawy) sprawiają, że dzieci mają co robić. Nawet obiekty muzealne ze względu na swobodny dostęp i niektóre atrakcyjne dla dzieci eksponaty (np. wypchane zwierzęta) mogą podobać się dzieciom.

Nie ma przeszkód, aby na wycieczkę udać się z wózkiem dziecięcym.

Może na weekend? Noclegi

Ruda Sułowska to sympatyczne miejsce, aby spędzić kilka dni na łonie natury. Można zwiedzać opisane w tym artykule atrakcje, można także zrobić tu sobie bazę wypadową do zwiedzania Doliny Baryczy - rowerem czy samochodem.

Tak jak pisaliśmy - na miejscu jest hotel, będący częścią całego kompleksu.
Budynek hotelu[zdjęcie: Więcej informacji, ceny i opinie na temat tego hotelu można znaleźć w tym miejscu]

Ale to nie jedyny nocleg w tej okolicy, bo oferta jest tu stosunkowo bogata - tutaj inne obiekty.

Podsumowanie

Ruda Sułowska to ciekawe miejsce, bo z jednej strony mamy trochę turystycznych atrakcji, możliwość zobaczenia "stolicy" Stawów Milickich, ale z drugiej strony jest też możliwość spokojnego, dłuższego spaceru na łonie natury wśród tych słynnych stawów.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 23010165