Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > blog > Jak powiedzieć dziecku o św. Mikołaju?

Jak powiedzieć dziecku o św. Mikołaju?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 04-12-2019, 7:23 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Oto sposób, który łączy urok świątecznej tajemnicy, a jednocześnie nie wymaga oszukiwania dziecka. Sprawdzony w rodzinie wielodzietnej.

Wśród rodziców przewijają się obawy by z jednej strony nie okłamywać dziecka, ale z drugiej nie zabierać mu dzieciństwa i tzw. magii świąt. Oto sposób.
Wigilijny stół
Najpierw opowiadamy dzieciom prawdziwą historię o świętym Mikołaju - nie tym pajacu z reklam czy jakimś wymyśle z Laponii tylko prawdziwym Mikołaju z Miry, który był biskupem tego miasta w IV wieku. Robimy to oczywiście w przystępnych dla dziecka słowach. Tłumaczymy, że dawno temu żył w dalekim kraju taki biskup (jak biskup jest dla dziecka niezrozumiałe to można po prostu powiedzieć ksiądz), który słynął z dobroci. Bardzo często podrzucał on prezenty osobom, które ich potrzebowały, a robił to w nocy i w tajemnicy, tak żeby nikt nie wiedział od kogo ma prezent. Dziś św. Mikołaj jest już w niebie, ale ludzie tak dobrze go zapamiętali, że sami zaczęli go naśladować. W Święta (tu kwestia rodzinnego zwyczaju czy 6 czy 24 grudnia) wiele osób bawi się w Mikołaja i też podrzuca innym w tajemnicy prezenty. Może więc tobie ktoś coś podaruje - jakiś dobry Mikołaj. Nie wiadomo kto, nie wiadomo co - zobaczymy!

Zalety takiego podejścia:
- mówimy prawdę, bo dokładnie tak właśnie jest, dziecko nie czuje się oszukane, gdy dorośnie itd.;
- zachowujemy element tajemnicy i uroku Świąt;
- rozprawiamy się z komercyjnym pajacem udającym Mikołaja i opowiadamy o prawdziwym Świętym;
- redukujemy roszczeniowe podejście dziecka (listy do Mikołaja itp.) i pokazujemy na czym polega prawdziwe obdarowanie tzn. nic nam się nie należy, a to że dostajemy jest tylko dobrą wolą tego "Mikołaja".

Komentarze - forumPozostałe wpisy na blogu

Zobacz też

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22927964