Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > wiadomości > Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą - Łomianki 2015

Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą - Łomianki 2015

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 13-09-2015, 10:41 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą organizuje 20 września 2015 roku rekonstrukcję historyczną, której głównym tematem ma być Bitwa pod Łomiankami. Oficjalna nazwa imprezy to "Na odsiecz Warszawie 1939 – bitwa pod Łomiankami", będzie ona organizowana już po raz piąty.

Krótko o historii

Dla niewtajemniczonych: opisywane poniżej wydarzenia rozgrywały się na początku II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku, kiedy to Niemcy zaatakowały Polskę (tzw. Kampania Wrześniowa).

Bitwa pod Łomiankami odbyła się w końcowej fazie bitwy nad Bzurą, kiedy to polskie wojska zaprzestały ofensywny na południe, przeprawiły się przez Bzurę i maszerowały Puszczą Kampinoską do Warszawy. Niemcy nie chcieli dopuścić do połączenia polskich sił i starali się odgrodzić oblężoną Warszawę od nadciągających znad Bzury wojsk Armii Poznań i Pomorze. Bitwa pod Łomiankami to walka bezpośrednio na przedpolach Warszawy, o wejście do niej. Jednym z najsłynniejszych epizodów tej bitwy była szarża polskiej kawalerii pod Wólką Węglową.

Rekonstrukcja 2015

W trakcie rekonstrukcji historycznej zostaną przedstawione:
* atak niemieckiego lotnictwa na uciekającą drogami ludność cywilną;
* walki pod Górkami;
* odparcie niemieckich czołgów pod Kampinosem;
* starcie polskiej i niemieckiej broni pancernej pod Sierakowem i Pociechą;
* szarża pod Wólką Węglową;
* przebijanie się Armii Poznań i Pomorze na odsiecz Warszawie.

Na potrzeby powyższych inscenizacji ma zostać zbudowana specjalna scenografia, a w trakcie ich trwania oprócz specjalnej charakteryzacji, historycznych mundurów i broni palnej, mają być także użyte środki pirotechniczne.

Program
20 września 2015 (niedziela)

11.45 – Zaciągnięcie wart honorowych przez Żołnierzy Wojska Polskiego oraz rekonstruktorów na Cmentarzu Wojskowym w Kiełpinie, wprowadzenie sztandarów.

12.00 - Uroczysta Polowa Msza Św. z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i pododdziałów historycznych przy Cmentarzu Wojskowym w Kiełpinie.

13.45 – przemarsz na pole bitwy (KW Wilczeniec, Łomianki, ul. Kościelna Droga 10) rekonstruktorów, mieszkańców Łomianek oraz przybyłych na uroczystości gości.

14.15 - 16.00 – 5. jubileuszowa rekonstrukcja pn. "Bitwa pod Łomiankami 1939" - widowisko plenerowe o walkach w 1939 roku i szarży 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich (KW Wilczeniec, Łomianki, ul. Kościelna Droga 10).

Komentarze - forumNajnowsze wiadomości

Zobacz też

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22086941